Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Od Ostravsko-opavské operace uplynulo 77 let. Nejhůře během ní dopadla Opava a její okolí

V těchto dnech si připomínáme 77. výročí osvobození Ostravy. Boje nejen o Ostravu byly součástí Ostravsko-opavské operace, která trvala 41 dní a padlo při ní bezmála 25 tisíc vojáků Sovětské a Československé armády. Zhruba 90 tisíc jich bylo zraněno.

10. března roku 1945 začala Ostravsko-opavská operace, která se zapsala do dějin jako největší operace 2. světové války na našem území. A to jak počtem zúčastněných armád a zbraní, tak počtem obětí ať už z řad vojáků, tak civilistů.

Hana Šústková, ředitelka, Archiv města Ostravy: “Teprve až 3. fáze, kterou můžeme pokrýt zhruba útokem na Opavu, přinesla ten zásadní průlom a postup Sovětské armády společně s Československým tankovým praporem směrem od Opavy na Moravskou Ostravu a potom dále do Československého Slezska. Takže vlastně až od 22. dubna se začíná ten plán naplňovat.”

Nejzničenějším městem se během operace stala Opava.

Arnošt Konečný, modelář: “Opava byla téměř zničena a tam jsem kousek toho lesíčku kopcovitého udělal, že Němci využívali i českých pevností na svoji obranu.”

V Opavě bylo srovnáno se zemí 85 procent staveb. Zničeny byly také vesnice v jejím okolí.

Hana Šústková, ředitelka, Archiv města Ostravy: "Po osvobození v roce 1946 byla vyhlášena akce budujeme Slezsko, kde se celé Československo skládalo na obnovu vesnic jako Hrabyně a podobně."

Ostravsko-opavská operace skončila 5. května. Během bitvy bylo zcela zničeno všech 75 československých tanků. I z toho si můžete udělat obrázek, o jak vážnou operaci šlo.

Nahlásit chybu
JOB FACTORY s.r.o. - Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 29 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

IBEX Security s.r.o. - pracoviště Opava
Opava
od 17 300 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail