10. března roku 1945 začala Ostravsko-opavská operace, která se zapsala do dějin jako největší operace 2. světové války na našem území. A to jak počtem zúčastněných armád a zbraní, tak počtem obětí ať už z řad vojáků, tak civilistů.
Hana Šústková, ředitelka, Archiv města Ostravy: “Teprve až 3. fáze, kterou můžeme pokrýt zhruba útokem na Opavu, přinesla ten zásadní průlom a postup Sovětské armády společně s Československým tankovým praporem směrem od Opavy na Moravskou Ostravu a potom dále do Československého Slezska. Takže vlastně až od 22. dubna se začíná ten plán naplňovat.”
Nejzničenějším městem se během operace stala Opava.
Arnošt Konečný, modelář: “Opava byla téměř zničena a tam jsem kousek toho lesíčku kopcovitého udělal, že Němci využívali i českých pevností na svoji obranu.”
V Opavě bylo srovnáno se zemí 85 procent staveb. Zničeny byly také vesnice v jejím okolí.
Hana Šústková, ředitelka, Archiv města Ostravy: "Po osvobození v roce 1946 byla vyhlášena akce budujeme Slezsko, kde se celé Československo skládalo na obnovu vesnic jako Hrabyně a podobně."
Ostravsko-opavská operace skončila 5. května. Během bitvy bylo zcela zničeno všech 75 československých tanků. I z toho si můžete udělat obrázek, o jak vážnou operaci šlo.