Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Problémový administrátor veřejných zakázek skončil ve vazbě, problémy mají i stavební firmy

Celý MS kraj |

Krajská hospodářská kriminálka rozkryla korupci při zadávání veřejných zakázek. Hlavní aktér, kterým je 38letý administrátor výběrových řízení Milan K., je ve vazbě. Trestnímu stíhání čelí několik dalších lidí, kteří se měli na korupci aktivně podílet a mít z ní profit.

Policisté přivádějí hlavního aktéra k Okresnímu soudu ve Frýdku-Místku. Zdroj: Policie ČR

Muž v průběhu let pracoval jako administrátor stovek zakázek pro obce, státní instituce a různé společnosti. V této kauze se jedná zatím o pět zakázek v celkovém objemu 170 milionů korun. Protože se jednalo i o evropské dotace, dozoruje vyšetřování státní zástupce z Úřadu evropského veřejného žalobce.

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR MSK: "Před rokem se začali kriminalisté odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství zajímat o několik veřejných zakázek v oblasti stavebních prací. Postupným rozplétáním jednotlivých nitek klubíčka vše dostávalo zřejmé obrysy a potvrzovala se prvotní podezření. Práce to však nebyla nikterak jednoduchá, kriminalisté realizovali desítky procesních úkonů a detailně prověřovali množství informací a skutečností. Jednalo se o veřejné zakázky a kriminalisté tak zajišťovali a analyzovali kromě jiného digitální zařízení a obecně elektronická data, zabývali se materiály listinnými i elektronickými, například z veřejných zdrojů, vyžadovali informace od osob, rovněž tak bankovních institucí a podobně. Je neoddiskutovatelné, že uvedené klade i na zkušené kriminalisty vysoké nároky, primárně na jejich erudovanost a preciznost. Krajští kriminalisté profesionální prací zadokumentovali, že 38letý muž z Brněnska s vazbami na Moravskoslezský kraj měl z pozice administrátora nebo spřízněných společností, nabízejících služby v oblasti veřejných zakázek, účelově zužovat okruh firem, které se mohly do veřejné soutěže zapojit. Při jednání se zadavateli měl činit vše pro to, aby se nepřihlásily společnosti, nad nimiž by neměl vliv. Schůzky, na kterých měl domlouvat detaily výběrových řízení, měly jediný cíl - vítězství předem vybrané společnosti. Nic nebylo samozřejmě zadarmo, měl si vždy říci o procenta z hodnoty zakázky. Hovoříme zde o pěti veřejných zakázkách v celkové hodnotě kolem 170 milionů korun z posledních dvou let na různé stavební práce v našem kraji, například rekonstrukce základních či mateřských škol."

Jak se ukázalo, administrátor nemá v kraji příliš dobrou pověst. Několik radnic po osobních zkušenostech od něj dalo raději ruce pryč. "Ta spolupráce nebyla úplně dobrá. Snažil se nám něco podsouvat, ale na to my nejsme, chceme mít v zakázkách pořádek, tak jsme se od něj distancovali. Je to záležitost několik let stará," popsal TV Polar zástupce jedné z radnic. 

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR MSK: "Muž si měl říkat o částky v jednotkách procent z „vyhrané“ zakázky, u zakázky finančně nejobjemnější se jednalo o neoprávněný prospěch téměř 2 milionů korun. Celkově měl neoprávněně získat přes 3 miliony korun, v pokusu pak hovoříme o téměř 6 milionech korun. Muže bychom mohli označit jako organizátora, přičemž do hry vstupovali po vzájemné domluvě další tři muži (ve věku 45, 47 a 48 let z Třince a dvou obcí na Karvinsku a Frýdecko-Místecku). Ti se měli účastnit výběrových řízení jako takzvané „křoví“, tedy účastníka, který dané řízení vyhrát neměl a nemohl. Druhou variantou bylo, že tímto způsobem předmětná řízení vyhrávaly právě jejich firmy. 2 Jedna ze zakázek byla určitou sumou spolufinancovaná Evropskou unií. Do případu tak vstoupil Úřad evropského veřejného žalobce zabývající se skutky nejzávažnější hospodářské kriminality týkající se unijních financí. Úřad funguje od roku 2017, přičemž činnost samotnou vykonávají evropští pověření žalobci (státní zástupci) v jednotlivých členských státech unie. A tuto konkrétní věc dozoruje právě evropský pověřený žalobce, se kterým kriminalisté samozřejmě standardně, velmi úzce, při realizaci spolupracují. 

Když se vyšetřovatelům podařilo sesbírat dostatek průkazných důkazů, pro aktéry si dojela kriminálka. Organizátor byl 2. června předveden k Okresnímu soudu ve Frýdku-Místku, kde bylo rozhodnuto o jeho izolaci ve vazbě, aby nemohl ovlivňovat další průběh vyšetřování. 

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR MSK: "Vrchní komisař odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství v těchto dnech obvinil 38letého muže ze spolupachatelství zločinů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení, dále z přečinů poškození finančních zájmů Evropské unie a přijetí úplatku. Muže ve věku 45 a 48 let obvinil ze spolupachatelství zločinů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení. Poslední, 47letý muž, je obviněn z pokusu zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, ve formě spolupachatelství. Organizátor je stíhán vazebně, u ostatních je vedeno trestní řízení na svobodě. Všichni obvinění jsou ohroženi trestní sazbou v rozmezí od dvou do osmi let. Kriminalisté provedli šest domovních prohlídek a jedenáct prohlídek jiných prostor (kanceláří a motorových vozidel). Zajistili kromě jiného množství listinných materiálů, výpočetní techniku a necelé 3 miliony korun v hotovosti. Odborné zkoumání zajištěných věcí je nyní v rukou specialistů z odboru kriminalistické techniky a expertiz a odboru analytiky a kybernetické kriminality krajského ředitelství. Vyšetřování bude i nadále probíhat, kriminalisté budou v dalším období realizovat jednotlivé úkony trestního řízení. Není tak vyloučeno rozšíření trestního stíhání."
Nahlásit chybu


K tématu

Pohotový zákazník zadržel 18letého lupiče v trafice ve Frýdku-Místku

4. května 2023 13:07 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Teprve 18letý mladík přepadl s nožem v ruce trafiku ve Frýdku-Místku. Nic ale neukradl a naštěstí ani nikomu neublížil. Zrovna v době přepadení totiž přišel do trafiky pohotový zákazník, který lupiče chytil a zadržel do příjezdu policie.

Recidivista kvůli dluhům přepadl zlatnictví v Kopřivnici, chytili ho do 24 hodin

30. května 2023 9:54 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dluhy dohnaly 31letého recidivistu k loupežnému přepadení. S nožem v ruce přepadl zlatnictví v Kopřivnici a utekl se šperky za 420 tisíc korun. Okamžitě je prodal v Ostravě, poplatil dluhy a zbytek utratil. Kriminalisté si pro něj přišli do 24 hodin. V rejstříku trestů má přitom už 10 záznamů.

Policisté zadrželi muže, který 9 měsíců kradl v obchodech v Havířově

19. května 2023 18:03 | Havířov | Jiří Cileček

Téměř 30 krádeží za devět měsíců. Taková je bilance zloděje, který řádil v havířovských obchodech. Spolupráce tamních policistů a strážníků nakonec vedla k jeho dopadení. Způsobil škodu zhruba 38 tisíc korun a teď mu hrozí až 3 roky vězení. Na verdikt soudu si počká ve vazbě.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Dnes 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

Včera 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

Včera 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

Včera 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Problémový administrátor veřejných zakázek skončil ve vazbě, problémy mají i stavební firmy
Vydáno 10. června 2022 10:27, Celý MS kraj, Libor Běčák
Krajská hospodářská kriminálka rozkryla korupci při zadávání veřejných zakázek. Hlavní aktér, kterým je 38letý administrátor výběrových řízení Milan K., je ve vazbě. Trestnímu stíhání čelí několik dalších lidí, kteří se měli na korupci aktivně podílet a mít z ní profit.

Policisté přivádějí hlavního aktéra k Okresnímu soudu ve Frýdku-Místku. Zdroj: Policie ČR

Muž v průběhu let pracoval jako administrátor stovek zakázek pro obce, státní instituce a různé společnosti. V této kauze se jedná zatím o pět zakázek v celkovém objemu 170 milionů korun. Protože se jednalo i o evropské dotace, dozoruje vyšetřování státní zástupce z Úřadu evropského veřejného žalobce.

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR MSK: "Před rokem se začali kriminalisté odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství zajímat o několik veřejných zakázek v oblasti stavebních prací. Postupným rozplétáním jednotlivých nitek klubíčka vše dostávalo zřejmé obrysy a potvrzovala se prvotní podezření. Práce to však nebyla nikterak jednoduchá, kriminalisté realizovali desítky procesních úkonů a detailně prověřovali množství informací a skutečností. Jednalo se o veřejné zakázky a kriminalisté tak zajišťovali a analyzovali kromě jiného digitální zařízení a obecně elektronická data, zabývali se materiály listinnými i elektronickými, například z veřejných zdrojů, vyžadovali informace od osob, rovněž tak bankovních institucí a podobně. Je neoddiskutovatelné, že uvedené klade i na zkušené kriminalisty vysoké nároky, primárně na jejich erudovanost a preciznost. Krajští kriminalisté profesionální prací zadokumentovali, že 38letý muž z Brněnska s vazbami na Moravskoslezský kraj měl z pozice administrátora nebo spřízněných společností, nabízejících služby v oblasti veřejných zakázek, účelově zužovat okruh firem, které se mohly do veřejné soutěže zapojit. Při jednání se zadavateli měl činit vše pro to, aby se nepřihlásily společnosti, nad nimiž by neměl vliv. Schůzky, na kterých měl domlouvat detaily výběrových řízení, měly jediný cíl - vítězství předem vybrané společnosti. Nic nebylo samozřejmě zadarmo, měl si vždy říci o procenta z hodnoty zakázky. Hovoříme zde o pěti veřejných zakázkách v celkové hodnotě kolem 170 milionů korun z posledních dvou let na různé stavební práce v našem kraji, například rekonstrukce základních či mateřských škol."

Jak se ukázalo, administrátor nemá v kraji příliš dobrou pověst. Několik radnic po osobních zkušenostech od něj dalo raději ruce pryč. "Ta spolupráce nebyla úplně dobrá. Snažil se nám něco podsouvat, ale na to my nejsme, chceme mít v zakázkách pořádek, tak jsme se od něj distancovali. Je to záležitost několik let stará," popsal TV Polar zástupce jedné z radnic. 

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR MSK: "Muž si měl říkat o částky v jednotkách procent z „vyhrané“ zakázky, u zakázky finančně nejobjemnější se jednalo o neoprávněný prospěch téměř 2 milionů korun. Celkově měl neoprávněně získat přes 3 miliony korun, v pokusu pak hovoříme o téměř 6 milionech korun. Muže bychom mohli označit jako organizátora, přičemž do hry vstupovali po vzájemné domluvě další tři muži (ve věku 45, 47 a 48 let z Třince a dvou obcí na Karvinsku a Frýdecko-Místecku). Ti se měli účastnit výběrových řízení jako takzvané „křoví“, tedy účastníka, který dané řízení vyhrát neměl a nemohl. Druhou variantou bylo, že tímto způsobem předmětná řízení vyhrávaly právě jejich firmy. 2 Jedna ze zakázek byla určitou sumou spolufinancovaná Evropskou unií. Do případu tak vstoupil Úřad evropského veřejného žalobce zabývající se skutky nejzávažnější hospodářské kriminality týkající se unijních financí. Úřad funguje od roku 2017, přičemž činnost samotnou vykonávají evropští pověření žalobci (státní zástupci) v jednotlivých členských státech unie. A tuto konkrétní věc dozoruje právě evropský pověřený žalobce, se kterým kriminalisté samozřejmě standardně, velmi úzce, při realizaci spolupracují. 

Když se vyšetřovatelům podařilo sesbírat dostatek průkazných důkazů, pro aktéry si dojela kriminálka. Organizátor byl 2. června předveden k Okresnímu soudu ve Frýdku-Místku, kde bylo rozhodnuto o jeho izolaci ve vazbě, aby nemohl ovlivňovat další průběh vyšetřování. 

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR MSK: "Vrchní komisař odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství v těchto dnech obvinil 38letého muže ze spolupachatelství zločinů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení, dále z přečinů poškození finančních zájmů Evropské unie a přijetí úplatku. Muže ve věku 45 a 48 let obvinil ze spolupachatelství zločinů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení. Poslední, 47letý muž, je obviněn z pokusu zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, ve formě spolupachatelství. Organizátor je stíhán vazebně, u ostatních je vedeno trestní řízení na svobodě. Všichni obvinění jsou ohroženi trestní sazbou v rozmezí od dvou do osmi let. Kriminalisté provedli šest domovních prohlídek a jedenáct prohlídek jiných prostor (kanceláří a motorových vozidel). Zajistili kromě jiného množství listinných materiálů, výpočetní techniku a necelé 3 miliony korun v hotovosti. Odborné zkoumání zajištěných věcí je nyní v rukou specialistů z odboru kriminalistické techniky a expertiz a odboru analytiky a kybernetické kriminality krajského ředitelství. Vyšetřování bude i nadále probíhat, kriminalisté budou v dalším období realizovat jednotlivé úkony trestního řízení. Není tak vyloučeno rozšíření trestního stíhání."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031864/problemovy-administrator-verejnych-zakazek-skoncil-ve-vazbe-problemy-maji-i-stavebni-firmy