Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opilý a dezorientovaný muž tvrdil, že na Lysé hoře nejspíš zemře, pátrala po něm horská služba, policisté i letečtí záchranáři

Horští záchranáři, policisté i posádka vrtulníku LZS Ostrava mají za sebou večerní pátrání po zbloudilém a vyčerpaném muži v prostoru celé Lysé hory. Muž dokola tvrdil, že pravděpodobně zemře. Situaci ztížil fakt, že u sebe neměl chytrý telefon.

Muž v půl osmé večer v pondělí 18. července 2022 kontaktoval tísňovou linku Horské služby 1210. Se záchranáři byl stále v kontaktu, ale neuměl jim popsat, kde na Lysé hoře se konkrétně nachází. 

Jaroslav Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy: „Neměl ani chytrý telefon a tím pádem ani aplikaci Záchranka. Jen nám dokola opakoval, že tam pravděpodobně zemře. Ihned jsme tedy vyjeli na terénních čtyřkolkách a terénním autem a začali prohledávat především okolí značených cest." 

Policisté, které kontaktovali záchranáři, na místo vyslali několik hlídek v autech, s pátráním vyrazili pomoci i záchranáři LZS Ostrava s vrtulníkem. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR: "Prvotní informace byly, že mladý muž zdolával výšlap na Lysou horu. Nejdříve měl jít po červené, poté zřejmě sešel na špatnou cestu a šel směrem do lesa, kde se přestal orientovat. Na základě těchto získaných informací jsme do pátrací akce nasadili policisty z obvodního oddělení Frýdlant nad Ostravicí, psovoda se služebním psem, ale také policisty ze speciální pořádkové jednotky. Po celou dobu jsme byli v přímém spojení jak s pracovníky horské služby, tak se zaměstnanci Letecké záchranné služby, kteří do pátrací akce nasadili vrtulník. 
Jaroslav Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy: „Chtěli jsme po pánovi, aby pozorně poslouchal, zda neuslyší motory naší techniky či vrtulníku. Po nějaké době nám sdělil, že vidí zapadající slunce. Tím jsme pátrání mohli zúžit na západní svah Lysé. Horská služba zvažovala i pomoc psovoda PČR.“ 

Až před desátou hodinou večer muž oznámil, že helikoptéru slyší. 

Jaroslav Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy: „Nakonec se nám podařilo ve spojení s posádkou LZS přibližně určit, kde pán může být. A krátce nato jsme jej také nalezli, byl v dobrém zdravotním stavu, jen zcela zmatený a dezorientovaný. Převezli jsme jej tedy z úbočí hory a předali policistům."

Eva Michalíková, mluvčí PČR: "Policisté zjistili, že se jedná o 32letého muže. Ten nebyl zraněn, ale byl zcela zmatený a dezorientovaný, proto byla na místo vyžádána lékařská pomoc, která si muže převzala. Dechová zkouška ukázala u muže pozitivní výsledek okolo půl promile alkoholu v dechu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy