Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Vendryni se s motorovými pilami činili dřevorubci i umělečtí řezbáři

Až neuvěřitelně přesnou a precizní práci s motorovou pilou mohli lidé sledovat na dřevorubeckém festivalu ve Vendryni u Třince. Zatímco v jedné části areálu se s pilami činili statní dřevorubci, ve druhé během omezeného času vytvářeli svá díla umělečtí řezbáři.

Soutěž Slezský dřevorubec se ve Vendryni konala už podesáté. Mezi disciplínami bylo například odvětvování kmene, soutěžící museli také co nejrychleji vyměnit řetěz motorové pily a ve finále dřevorubci káceli kmeny stromů.

Karel Turoň, organizátor akce: “Ty soutěže jsou takové klasické dřevařské a dovednostní s motorovou pilou. To znamená přibližovat se k té práci, se kterou se ti lidé potkávají normálně při běžné práci s motorovou pilou v lese a nebo při jiných činnostech, co se s tou motorovou pilou dají dělat.”
Anketa: "Přijeli jsme z Polska. Jezdíme tady několik let, byli jsme už na prvním ročníku. Účastníme se soutěží v jednotlivých disciplínách a bavíme se. My, co tu stojíme, tak normálně pracujeme v lese a živíme se tím. Tohle je pro nás zábava, přijdeme a bavíme se."

Součástí Slezského dřevorubce je druhým rokem také řezbářské plenér. Vytvořené sochy se prodaly v dražbě a výtěžek putoval nemocnému chlapci z Vendryně.

Roman Mikuš, umělecký řezbář: “Já jsem dělal takové dva dudky chocholaté. Návrhy jsem si nachystal včera a teď se to dražilo a myslím, že dobrý. Je to na dobrou věc a ta částka se mi líbí, takže jsem spokojený. Na řezbu jsme měli dvě hodiny, špalky jsme si losoval, takže člověk měl překvapení v tom, že nevěděl, co bude mít za průměr a mně to tak vyšlo celkem dobře. Nedostal jsem žádný klacek, takže fajn, já jsem byl spokojený.”
Anketa: "Přijela jsem z Vendryně a líbí se mi ty výtvory, jak je to napadlo. Obecně se mi líbí všechno."
Anketa: "Je to krásná věc. Ti lidé, co udělají za dva hodiny, to jsou umělci a nesmí se splést, aby ta socha vypadala atraktivně."
Anketa: "Jsem místní z Vendryně, bydlím tady kousek a líbí se mi tady."

Práci s pilou si mohli vyzkoušet dospělí i děti. Velký zájem v doprovodném programu byl i vyhlídkový let vrtulníkem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy