Soutěž Slezský dřevorubec se ve Vendryni konala už podesáté. Mezi disciplínami bylo například odvětvování kmene, soutěžící museli také co nejrychleji vyměnit řetěz motorové pily a ve finále dřevorubci káceli kmeny stromů.
Karel Turoň, organizátor akce: “Ty soutěže jsou takové klasické dřevařské a dovednostní s motorovou pilou. To znamená přibližovat se k té práci, se kterou se ti lidé potkávají normálně při běžné práci s motorovou pilou v lese a nebo při jiných činnostech, co se s tou motorovou pilou dají dělat.”
Anketa: "Přijeli jsme z Polska. Jezdíme tady několik let, byli jsme už na prvním ročníku. Účastníme se soutěží v jednotlivých disciplínách a bavíme se. My, co tu stojíme, tak normálně pracujeme v lese a živíme se tím. Tohle je pro nás zábava, přijdeme a bavíme se."
Součástí Slezského dřevorubce je druhým rokem také řezbářské plenér. Vytvořené sochy se prodaly v dražbě a výtěžek putoval nemocnému chlapci z Vendryně.
Roman Mikuš, umělecký řezbář: “Já jsem dělal takové dva dudky chocholaté. Návrhy jsem si nachystal včera a teď se to dražilo a myslím, že dobrý. Je to na dobrou věc a ta částka se mi líbí, takže jsem spokojený. Na řezbu jsme měli dvě hodiny, špalky jsme si losoval, takže člověk měl překvapení v tom, že nevěděl, co bude mít za průměr a mně to tak vyšlo celkem dobře. Nedostal jsem žádný klacek, takže fajn, já jsem byl spokojený.”
Anketa: "Přijela jsem z Vendryně a líbí se mi ty výtvory, jak je to napadlo. Obecně se mi líbí všechno."
Anketa: "Je to krásná věc. Ti lidé, co udělají za dva hodiny, to jsou umělci a nesmí se splést, aby ta socha vypadala atraktivně."
Anketa: "Jsem místní z Vendryně, bydlím tady kousek a líbí se mi tady."
Práci s pilou si mohli vyzkoušet dospělí i děti. Velký zájem v doprovodném programu byl i vyhlídkový let vrtulníkem.