Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezští hasiči budovali dálkové vedení vody k Pravčické bráně

Čerpací odřad hasičů z Moravskoslezského kraje zvládl v noci na pátek u požáru v národním parku České Švýcarsko další obtížný úkol. Vybudoval značnou část nového 4,3 km dlouhého dálkového vedení vody z řeky Kamenice až k Pravčické bráně. Pomáhali jim kolegové z HZS Karlovarského kraje a dobrovolní hasiči z Ústeckého kraje, koryto řeky Kamenice upravovali bagrem pro lepší sání vody příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR.

Bagrování ZÚ HZS ČR v řece Kamenici; zdroj videa: HZS MSK

Voda slouží v lokalitě Pravčické brány k dohašování ohnisek, ochlazování stráně a také jako preventivní ochrana v případě nepříznivého povětrnostního vývoje. Dosud bylo toto místo hašeno jen letecky.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Moravskoslezští hasiči se do dálkového vedení vody k Pravčické bráně zapojili velkoobjemovým čerpadlem Somati z Ostravy a poskytli tři kilometry hadic o průměru 150 mm, které také přivezli z Ostravy. Přímo z řeky Kamenice čerpá vodu velkoobjemové čerpadlo Sigma soukromé firmy, které je spojeno širokými hadicemi (průměr 150 mm) se Somati z HZS MSK, od tohoto čerpadla vedou široké hadice i k první ze tří přenosných stříkaček, které jsou také zapojeny za sebou. Mezi nimi už vedou – až k Pravčické bráně – hadice B, tedy o průměru 75 mm."

První dva dny (středa+čtvrtek) zde čerpací odřad HZS MSK doplňoval vodu, čerpanou z řeky Kamenice, do hasičských cisteren, určených pro dohašování ohnisek.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Vedle toho byl společně s dalšími pěti čerpadly Somati instalovanými za sebou (z dalších krajských hasičských sborů) a hadicemi zapojen (zhruba uprostřed) do dálkové dopravy vody do obce Mezná v délce kolem sedmi kilometrů. Tam voda končila ve velkých nádržích, odkud ji nabírali do bambi vaků hasicí vrtulníky."

V sobotu se má všech sedm příslušníků HZS MSK vystřídat za čerstvé síly opět z HZS MSK. 

Tomáš Přinosil, velitel čerpacího odřadu HZS MSK: "Už to potřebujeme, za poslední tři dny každý z nás naspal řádově jen několik hodin."
Nahlásit chybu


K tématu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Dagmar Klocková, ČR
Ostrava
od 9 999 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail