Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Kvůli energetické krizi se prodlouží těžba uhlí v OKD

Energetická krize a nejistota v dodávkách plynu donutila český stát, aby prodloužil těžbu černého uhlí. Ta měla v Moravskoslezském kraji skončit příští rok. Jak se ale ukazuje, těžba bude prodloužena minimálně o jeden rok a dá se předpokládat i delší prodloužení.

Jediným dolem, který v kraji v současné době těží uhlí, je Důl ČSM ve Stonavě. Místo příprav na ukončení těžby teď havíři razí nové štoly k dalším zásobám. Uhlí totiž potřebují nejen menší odběratelé, ale především velké hutě a teplárny.

Roman Sikora, předseda představenstva OKD: “Společnost OKD pokračuje v těžbě minimálně do konce roku 2023, pravděpodobně s přesahem do roku 2024 tak, jak nám přirozeným způsobem budou dobíhat jednotlivé poruby, které budou v té době v provozu. Chystáme se vytěžit zhruba 1,3 milionu tun uhlí v letošním roce a přibližně stejný objem předpokládáme, že bude vytěžen i v roce 2023.”

S prodloužením těžby souvisí i potřeba dostatečného počtu zaměstnanců.

Radomír Štix, personální ředitel OKD: “Aktuálně máme 2600 vlastních zaměstnanců a zhruba 730 zaměstnanců dodavatelských firem. A zhruba se stejným počtem zaměstnanců počítáme i do příštího roku 2023. Po avizovaném prodloužení těžby počítám s tím, že se stejným počtem zaměstnanců si vystačíme i v příštím roce s tím, že budeme muset průběžně nahrazovat odcházející zaměstnance. Budeme se zaměřovat primárně na zaměstnance s důlní praxí a s kvalifikační třídou 5. stupeň s tím, že se bude primárně jednat o zaměstnance do příprav a rubání.
David Hájek, ředitel provozu OKD: “Museli jsme naplánovat přípravy porubů tak, abychom využili lidi, které máme. Protože to, že bychom dokázali najmout v České republice další kolektivy příprav je naprosto nemožné. Momentálně jsou v provozu tři poruby a další dva jsou těsně před zprovozněním, takže už během měsíce září pojede pět porubů najednou a taková situace bude až do konce prvního kvartálu roku 2023, kdy zase těch porubů postupně maličko ubude a další budou nabíhat postupně, jak se dokončí jejich příprava.

Uhlí v podzemí na Karvinsku je na několik let. Opakované prodlužování těžby však závisí na potřebách státu a politickém rozhodnutí vlády.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy