Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Uhlí se bude na Karvinsku těžit do roku 2025, pak stát poslední dvě šachty zavře

Těžba černého uhlí bude na Karvinsku pokračovat až do roku 2025. Pak budou uzavřeny i poslední šachty a hornictví na Ostravsku definitivně skončí. Tak o tom nyní rozhodla vláda.

Z podzemí Karvinska by do konce roku 2025 mohly být vytěženy necelé 4 miliony tun uhlí. Společnost OKD už má pro uhlí předjednaný prodej. Jak oznámil ministr financí, pak se poslední dvě šachty Dolu ČSM ve Stonavě definitivně uzavřou.

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí: “Předcházely tomu důkladné analýzy a zkoumali jsme zda máme uhlí k dispozici, zda jsme technicky schopni ho vytěžit, zda bude mít OKD dostatek zaměstnanců a zda ta těžba bude ekonomicky výhodná. Nejprve jsme si kladně odpověděli na ty otázky těžby pro rok 2023, kdy jsme rozhodli, že těžba bude pokračovat i v příštím roce. A poté, co jsme zjistili další čísla dalšími propočty jsme rozhodli, že se bude těžit v letech 2024 a 2025.”

K zásobám uhlí se musí horníci nejdříve prokopat.

Roman Sikora, předseda představenstva OKD: “Abychom dostáli zadost předpokládanému objemu těžby, musíme samozřejmě důlní díla připravit. Musíme provést rozfáravky a musíme se k jednotlivým porubům dostat. Abychom to uskutečnili, potřebujeme zintenzivnit právě přípravné práce ražení chodeb a k tomuto účelu se nám podařilo při výběrovém řízení sehnat další dva razičské kolektivy. Tak dokážeme zhruba 10 tisíc metrů v příštím roce vyrazíme a dostaneme se až do roku 2025 k novým 11 porubům, ze kterých budeme těžit zmíněných 3,6 milionu tun uhlí.”

Prodlouženou těžbu nebude stát dotovat, zaplatit by se měla ze zisku při prodeji uhlí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy