Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Otřes v Dole ČSM zabil jednoho horníka, několika zraněným pomohli báňští záchranáři

Celý MS kraj |

Na různých místech Karvinska lidé ve čtvrtek dopoledne zaznamenali chvilkové zachvění země. Jednalo se o projev uvolnění napětí v hornině v místech, kde probíhala těžba černého uhlí.

Bezprostředně po otřesu začalo prověřování následků v dole. Do akce byli zapojení záchranáři, kteří slouží přímo na šachtě a z ostravské základny vyjel kompletní výjezd báňské záchranné služby. Cesta záchranářů na důlní pracoviště není jednoduchá a podle okolností může trvat i několik desítek minut. Stejně tak následně trvá i transport zraněných na povrch a teprve poté cesta do nemocnice. 

V tomto případě byli zranění horníci, s ohledem na jejich počet a rozsah poranění, postupně rozvezeni do různých nemocnic. Nejvážnější letecky do Fakultní nemocnice v Ostravě. Několik jich ošetří například i v karvinské a havířovské nemocnici. Nejdéle trvalo vyproštění těla zemřelého 48letého horníka, které bylo při otřesu zasypáno. 

Jana Dronská, mluvčí společnosti DIAMO: "Můžu potvrdit, že byl k zásahu vyslán kompletní výjezd báňských záchranářů, ve kterém jsou i dva lékaři. V této chvíli zásah stále probíhá." 
Naďa Chattová, mluvčí společnosti OKD: "Ve čtvrtek 12. ledna 2023 v dopoledních hodinách došlo v rámci Dolu ČSM–Jih k důlnímu otřesu, v jehož důsledku přišel o život zaměstnanec porubu. Došlo i k dalším zraněním zaměstnanců, která jsou lehčího charakteru. Na místo už sfáral výjezd hlavní báňské záchranné stanice HBZS Ostrava. Příčinu smrtelného úrazu bude šetřit komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Police ČR, vedení OKD a zástupců odborové organizace."

OKD později uvedlo, že k otřesu došlo v porubu v hloubce přibližně 1 100 metrů. Vlivem toho přišel o život jeden zaměstnanec české národnosti a na povrch bylo následně vyvezeno 10 zraněných horníků.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V souvislosti s důlním neštěstím ve Stonavě na Karvinsku zasahovaly posádky ZZS MSK i pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu. Operátoři byli o události informováni před půl jednou, nahlášeno bylo jedenáct zraněných horníků. K zásahu byly vyslány tři pozemní týmy z Havířova a Českého Těšína, stejně jako vrtulník LZS z Otravy. Zdravotnická záchranná služba událost řešila jako hromadné postižení zdraví. Týmy ZZS převzaly od báňských záchranářů do své péče celkem pět mužů ve věku od třiačtyřiceti do pětapadesáti let. Všichni byli při vědomí a komunikovali. Utrpěli vážná nebo středně těžká poranění, přičemž převažovala zranění páteře a končetin, v jednom případě také hlavy a pánve. Jeden z pacientů byl letecky transportován do traumatologického centra v Ostravě, další do ostravské Městské nemocnice a Havířova, dva pak do nemocnice Karviná. Zásah zdravotnické záchranné služby byl ukončen předáním posledního pacienta v 15:45 hodin. O zranění ostatních horníků nemá zdravotnická záchranná služba žádné informace. Ve dvou nemocnicích byla při přijetí zraněných indikována potřeba poskytnutí první psychické pomoci. K jejímu zajištění byli vysláni čtyři pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu."
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Na urgentním příjmu naší nemocnice bude zatím ošetřeno 6 pacientů v rámci mimořádné události související s dolem ČSM-Jih Karviná. Podrobnosti ohledně stavu jejich zranění budeme vědět až po jejich ošetření."
Daniela Vlčková, mluvčí PČR: "Karvinští kriminalisté ve spolupráci s Obvodním báňským úřadem pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého a společně s dalšími zainteresovanými subjekty budou prověřovat a zjišťovat všechny okolnosti této tragické události."

Později odpoledne policie informace upřesnila. V části dolu, kde k neštěstí došlo, byly dočasně přerušeny práce, než bude potvrzeno, že je pracoviště bezpečné. 

 René Černohorský, mluvčí PČR: "Podle zatím zjištěných informací zemřelý a 10 zraněných osob jsou občané ČR a 1 je občan Polska. Do doby rozhodnutí komise Báňského úřadu byla pozastavena těžba. Vše je nadále v prověřování rovněž ze strany karvinských policistů a kriminalistů."

Důl ČSM ve Stonavě, který tvoří dvě šachty Sever a Jih, je poslední činný v regionu. V souvislosti s energetickou krizí byla těžba prodloužena do roku 2025. 

Otřesy nejsou na Karvinsku výjimečné a čas od času je lidé pociťují, když se napětí uvolní v menší hloubce a seismická vlna se šíří zemským povrchem. 

Záchvěv zaznamenali lidé nejen poblíž dolů ve Stonavě nebo Karviné, ale také v Havířově a okolí. Nejčastěji jej popisují jako krátké zhoupnutí podlahy v bytech nebo kancelářích. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě


Nahlásit chybu


K tématu

Silný důlní otřes opět zacloumal domy na Karvinsku, všichni horníci jsou v pořádku

30. srpna 2023 9:39 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Mnozí lidé žijící na Karvinsku ve středu dopoledne pocítili malé zemětřesení. Příčinou byl důlní otřes, který se projevil několikasekundovým záchvěvem zemského povrchu a tím i objektů.

Důlní otřes spustil poplach pro báňské záchranáře, nikoho nezranil

8. dubna 2024 6:19 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Báňští záchranáři museli v pondělí ráno do akce, když se v hornině v poddolované části Karvinska uvolnilo nahromaděné napětí a vyvolalo tím otřes, který je nebezpečný pro horníky a důlní pracoviště tamních černouhelných dolů.

Hlavní důlní ventilátory na Dole ČSM prošly opravou

3. června 2023 11:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

OKD dokončila významnou opravu hlavních důlních ventilátorů na Dole ČSM, které od roku 1968 slouží k větrání důlních prostor. Na zlepšení jejich spolehlivosti a snížení hlučnosti společnost vynaložila celkem 3,5 milionu korun.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Těšínské divadlo uvádí kultovní komedii Škola základ života

23. května 2024 9:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Známý příběh ze života studentů septimy a kantorského sboru nastudovali herci Těšínského divadla. Diváci si připomínají řadu dnes už kultovních hlášek, včetně té o štěstí…

Mezi Polankou a Starou Bělou lze projet po cyklostezce. Na mostě přibyl pruh pro cyklisty

22. května 2024 12:09 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

21. května 2024 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Mezi Ostravou a Karvinou dochází kvůli bezpečnosti ke změně organizace dopravy

21. května 2024 16:20 | Celý MS kraj | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Mezi Ostravou a Karvinou je silnice bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s dopravními policisty rozhodlo snížit počet přímých jízdních pruhů a umístění baliset v křižovatkách. Po změně tady nedošlo k žádné dopravní nehodě.

Otřes v Dole ČSM zabil jednoho horníka, několika zraněným pomohli báňští záchranáři
Vydáno 12. ledna 2023 10:39, Celý MS kraj, Libor Běčák
Na různých místech Karvinska lidé ve čtvrtek dopoledne zaznamenali chvilkové zachvění země. Jednalo se o projev uvolnění napětí v hornině v místech, kde probíhala těžba černého uhlí.

zdroj foto: TV Polar

Bezprostředně po otřesu začalo prověřování následků v dole. Do akce byli zapojení záchranáři, kteří slouží přímo na šachtě a z ostravské základny vyjel kompletní výjezd báňské záchranné služby. Cesta záchranářů na důlní pracoviště není jednoduchá a podle okolností může trvat i několik desítek minut. Stejně tak následně trvá i transport zraněných na povrch a teprve poté cesta do nemocnice. 

V tomto případě byli zranění horníci, s ohledem na jejich počet a rozsah poranění, postupně rozvezeni do různých nemocnic. Nejvážnější letecky do Fakultní nemocnice v Ostravě. Několik jich ošetří například i v karvinské a havířovské nemocnici. Nejdéle trvalo vyproštění těla zemřelého 48letého horníka, které bylo při otřesu zasypáno. 

Jana Dronská, mluvčí společnosti DIAMO: "Můžu potvrdit, že byl k zásahu vyslán kompletní výjezd báňských záchranářů, ve kterém jsou i dva lékaři. V této chvíli zásah stále probíhá." 
Naďa Chattová, mluvčí společnosti OKD: "Ve čtvrtek 12. ledna 2023 v dopoledních hodinách došlo v rámci Dolu ČSM–Jih k důlnímu otřesu, v jehož důsledku přišel o život zaměstnanec porubu. Došlo i k dalším zraněním zaměstnanců, která jsou lehčího charakteru. Na místo už sfáral výjezd hlavní báňské záchranné stanice HBZS Ostrava. Příčinu smrtelného úrazu bude šetřit komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Police ČR, vedení OKD a zástupců odborové organizace."

OKD později uvedlo, že k otřesu došlo v porubu v hloubce přibližně 1 100 metrů. Vlivem toho přišel o život jeden zaměstnanec české národnosti a na povrch bylo následně vyvezeno 10 zraněných horníků.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V souvislosti s důlním neštěstím ve Stonavě na Karvinsku zasahovaly posádky ZZS MSK i pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu. Operátoři byli o události informováni před půl jednou, nahlášeno bylo jedenáct zraněných horníků. K zásahu byly vyslány tři pozemní týmy z Havířova a Českého Těšína, stejně jako vrtulník LZS z Otravy. Zdravotnická záchranná služba událost řešila jako hromadné postižení zdraví. Týmy ZZS převzaly od báňských záchranářů do své péče celkem pět mužů ve věku od třiačtyřiceti do pětapadesáti let. Všichni byli při vědomí a komunikovali. Utrpěli vážná nebo středně těžká poranění, přičemž převažovala zranění páteře a končetin, v jednom případě také hlavy a pánve. Jeden z pacientů byl letecky transportován do traumatologického centra v Ostravě, další do ostravské Městské nemocnice a Havířova, dva pak do nemocnice Karviná. Zásah zdravotnické záchranné služby byl ukončen předáním posledního pacienta v 15:45 hodin. O zranění ostatních horníků nemá zdravotnická záchranná služba žádné informace. Ve dvou nemocnicích byla při přijetí zraněných indikována potřeba poskytnutí první psychické pomoci. K jejímu zajištění byli vysláni čtyři pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu."
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Na urgentním příjmu naší nemocnice bude zatím ošetřeno 6 pacientů v rámci mimořádné události související s dolem ČSM-Jih Karviná. Podrobnosti ohledně stavu jejich zranění budeme vědět až po jejich ošetření."
Daniela Vlčková, mluvčí PČR: "Karvinští kriminalisté ve spolupráci s Obvodním báňským úřadem pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého a společně s dalšími zainteresovanými subjekty budou prověřovat a zjišťovat všechny okolnosti této tragické události."

Později odpoledne policie informace upřesnila. V části dolu, kde k neštěstí došlo, byly dočasně přerušeny práce, než bude potvrzeno, že je pracoviště bezpečné. 

 René Černohorský, mluvčí PČR: "Podle zatím zjištěných informací zemřelý a 10 zraněných osob jsou občané ČR a 1 je občan Polska. Do doby rozhodnutí komise Báňského úřadu byla pozastavena těžba. Vše je nadále v prověřování rovněž ze strany karvinských policistů a kriminalistů."

Důl ČSM ve Stonavě, který tvoří dvě šachty Sever a Jih, je poslední činný v regionu. V souvislosti s energetickou krizí byla těžba prodloužena do roku 2025. 

Otřesy nejsou na Karvinsku výjimečné a čas od času je lidé pociťují, když se napětí uvolní v menší hloubce a seismická vlna se šíří zemským povrchem. 

Záchvěv zaznamenali lidé nejen poblíž dolů ve Stonavě nebo Karviné, ale také v Havířově a okolí. Nejčastěji jej popisují jako krátké zhoupnutí podlahy v bytech nebo kancelářích. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000035203/otres-v-dole-csm-zabil-jednoho-hornika-nekolika-zranenym-pomohli-bansti-zachranari