Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Otřes v Dole ČSM zabil jednoho horníka, několika zraněným pomohli báňští záchranáři

Celý MS kraj |

Na různých místech Karvinska lidé ve čtvrtek dopoledne zaznamenali chvilkové zachvění země. Jednalo se o projev uvolnění napětí v hornině v místech, kde probíhala těžba černého uhlí.

Bezprostředně po otřesu začalo prověřování následků v dole. Do akce byli zapojení záchranáři, kteří slouží přímo na šachtě a z ostravské základny vyjel kompletní výjezd báňské záchranné služby. Cesta záchranářů na důlní pracoviště není jednoduchá a podle okolností může trvat i několik desítek minut. Stejně tak následně trvá i transport zraněných na povrch a teprve poté cesta do nemocnice. 

V tomto případě byli zranění horníci, s ohledem na jejich počet a rozsah poranění, postupně rozvezeni do různých nemocnic. Nejvážnější letecky do Fakultní nemocnice v Ostravě. Několik jich ošetří například i v karvinské a havířovské nemocnici. Nejdéle trvalo vyproštění těla zemřelého 48letého horníka, které bylo při otřesu zasypáno. 

Jana Dronská, mluvčí společnosti DIAMO: "Můžu potvrdit, že byl k zásahu vyslán kompletní výjezd báňských záchranářů, ve kterém jsou i dva lékaři. V této chvíli zásah stále probíhá." 
Naďa Chattová, mluvčí společnosti OKD: "Ve čtvrtek 12. ledna 2023 v dopoledních hodinách došlo v rámci Dolu ČSM–Jih k důlnímu otřesu, v jehož důsledku přišel o život zaměstnanec porubu. Došlo i k dalším zraněním zaměstnanců, která jsou lehčího charakteru. Na místo už sfáral výjezd hlavní báňské záchranné stanice HBZS Ostrava. Příčinu smrtelného úrazu bude šetřit komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Police ČR, vedení OKD a zástupců odborové organizace."

OKD později uvedlo, že k otřesu došlo v porubu v hloubce přibližně 1 100 metrů. Vlivem toho přišel o život jeden zaměstnanec české národnosti a na povrch bylo následně vyvezeno 10 zraněných horníků.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V souvislosti s důlním neštěstím ve Stonavě na Karvinsku zasahovaly posádky ZZS MSK i pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu. Operátoři byli o události informováni před půl jednou, nahlášeno bylo jedenáct zraněných horníků. K zásahu byly vyslány tři pozemní týmy z Havířova a Českého Těšína, stejně jako vrtulník LZS z Otravy. Zdravotnická záchranná služba událost řešila jako hromadné postižení zdraví. Týmy ZZS převzaly od báňských záchranářů do své péče celkem pět mužů ve věku od třiačtyřiceti do pětapadesáti let. Všichni byli při vědomí a komunikovali. Utrpěli vážná nebo středně těžká poranění, přičemž převažovala zranění páteře a končetin, v jednom případě také hlavy a pánve. Jeden z pacientů byl letecky transportován do traumatologického centra v Ostravě, další do ostravské Městské nemocnice a Havířova, dva pak do nemocnice Karviná. Zásah zdravotnické záchranné služby byl ukončen předáním posledního pacienta v 15:45 hodin. O zranění ostatních horníků nemá zdravotnická záchranná služba žádné informace. Ve dvou nemocnicích byla při přijetí zraněných indikována potřeba poskytnutí první psychické pomoci. K jejímu zajištění byli vysláni čtyři pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu."
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Na urgentním příjmu naší nemocnice bude zatím ošetřeno 6 pacientů v rámci mimořádné události související s dolem ČSM-Jih Karviná. Podrobnosti ohledně stavu jejich zranění budeme vědět až po jejich ošetření."
Daniela Vlčková, mluvčí PČR: "Karvinští kriminalisté ve spolupráci s Obvodním báňským úřadem pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého a společně s dalšími zainteresovanými subjekty budou prověřovat a zjišťovat všechny okolnosti této tragické události."

Později odpoledne policie informace upřesnila. V části dolu, kde k neštěstí došlo, byly dočasně přerušeny práce, než bude potvrzeno, že je pracoviště bezpečné. 

 René Černohorský, mluvčí PČR: "Podle zatím zjištěných informací zemřelý a 10 zraněných osob jsou občané ČR a 1 je občan Polska. Do doby rozhodnutí komise Báňského úřadu byla pozastavena těžba. Vše je nadále v prověřování rovněž ze strany karvinských policistů a kriminalistů."

Důl ČSM ve Stonavě, který tvoří dvě šachty Sever a Jih, je poslední činný v regionu. V souvislosti s energetickou krizí byla těžba prodloužena do roku 2025. 

Otřesy nejsou na Karvinsku výjimečné a čas od času je lidé pociťují, když se napětí uvolní v menší hloubce a seismická vlna se šíří zemským povrchem. 

Záchvěv zaznamenali lidé nejen poblíž dolů ve Stonavě nebo Karviné, ale také v Havířově a okolí. Nejčastěji jej popisují jako krátké zhoupnutí podlahy v bytech nebo kancelářích. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě


Nahlásit chybu


K tématu

Důlní otřes spustil poplach pro báňské záchranáře, nikoho nezranil

8. dubna 2024 6:19 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Báňští záchranáři museli v pondělí ráno do akce, když se v hornině v poddolované části Karvinska uvolnilo nahromaděné napětí a vyvolalo tím otřes, který je nebezpečný pro horníky a důlní pracoviště tamních černouhelných dolů.

Poslední činná šachta v zemi, Důl ČSM na Karvinsku, by měla letos vytěžit přes milion tun uhlí

30. ledna 2024 8:52 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžba černého uhlí v posledních dvou dolech na Ostravsku se chýlí ke svému nevyhnutelnému konci. Ten nastane počátkem roku 2026. Horníci však i přesto v podzemí dobývají dostupné zásoby uhlí, které se nyní na trhu dobře prodává.

Poslední činný černouhelný důl v ČR si připomíná 55 let dobývání

19. prosince 2023 7:49 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jediný činný černouhelný důl v Česku, ČSM ve Stonavě, patřící těžební společnosti OKD, dovrší 19. prosince 55 let od zahájení těžby. První uhlí bylo vydobyto z hloubky 570 metrů ze stěny 230 311 provozované partou Antonína Niedoby. Od té doby vyjelo skipem na povrch 122 milionů tun „černého zlata“.


Nemocnice ve Frýdku-Místku zvětšuje Centrální urgentní příjem

Nemocnice ve Frýdku-Místku buduje přístavbu Centrálního urgentního příjmu. Prostory se zvětší a umožní propojení více odborných zdravotnických týmů. Budova navíc dostane nové CT zařízení. Celkově investice vyjde i s vybavením vyjde na zhruba 73 milionů korun a hotovo bude příští rok na jaře.

Blíží se dušičky. Na hřbitovech si hlídejte své věci

Blíží se památka zesnulých, kdy většina z nás směřuje na hřbitovy, abychom vzpomenuli na své předky. Na toto období se připravují také strážníci, kteří v okolí hřbitovů zesilují hlídky, aby dohlédli na bezpečnost návštěvníků, ale i na dopravu. Lidem pak vzkazují, aby byli opatrní na sebe i své věci.

V Opavě už stojí mostní provizorium přes řeku Opavu. Zprovozněno bude začátkem listopadu

Náhradní most přes řeku Opavu už je téměř hotový. Ten stávající, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky poškodila zářijová povodeň natolik, že ho čeká demolice.

Rastislav Maďar je podruhé děkanem Lékařské fakulty OU

Děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity je po slavnostní inauguraci Rastislav Maďar. Navazuje na předchozí čtyřleté období. Za jeho působení se fakulta stabilizovala, podařilo se získat akreditaci oboru všeobecné lékařství a také otevřít obor stomatologie. Akademický senát ho v květnu jednomyslně doporučil rektorovi Ostravské univerzity.

Dramatická záchrana v Beskydech: záchranáři transportovali turistku s dechovou tísní vrtulníkem

Včera 8:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Ve středu 16. října zasahovaly složky záchranné služby u 64leté ženy, kterou v horském terénu Beskyd postihly vážné zdravotní obtíže. Kvůli komplikovanému přístupu byl na místo vysazen lékař z paluby vrtulníku, který pacientce poskytl nezbytnou péči před transportem do nemocnice ve Frýdku-Místku.

V Karviné ukradli elektrický skútr pro invalidy, policie pátrá po pachateli a hledá možné svědky

Včera 13:03 | Karviná | Lukáš Zavadil

V úterý 1. října zatím neznámý pachatel v Karviné na ulici Fibichova odcizil elektrický skútr pro invalidy. Policisté vyšetřují okolnosti krádeže a žádají veřejnost o pomoc. Pokud máte jakékoli informace, kontaktujte linku 158.

Studénka má třicetinásobného Ironmana, fenomenální Jurij Tarča překonal další metu

Neuvěřitelný výkon má za sebou extrémní sportovec Jurij Tarča ze Studénky. Úspěšně absolvoval další ultratriatlon a stal se dokonce už třicetinásobným Ironmanem. Zařadil se tak mezi nejlepší vytrvalce světa.

Dům s byty pro seniory v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku prošel opravou

Historická budova v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku prošla opravou. Jde o dům s byty pro seniory, který získal novou fasádu, část oken se renovovala a další vyměnila. Do budoucna se chystají i další úpravy zahrady i opěrné zdi za budovou. Aktuální práce vyšly na zhruba 7 milionů korun.

Videomapping na novou fasádu Bredy připomněl historii Opavy, která letos slaví 800 let

16. října 2024 17:30 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Veškeré akce spojené s Bredou mají u Opavanů velký ohlas. Ukázaly to nejen komentované prohlídky, ale i promítání na fasádu bývalého obchodního domu. Poslední videomapping proběhl v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě.

Na Festivalu ostravských knihoven čekal pestrý program děti i dospělé

V Ostravské vědecké knihovně proběhl již 8. ročník Festivalu ostravských knihoven. Letos se již podruhé konal formou setkání knihoven na jednom místě se společným programem. Festivalu se účastnilo celkem 7 různých typů knihoven z celé Ostravy.

Zdravotnická zařízení AGEL podporují prevenci rakoviny prsu

16. října 2024 17:30 | Celý MS kraj | Jana Lipowská | Magazín TV medicína

Zdravotnická skupina AGEL se dlouhodobě soustředí na poskytování špičkové onkologické péče a aktivně se zaměřuje také na prevenci. Připojila se proto k iniciativě Růžový říjen, která upozorňuje na prevenci a léčbu rakoviny prsu. Jedním z předních pracovišť, které se specializuje na diagnostiku a léčbu nádorů prsu, je Komplexní onkologické centrum Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Vážná nehoda v Dolní Moravici, řidič nedal přednost, spolujezdkyně se zranila a byla v ohrožení života

16. října 2024 11:53 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Bruntálští kriminalisté vyšetřují vážnou dopravní nehodu, která se stala v úterý 15. října v obci Dolní Moravice. Řidič osobního vozidla Mazda podle policie nezastavil na křižovatce a nedal přednost automobilu Volkswagen jedoucímu po hlavní silnici. Při střetu byla vážně zraněna spolujezdkyně, která zůstala zaklíněna ve vozidle.

Otřes v Dole ČSM zabil jednoho horníka, několika zraněným pomohli báňští záchranáři
Vydáno 12. ledna 2023 10:39, Celý MS kraj, Libor Běčák
Na různých místech Karvinska lidé ve čtvrtek dopoledne zaznamenali chvilkové zachvění země. Jednalo se o projev uvolnění napětí v hornině v místech, kde probíhala těžba černého uhlí.

zdroj foto: TV Polar

Bezprostředně po otřesu začalo prověřování následků v dole. Do akce byli zapojení záchranáři, kteří slouží přímo na šachtě a z ostravské základny vyjel kompletní výjezd báňské záchranné služby. Cesta záchranářů na důlní pracoviště není jednoduchá a podle okolností může trvat i několik desítek minut. Stejně tak následně trvá i transport zraněných na povrch a teprve poté cesta do nemocnice. 

V tomto případě byli zranění horníci, s ohledem na jejich počet a rozsah poranění, postupně rozvezeni do různých nemocnic. Nejvážnější letecky do Fakultní nemocnice v Ostravě. Několik jich ošetří například i v karvinské a havířovské nemocnici. Nejdéle trvalo vyproštění těla zemřelého 48letého horníka, které bylo při otřesu zasypáno. 

Jana Dronská, mluvčí společnosti DIAMO: "Můžu potvrdit, že byl k zásahu vyslán kompletní výjezd báňských záchranářů, ve kterém jsou i dva lékaři. V této chvíli zásah stále probíhá." 
Naďa Chattová, mluvčí společnosti OKD: "Ve čtvrtek 12. ledna 2023 v dopoledních hodinách došlo v rámci Dolu ČSM–Jih k důlnímu otřesu, v jehož důsledku přišel o život zaměstnanec porubu. Došlo i k dalším zraněním zaměstnanců, která jsou lehčího charakteru. Na místo už sfáral výjezd hlavní báňské záchranné stanice HBZS Ostrava. Příčinu smrtelného úrazu bude šetřit komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Police ČR, vedení OKD a zástupců odborové organizace."

OKD později uvedlo, že k otřesu došlo v porubu v hloubce přibližně 1 100 metrů. Vlivem toho přišel o život jeden zaměstnanec české národnosti a na povrch bylo následně vyvezeno 10 zraněných horníků.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V souvislosti s důlním neštěstím ve Stonavě na Karvinsku zasahovaly posádky ZZS MSK i pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu. Operátoři byli o události informováni před půl jednou, nahlášeno bylo jedenáct zraněných horníků. K zásahu byly vyslány tři pozemní týmy z Havířova a Českého Těšína, stejně jako vrtulník LZS z Otravy. Zdravotnická záchranná služba událost řešila jako hromadné postižení zdraví. Týmy ZZS převzaly od báňských záchranářů do své péče celkem pět mužů ve věku od třiačtyřiceti do pětapadesáti let. Všichni byli při vědomí a komunikovali. Utrpěli vážná nebo středně těžká poranění, přičemž převažovala zranění páteře a končetin, v jednom případě také hlavy a pánve. Jeden z pacientů byl letecky transportován do traumatologického centra v Ostravě, další do ostravské Městské nemocnice a Havířova, dva pak do nemocnice Karviná. Zásah zdravotnické záchranné služby byl ukončen předáním posledního pacienta v 15:45 hodin. O zranění ostatních horníků nemá zdravotnická záchranná služba žádné informace. Ve dvou nemocnicích byla při přijetí zraněných indikována potřeba poskytnutí první psychické pomoci. K jejímu zajištění byli vysláni čtyři pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu."
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Na urgentním příjmu naší nemocnice bude zatím ošetřeno 6 pacientů v rámci mimořádné události související s dolem ČSM-Jih Karviná. Podrobnosti ohledně stavu jejich zranění budeme vědět až po jejich ošetření."
Daniela Vlčková, mluvčí PČR: "Karvinští kriminalisté ve spolupráci s Obvodním báňským úřadem pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého a společně s dalšími zainteresovanými subjekty budou prověřovat a zjišťovat všechny okolnosti této tragické události."

Později odpoledne policie informace upřesnila. V části dolu, kde k neštěstí došlo, byly dočasně přerušeny práce, než bude potvrzeno, že je pracoviště bezpečné. 

 René Černohorský, mluvčí PČR: "Podle zatím zjištěných informací zemřelý a 10 zraněných osob jsou občané ČR a 1 je občan Polska. Do doby rozhodnutí komise Báňského úřadu byla pozastavena těžba. Vše je nadále v prověřování rovněž ze strany karvinských policistů a kriminalistů."

Důl ČSM ve Stonavě, který tvoří dvě šachty Sever a Jih, je poslední činný v regionu. V souvislosti s energetickou krizí byla těžba prodloužena do roku 2025. 

Otřesy nejsou na Karvinsku výjimečné a čas od času je lidé pociťují, když se napětí uvolní v menší hloubce a seismická vlna se šíří zemským povrchem. 

Záchvěv zaznamenali lidé nejen poblíž dolů ve Stonavě nebo Karviné, ale také v Havířově a okolí. Nejčastěji jej popisují jako krátké zhoupnutí podlahy v bytech nebo kancelářích. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000035203/otres-v-dole-csm-zabil-jednoho-hornika-nekolika-zranenym-pomohli-bansti-zachranari