Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zimní sezona na Pustevnách a v celých Beskydech pro běžkaře pomalu končí

Celý MS kraj |

Zatímco na sjezdovkách ve vyšších polohách Beskyd se ještě stále lyžuje na odolnějším technickém sněhu, trasy pro běžkaře už postihlo jarní tání. Jedny z posledních tratí mohou běžkaři využívat na Pustevnách.

Nedostatek sněhu kvůli jarnímu oteplení postihl už i vyšší partie Beskyd. Přestože není vyloučeno, že ještě bude sněžit, běžkařská sezona už spěje ke svému konci. Mnozí běžkaři proto vyrazili na poslední vyjížďku.

Anketa: “Dneska určitě. My totiž totiž každý rok jezdíme k Radegastovi, protože jsme se tam před 54 roky seznámili, takže končíme sezonu s tím, že ještě se to krásně dalo dojet až ke kapličce. Samozřejmě není stopa úplně najetá, ale šlo to bez kamenů. Teď to tady zujeme a podíváme, jak opravili Libušín a sjedeme dolů, kde jsme ubytovaní ve Velkých Karlovicích.”
Anketa: “No tak ještě do stopy se snažím. Zima je letos špatná. Já si pamatuji, kdy 1. dubna jsem ještě normálně běžkovala tady v Beskydech na Pustevnách. Tady pod Pustevnama vlastně bydlím, jsem z Bečvy a je to i moje rodiště, tady ten kraj miluji. Kolo, běžky to je moje.”
Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Ono se to nikdy nevrátí k normálu, protože ty covidové sezony byly velmi zvláštní v tom, že zejména, když lidé nemohli vycestovat do zahraničí, tak na tuzemských horách byla vysoká návštěvnost. My letošní sezonu hodnotíme ne jako špatnou, ale v porovnání s těmi opravdu extrémními sezonami, kdy tady přišlo skutečně hodně lidí, tak je to o něco slabší sezona. My tady neprovozujeme sjezdové lyžování, provozujeme zde běžecké lyžování na 74 kilometrech běžeckých tratí. Vidíte sami, jsou tady ještě zbytky sněhu, běžkovat se dá, tratě ale nejsou úplné. Přesto zde naši návštěvníci najdou trasy, na kterých se mohou dva či tři kilometry svézt. Jsou to zejména v horních partií na Martiňák, standardní běžecký okruh, případně Pohádka. To jsou ještě tratě, kde lidé najdou poslední zbytky sněhu.”

Jiní turisté už na Pustevny vyrazili spíše na jarní výlet.

Anketa: “Přijeli jsme z Drnovic u Vyškova. Byli jsme až na Radhošti. Sice tam trošku fouká, ale jinak příjemná procházka.”
Anketa: “Na hory chodím hlavně s kolem, takže to je taková výjimečná situace, že jsem pěšky, protože nejsem sám, takže jsem šel nalehko bez kola, proto i takový můj outfit více letní. Protože jsem zvyklý na tu zimu. Takže na hory hlavně s kolem. Já jsem tady odsud, takže to tady mám. Ve Frenštátě jsem chodil do školy, takže taková pěkná vzpomínka tady na to okolí, mám to tady strašně rád. Líbí se mi to. Libušín je krásně opravený.”

Pustevny jsou dlouhodobě velmi vyhledávaným turistickým cílem. Návštěvníky lákají různé akce, kterých bude i letos hned několik.

Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Co se týká sezony a letošního 23. ročníku ledových soch, tak ty byly mimořádně úspěšné. Měli jsme tady téma Dinosauři v Beskydech, což bylo velmi úspěšné téma, takže už připravujeme a vymýšlíme téma na rok 2024, abychom tady opět mohli překonat náš letošní historický rekord v množství ledu, kterého tady bylo dovezeno více jak 44 tun. Návštěvníků, když to celkově spočteme, tak bylo téměř 60 tisíc. Budou tady různé drobné akce v té jarní sezoně, ale hlavně potom takový hlavní další bod známý na Pustevnách je Cyrilometodějská pouť, která tady bude začátkem července, což je tedy velmi navštěvovaná akce. A tady budou sezonní akce. Samozřejmě ještě uvidíme, jestli budou dřevěné sochy. To uvidíme podle toho, jaký by byl zájem návštěvníků. Jinak, co se týká lanové dráhy, kterou provozujeme jako veřejnou drážní dopravu, tak tam si opravdu nestěžujeme. Zájem návštěvníků je stabilními. My i přes roztočenou inflační spirálu a vysoké náklady na energie se už téměř rok držíme stejných cen, které tady máme. Takže to je takové pozitivum pro návštěvníky a snažíme se mít takové pro ně drobné benefity, že například máme zdarma parkoviště dole na Ráztoce, to je to parkoviště, které je naše. Snažíme se opravdu, aby i naše lanová dráha, jakožto starší dáma, ale v té nejlepší kondici, byla stále pro návštěvníky něčím nová. V těchto měsících děláme úpravu sedaček, které jsou kompletně nové. Všechno je proto, aby byla pohoda návštěvníků."

Mnoho lidí se Pustevnám vyhýbá právě proto, že tam bývá hodně návštěvníků. Celé sedlo a jeho okolí má do budoucna doznat některých změn, aby Pustevny byly pro návštěvníky příjemnější.

Anketa: “Za pár let posledních je to tady… O víkendu vůbec nechodím na běžky, protože se nedostanu s autem na parkoviště, jak je plné. I když třeba není vyloženě krásně, tak ty víkendy jsou tady úplně masakrální, takže já vůbec o víkendu tady nejezdím."
Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Zrovna teď stojíme na místě, kde v projektu jakési modernizace Pusteven má být piazzeta, ze které by byl výhled do údolí Velké Ráztoky a já si myslím, že obce a plus sdružení ve Fondu Pustevny se stále snaží zlepšovat prostředí Pusteven, aby to bylo příjemnější pro návštěvníky a v následujících dnech nebo týdnech se začne budovat první z těch rozsáhlých objektů, což znamená čekárna a informační centrum při vstupu na Pustevny, které bude na stavbě Prostřední Bečvy ze strany parkoviště.”

Nahlásit chybu


K tématu

V Trojanovicích pod Pustevnami vznikne nové zázemí pro turisty

15. června 2023 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj finančně podpoří výstavbu návštěvnického zázemí na parkovišti v Trojanovicích. Nový objekt vyroste u nedávno vybudovaného záchytného parkoviště v Trojanovicích-Lomné. Turisté budou mít k dispozici infopoint i veřejné toalety. Parkoviště za 5,5 milionu postavila obec ze svého, zázemí vyjde na dalších 6,5 milionu korun, kraj na něj přispěje 2,5 milionu.

Pustevny opět zdobí velké sochy ohrožených zvířat vytvořených z písku

23. června 2023 10:00 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Beskydské Pustevny mají pro turisty další zajímavou atrakci. Umělci tam opět vytvořili velké sochy z písku. Letos to jsou zvířata ze světového seznamu ohrožených druhů.

Preventisté se na Pustevnách zaměřili na koloběžkáře

19. července 2023 21:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nejen pro cestování po městech, ale také po horských cestách se stále více uplatňují koloběžky nebo jejich varianty s elektromotory. Při jejich užívání si však lidé jen pramálo lámou hlavu se zákony. Proto se na ně zaměřili preventisté z řad policie a BESIPu.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Vrátní

Ostrava Nástup: od 15. dubna 2024 od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.

Policisté asistovali u porodu na D56 u Paskova, narodila se zdravá holčička

11. dubna 2024 11:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, praporčíci Jaroslav Masnica a David Machanec, mají za sebou nezapomenutelný zážitek. Během středečního odpoledne asistovali u náhlého porodu na D56. Informovala o tom policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

V Bruntále byla zahájena realizace největší investice v jeho novodobé historii – příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

11. dubna 2024 11:09 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Nový hejtman se sešel s odboráři a zástupci Liberty. Zaměstnanci už berou jen 70 procent mzdy

Setkání nového hejtmana Josefa Bělici s odboráři a zástupci hutě Liberty nepřineslo nic nového. Situace je stále najatá a každý týden pouze přichází informace, že se nástup pracovníků o týden odkládá. Jasněji by mohlo být po schůzce členů vlády s majitelem huti v Praze.

V Rychalticích objevili na zahradě munici, policisté radí, jak postupovat při podobných nálezech

10. dubna 2024 11:21 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Minulou sobotu před polednem byli frýdecko-místečtí policisté povoláni do obce Hukvaldy – Rychaltice kvůli nálezu předmětu, který připomínal munici. Nalezen byl během výkopových prací. Na místo okamžitě dorazila policejní hlídka společně s pyrotechniky.

Zimní sezona na Pustevnách a v celých Beskydech pro běžkaře pomalu končí
Vydáno 17. března 2023 9:58, Celý MS kraj, Libor Běčák
Zatímco na sjezdovkách ve vyšších polohách Beskyd se ještě stále lyžuje na odolnějším technickém sněhu, trasy pro běžkaře už postihlo jarní tání. Jedny z posledních tratí mohou běžkaři využívat na Pustevnách.

Nedostatek sněhu kvůli jarnímu oteplení postihl už i vyšší partie Beskyd. Přestože není vyloučeno, že ještě bude sněžit, běžkařská sezona už spěje ke svému konci. Mnozí běžkaři proto vyrazili na poslední vyjížďku.

Anketa: “Dneska určitě. My totiž totiž každý rok jezdíme k Radegastovi, protože jsme se tam před 54 roky seznámili, takže končíme sezonu s tím, že ještě se to krásně dalo dojet až ke kapličce. Samozřejmě není stopa úplně najetá, ale šlo to bez kamenů. Teď to tady zujeme a podíváme, jak opravili Libušín a sjedeme dolů, kde jsme ubytovaní ve Velkých Karlovicích.”
Anketa: “No tak ještě do stopy se snažím. Zima je letos špatná. Já si pamatuji, kdy 1. dubna jsem ještě normálně běžkovala tady v Beskydech na Pustevnách. Tady pod Pustevnama vlastně bydlím, jsem z Bečvy a je to i moje rodiště, tady ten kraj miluji. Kolo, běžky to je moje.”
Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Ono se to nikdy nevrátí k normálu, protože ty covidové sezony byly velmi zvláštní v tom, že zejména, když lidé nemohli vycestovat do zahraničí, tak na tuzemských horách byla vysoká návštěvnost. My letošní sezonu hodnotíme ne jako špatnou, ale v porovnání s těmi opravdu extrémními sezonami, kdy tady přišlo skutečně hodně lidí, tak je to o něco slabší sezona. My tady neprovozujeme sjezdové lyžování, provozujeme zde běžecké lyžování na 74 kilometrech běžeckých tratí. Vidíte sami, jsou tady ještě zbytky sněhu, běžkovat se dá, tratě ale nejsou úplné. Přesto zde naši návštěvníci najdou trasy, na kterých se mohou dva či tři kilometry svézt. Jsou to zejména v horních partií na Martiňák, standardní běžecký okruh, případně Pohádka. To jsou ještě tratě, kde lidé najdou poslední zbytky sněhu.”

Jiní turisté už na Pustevny vyrazili spíše na jarní výlet.

Anketa: “Přijeli jsme z Drnovic u Vyškova. Byli jsme až na Radhošti. Sice tam trošku fouká, ale jinak příjemná procházka.”
Anketa: “Na hory chodím hlavně s kolem, takže to je taková výjimečná situace, že jsem pěšky, protože nejsem sám, takže jsem šel nalehko bez kola, proto i takový můj outfit více letní. Protože jsem zvyklý na tu zimu. Takže na hory hlavně s kolem. Já jsem tady odsud, takže to tady mám. Ve Frenštátě jsem chodil do školy, takže taková pěkná vzpomínka tady na to okolí, mám to tady strašně rád. Líbí se mi to. Libušín je krásně opravený.”

Pustevny jsou dlouhodobě velmi vyhledávaným turistickým cílem. Návštěvníky lákají různé akce, kterých bude i letos hned několik.

Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Co se týká sezony a letošního 23. ročníku ledových soch, tak ty byly mimořádně úspěšné. Měli jsme tady téma Dinosauři v Beskydech, což bylo velmi úspěšné téma, takže už připravujeme a vymýšlíme téma na rok 2024, abychom tady opět mohli překonat náš letošní historický rekord v množství ledu, kterého tady bylo dovezeno více jak 44 tun. Návštěvníků, když to celkově spočteme, tak bylo téměř 60 tisíc. Budou tady různé drobné akce v té jarní sezoně, ale hlavně potom takový hlavní další bod známý na Pustevnách je Cyrilometodějská pouť, která tady bude začátkem července, což je tedy velmi navštěvovaná akce. A tady budou sezonní akce. Samozřejmě ještě uvidíme, jestli budou dřevěné sochy. To uvidíme podle toho, jaký by byl zájem návštěvníků. Jinak, co se týká lanové dráhy, kterou provozujeme jako veřejnou drážní dopravu, tak tam si opravdu nestěžujeme. Zájem návštěvníků je stabilními. My i přes roztočenou inflační spirálu a vysoké náklady na energie se už téměř rok držíme stejných cen, které tady máme. Takže to je takové pozitivum pro návštěvníky a snažíme se mít takové pro ně drobné benefity, že například máme zdarma parkoviště dole na Ráztoce, to je to parkoviště, které je naše. Snažíme se opravdu, aby i naše lanová dráha, jakožto starší dáma, ale v té nejlepší kondici, byla stále pro návštěvníky něčím nová. V těchto měsících děláme úpravu sedaček, které jsou kompletně nové. Všechno je proto, aby byla pohoda návštěvníků."

Mnoho lidí se Pustevnám vyhýbá právě proto, že tam bývá hodně návštěvníků. Celé sedlo a jeho okolí má do budoucna doznat některých změn, aby Pustevny byly pro návštěvníky příjemnější.

Anketa: “Za pár let posledních je to tady… O víkendu vůbec nechodím na běžky, protože se nedostanu s autem na parkoviště, jak je plné. I když třeba není vyloženě krásně, tak ty víkendy jsou tady úplně masakrální, takže já vůbec o víkendu tady nejezdím."
Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Zrovna teď stojíme na místě, kde v projektu jakési modernizace Pusteven má být piazzeta, ze které by byl výhled do údolí Velké Ráztoky a já si myslím, že obce a plus sdružení ve Fondu Pustevny se stále snaží zlepšovat prostředí Pusteven, aby to bylo příjemnější pro návštěvníky a v následujících dnech nebo týdnech se začne budovat první z těch rozsáhlých objektů, což znamená čekárna a informační centrum při vstupu na Pustevny, které bude na stavbě Prostřední Bečvy ze strany parkoviště.”

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036215/zimni-sezona-na-pustevnach-a-v-celych-beskydech-pro-bezkare-pomalu-konci