Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Plachého tetřeva hlušce mohou lidé spatřit na různých místech v Beskydech

Celý MS kraj |

Když budou mít turisté v Beskydech velké štěstí, na několika místech mohou spatřit tetřeva hlušce. Protože původní populace téměř vyhynula, pustily se Lesy ČR do umělého odchovu tetřevů. Do volné přírody bylo v posledních pěti letech vypuštěno přes 70 jedinců.

Odchovna tetřevů se nachází v obci Krásná v údolí mezi Lysou horu a Travným. Právě na Travném je lokalita, kam byl před časem zcela omezen vstup turistů. Tetřev je totiž velmi plachý.

Adéla Jonáková, pracovnice odchovny tetřeva hlušce, Lesy ČR: “Nyní stojíme v zázemí odchovny tetřeva hlušce na Řepčonce v Krásné, která vznikla a funguje pod záštitou podniku Lesy České republiky. A vlastně odchováváme tady tetřevy a každoročně mláďata poté vypouštíme do divoké přírody Moravskoslezských Beskyd. Původně tady ten tetřev byl přirozeně v hojném počtu, ovšem během posledních asi 100 let rapidně jeho počty poklesly a vlastně v podstatě tady byl takový malinký zbytek už neživotaschopné populace. A na základě toho Lesy ČR započaly tu iniciativu, začaly ty tetřevy chovat a podporovat. Nezbytnou součástí toho našeho programu je i to, že vlastně hospodaříme ve prospěch tetřeva, to znamená nejenom, že je chováme a vypouštíme do přírody, ale zároveň v lese hospodaříme tak, aby to tetřevovi po vypuštění vyhovovalo. Počty vypouštěných tetřevů se různí. Za 5 let jsem jich vypustili 73. Dalo by se říct, že loňský rok byl velmi zlomový a motivující. Máme dost záznamů z terénu, že ti tetřevi tam prospívají a přežívají. Máme dokonce i záznam slepice, která přežila už druhou zimu, takže doufáme, že je mnohem větší procento těch nepozorovaných jedinců, kteří přijali způsob života, který by tetřev měl mít, tedy skrytý způsob. Doufáme, že jich bude přibývat. Hlavní důvody úbytku nebo spíš, proč se tady tetřevovi nedařilo, byla hlavně degradace toho přirozeného biotopu. To stanoviště už bylo nevyhovující. Dále samozřejmě taky ruch, hluk, znečištění a dále taky, že tady tetřeví původně migrovali ze Slovenska. Teď je otázka, jestli bude ta migrace pokračovat, poněvadž se ty populace od sebe izolují. Takže těch důvodu je dost a a uvidíme, jak to bude do budoucna. My jsme od loňského roku začali jako více pracovat i s osvětou, takže jsme otevření exkurzím. Snažíme se vytvořit kompromis, abychom zároveň zachovali klidový odchov, protože jde o velmi plachý druh, ale zároveň ten program přiblížit veřejnosti. My zatím nevypouštíme dlouhou dobu a těch pět let v přírodě není nic globále, takže nejde ještě usuzovat, jestli jsou schopni se rozmnožit, nicméně pracujeme tak, aby ta mláďata byla jednak životaschopná, ale taky reprodukce schopná. A to je vlastně naše ta největší zásada v tom, že se snažíme o co nejpřirozenější chov, to znamená, že veškerou péči ponecháváme zcela na slepicích a naším úkolem je jim k tomu vytvořit co nejideálnější podmínky. Výrazným krokem bylo i to, že se v roce 2020 uzavřel vrchol Travného, takže v současné době tam nevede žádná turistická trasa a naopak bych chtěla jako v tomhle tom veřejnosti velmi poděkovat, že to respektuje. V podstatě ta hora byla ponechána tetřevům.”

Zahlédnout tetřeva v přírodě je mimořádná událost. Naopak odchovna nabízí unikátní možnost, jak si tetřevy prohlédnou zblízka a navíc získat odborný výklad.

Anketa: “My jsme tady přijeli, protože já mám hrozně rád přírodu a chtěl jsem se podívat na záchrannou akci. Tetřevi se mi líbí, jejich málo, tak jsem se tady chtěl na ně podívat naživo. Odchov je fajn, protože tetřevů je hrozně málo v České republice, to je třeba 1000 jedinců ani ne, takže je fajn, aby tady byl ten biotop a byla tady ta zvířata.”
Anketa: “My tady jsme s kamarádem dva bývalí skauti původem z Třince a okolí a jsme s tou přírodou tak nějak spjatí, takže se nám to moc líbí, že se můžeme podívat na tetřevy, jak se vrací zpátky do přírody. Přejeme tomu projektu hodně úspěchů do budoucna, aby doopravdy, jak bylo prezentováno, chov se dařil a vzrůstaly počty vypuštěných tetřevů do přírody. My jsme s kamarádem v Klubu Muzea Těšínska. Já jsem tam vstupoval už před pár lety z důvodu zájmu o historii, co že hlavní zaměření těšínského muzea, ale jsme vděční a rádi, že mají i jiné okruhy a to sepjetí s přírodou je moc pěkné.”
Nahlásit chybu


K tématu

Starou lanovku na Bílé pomáhal rozebrat vrtulník, do údolí snášel díly konstrukce

10. července 2023 19:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pilot těžkého pracovního vrtulníku prokazoval svou zručnost v beskydském sportovním areálu na Bílé. S pomocí lanových úvazů ze svahu snášel jednotlivé díly vysloužilé lanové dráhy.

V Trojanovicích pod Pustevnami vznikne nové zázemí pro turisty

15. června 2023 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj finančně podpoří výstavbu návštěvnického zázemí na parkovišti v Trojanovicích. Nový objekt vyroste u nedávno vybudovaného záchytného parkoviště v Trojanovicích-Lomné. Turisté budou mít k dispozici infopoint i veřejné toalety. Parkoviště za 5,5 milionu postavila obec ze svého, zázemí vyjde na dalších 6,5 milionu korun, kraj na něj přispěje 2,5 milionu.

Projekt Student v lese pomáhá přírodě i mezigeneračním vztahům

5. května 2023 12:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Projekt Student v lese sdružuje dobrovolníky napříč generacemi, kteří společnými silami uklízejí černé skládky, zakládají motýlí louky, stahují klestí po kůrovcové kalamitní těžbě, ale také sázejí stromky v Beskydech. Na konci dubna vysadili nad Pražmem v Beskydech 2000 sazenic buků.


Náročný zásah hasičů hluboko v pralese Mionší, vodu k požáru museli nosit v zádových vacích

Dnes 8:34 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Náročný zásah mají za sebou čtyři jednotky hasičů, které 1. května večer a následně až do čtvrtečních ranních hodiny zasahovaly u požáru hluboko v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku.

Třinečtí mistři slavili triumfální jízdou ulicemi a setkáním s fanoušky

Do ulic Třince za svými fanoušky vyrazili hokejisté, kteří se letos už popáté v řadě stali extraligovými šampiony. Na trase spanilé jízdy se s fanoušky zdravili a děkovali jim za podporu.

Studénka v lednu převzala areál TJ, aby jej mohli sportovci využívat, musí do něj investovat

Elektroinstalace v budovách areálu letního stadionu ve Studénce je v havarijním stavu. Aby sportovci mohli zázemí využívat, musí se provést rekonstrukce rozvodů. Město tento majetek převzalo do svého vlastnictví od tělovýchovné jednoty počátkem roku.

U hraničního přechodu Bumbálka havarovala motorkářka, lékaře museli vysadit z vrtulníku

Včera 20:30 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Ve středu 1. května odpoledne zasahoval vrtulník LZS Ostrava a posádka rychlé zdravotnické pomoci z Rožnova pod Radhoštěm u nehody motocyklu. Nehoda se stala mezi obcí Bílá a hraničním přechodem Bumbálka, na rozhraní Moravskoslezského a Zlínského kraje. Informaci o události získali operátoři tři minuty před půl třetí odpoledne.

Žáci těrlických základních škol hráli tradiční prvomájový turnaj ve fotbale o Sladký míč

Na fotbalovém stadionu se 1. května odehrál tradiční turnaj žáků základních škol o Sladký míč.

První část opravené ulice Borovského je průjezdná, uzavírka začala v dalším úseku

30. dubna 2024 18:57 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Rekonstrukce ulice Borovského se posunula do 2. etapy. V tuto chvíli je již opravená část silnice průjezdná a práce se posunuly výše k ulici Na Kopci.

SDH Svinov vznikl před více než 130 lety. Oddíl mladých hasičů existuje od jeho založení

Historie Sboru dobrovolných hasičů ve Svinově sahá až do roku 1889 a hned od jeho založení existuje také oddíl mladých hasičů.

DIAMO zveřejní možnosti sanace heřmanické haldy 20. června

30. dubna 2024 11:03 | Ostrava-město | Renáta E. Orlíková | Eko magazín

Heřmanická halda. Je jí sto let, leží na okraji Ostravy, kousek od čtvrtí Hrušov a Heřmanice. Její rozloha je 60 hektarů, na kterých je uloženo 30 milionů tun hlušiny z bývalých dolů. Materiál, který obsahuje také uhlí, hoří. A i když jsou podzemní požáry uhelných odvalů běžné, například v sousedním Polsku jich doutná a prohořívá na 15, u Heřmanické haldy to je možné vnímat jako problém. Je tam totiž uložen také nebezpečný odpad z koksoven.

Protest proti továrně v Dolní Lutyni neslábne, atmosféra setkání s občany byla opět napjatá

Kulturní dům v Dolní Lutyni znovu naplnili občané nespokojení s plánovanou stavbou továrny v obci. Vadí jim zabírání úrodné půdy a rozdělení vesnice, ale taky to, že stále nevědí, kdo je investorem. Spíš než pro odpovědi na otázky přišli na pondělní setkání protestovat.

AZ Havířov do 1. ligy nepostoupil, zklamání bylo velké

30. dubna 2024 20:35 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Rozhodující hokejový zápas mezi AZ Havířov a Chomutovem byl nesmírný boj. Přesto, že hráči do posledního domácího utkání dali všechno, stejně jako fanoušci, postup do první ligy si zajistil Chomutov.

Vybraní studenti díky projektu absolvují deset stáží

Projekt Mind Your Future dopřeje každý měsíc studentům středních škol stáž v renomovaných firmách. Mohou si tak udělat mnohem přesnější představu, která oblast by je v budoucnu bavila nejvíce.

Kariéroví poradci mají k ruce publikaci Vercajk

V rámci projektu OKAP II vznikla velmi užitečná publikace s výstižným názvem Vercajk kariérového poradce. Byli jsme na jejím křtu.

Důl Gabriela nabídne návštěvnické centrum i expozici

Další strategický projekt dostal přiklepnutou dotaci z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci. POHO Park Gabriela se stane centrem pohornické krajiny, z bývalého dolu Gabriela vznikne návštěvnické centrum s bohatým programem a poutavou expozicí o těžkém životě horníků a jejich rodin.

Experti na energetiku řešili nízkou zaměstnanost v oboru

Nejen náš kraj se potýká se zásadním problémem v energetice, a to nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Český svaz zaměstnavatelů v energetice proto organizuje setkání expertů na energetiku, kteří se snaží najít cestu, jak zaměstnance v oboru udržet a přitáhnout i absolventy středních a vysokých škol.

Pro opařené dítě přiletěl na šumbarské sídliště vrtulník

29. dubna 2024 21:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přistání záchranářského vrtulníku na sídlišti mohli sledovat v pondělí dopoledne lidé v Havířově-Šumbarku. Zdravotníci tam spěchali k opařenému dítěti.

Zlatorudná chalupa v Suché Rudné se dočkala záchrany díky nadšení nových majitelů, dobrovolníků a přátel

29. dubna 2024 19:39 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Před více než sto lety si nechal továrník a podnikatel v textilnictví Alois Plischke v podhůří Jeseníků postavit dům, kterému se tehdy říkalo Plischeho vila. Po poválečné konfiskaci objekt připadl Lesům České republiky jako bydlení pro lesníky. Byl bohužel téměř neudržován a chátral. Teprve noví majitelé se pustili do jeho záchrany.

Plachého tetřeva hlušce mohou lidé spatřit na různých místech v Beskydech
Vydáno 28. dubna 2023 17:41, Celý MS kraj, Bára Kelnerová
Když budou mít turisté v Beskydech velké štěstí, na několika místech mohou spatřit tetřeva hlušce. Protože původní populace téměř vyhynula, pustily se Lesy ČR do umělého odchovu tetřevů. Do volné přírody bylo v posledních pěti letech vypuštěno přes 70 jedinců.

Odchovna tetřevů se nachází v obci Krásná v údolí mezi Lysou horu a Travným. Právě na Travném je lokalita, kam byl před časem zcela omezen vstup turistů. Tetřev je totiž velmi plachý.

Adéla Jonáková, pracovnice odchovny tetřeva hlušce, Lesy ČR: “Nyní stojíme v zázemí odchovny tetřeva hlušce na Řepčonce v Krásné, která vznikla a funguje pod záštitou podniku Lesy České republiky. A vlastně odchováváme tady tetřevy a každoročně mláďata poté vypouštíme do divoké přírody Moravskoslezských Beskyd. Původně tady ten tetřev byl přirozeně v hojném počtu, ovšem během posledních asi 100 let rapidně jeho počty poklesly a vlastně v podstatě tady byl takový malinký zbytek už neživotaschopné populace. A na základě toho Lesy ČR započaly tu iniciativu, začaly ty tetřevy chovat a podporovat. Nezbytnou součástí toho našeho programu je i to, že vlastně hospodaříme ve prospěch tetřeva, to znamená nejenom, že je chováme a vypouštíme do přírody, ale zároveň v lese hospodaříme tak, aby to tetřevovi po vypuštění vyhovovalo. Počty vypouštěných tetřevů se různí. Za 5 let jsem jich vypustili 73. Dalo by se říct, že loňský rok byl velmi zlomový a motivující. Máme dost záznamů z terénu, že ti tetřevi tam prospívají a přežívají. Máme dokonce i záznam slepice, která přežila už druhou zimu, takže doufáme, že je mnohem větší procento těch nepozorovaných jedinců, kteří přijali způsob života, který by tetřev měl mít, tedy skrytý způsob. Doufáme, že jich bude přibývat. Hlavní důvody úbytku nebo spíš, proč se tady tetřevovi nedařilo, byla hlavně degradace toho přirozeného biotopu. To stanoviště už bylo nevyhovující. Dále samozřejmě taky ruch, hluk, znečištění a dále taky, že tady tetřeví původně migrovali ze Slovenska. Teď je otázka, jestli bude ta migrace pokračovat, poněvadž se ty populace od sebe izolují. Takže těch důvodu je dost a a uvidíme, jak to bude do budoucna. My jsme od loňského roku začali jako více pracovat i s osvětou, takže jsme otevření exkurzím. Snažíme se vytvořit kompromis, abychom zároveň zachovali klidový odchov, protože jde o velmi plachý druh, ale zároveň ten program přiblížit veřejnosti. My zatím nevypouštíme dlouhou dobu a těch pět let v přírodě není nic globále, takže nejde ještě usuzovat, jestli jsou schopni se rozmnožit, nicméně pracujeme tak, aby ta mláďata byla jednak životaschopná, ale taky reprodukce schopná. A to je vlastně naše ta největší zásada v tom, že se snažíme o co nejpřirozenější chov, to znamená, že veškerou péči ponecháváme zcela na slepicích a naším úkolem je jim k tomu vytvořit co nejideálnější podmínky. Výrazným krokem bylo i to, že se v roce 2020 uzavřel vrchol Travného, takže v současné době tam nevede žádná turistická trasa a naopak bych chtěla jako v tomhle tom veřejnosti velmi poděkovat, že to respektuje. V podstatě ta hora byla ponechána tetřevům.”

Zahlédnout tetřeva v přírodě je mimořádná událost. Naopak odchovna nabízí unikátní možnost, jak si tetřevy prohlédnou zblízka a navíc získat odborný výklad.

Anketa: “My jsme tady přijeli, protože já mám hrozně rád přírodu a chtěl jsem se podívat na záchrannou akci. Tetřevi se mi líbí, jejich málo, tak jsem se tady chtěl na ně podívat naživo. Odchov je fajn, protože tetřevů je hrozně málo v České republice, to je třeba 1000 jedinců ani ne, takže je fajn, aby tady byl ten biotop a byla tady ta zvířata.”
Anketa: “My tady jsme s kamarádem dva bývalí skauti původem z Třince a okolí a jsme s tou přírodou tak nějak spjatí, takže se nám to moc líbí, že se můžeme podívat na tetřevy, jak se vrací zpátky do přírody. Přejeme tomu projektu hodně úspěchů do budoucna, aby doopravdy, jak bylo prezentováno, chov se dařil a vzrůstaly počty vypuštěných tetřevů do přírody. My jsme s kamarádem v Klubu Muzea Těšínska. Já jsem tam vstupoval už před pár lety z důvodu zájmu o historii, co že hlavní zaměření těšínského muzea, ale jsme vděční a rádi, že mají i jiné okruhy a to sepjetí s přírodou je moc pěkné.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036966/placheho-tetreva-hlusce-mohou-lide-spatrit-na-ruznych-mistech-v-beskydech