Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Plachého tetřeva hlušce mohou lidé spatřit na různých místech v Beskydech

Celý MS kraj |

Když budou mít turisté v Beskydech velké štěstí, na několika místech mohou spatřit tetřeva hlušce. Protože původní populace téměř vyhynula, pustily se Lesy ČR do umělého odchovu tetřevů. Do volné přírody bylo v posledních pěti letech vypuštěno přes 70 jedinců.

Odchovna tetřevů se nachází v obci Krásná v údolí mezi Lysou horu a Travným. Právě na Travném je lokalita, kam byl před časem zcela omezen vstup turistů. Tetřev je totiž velmi plachý.

Adéla Jonáková, pracovnice odchovny tetřeva hlušce, Lesy ČR: “Nyní stojíme v zázemí odchovny tetřeva hlušce na Řepčonce v Krásné, která vznikla a funguje pod záštitou podniku Lesy České republiky. A vlastně odchováváme tady tetřevy a každoročně mláďata poté vypouštíme do divoké přírody Moravskoslezských Beskyd. Původně tady ten tetřev byl přirozeně v hojném počtu, ovšem během posledních asi 100 let rapidně jeho počty poklesly a vlastně v podstatě tady byl takový malinký zbytek už neživotaschopné populace. A na základě toho Lesy ČR započaly tu iniciativu, začaly ty tetřevy chovat a podporovat. Nezbytnou součástí toho našeho programu je i to, že vlastně hospodaříme ve prospěch tetřeva, to znamená nejenom, že je chováme a vypouštíme do přírody, ale zároveň v lese hospodaříme tak, aby to tetřevovi po vypuštění vyhovovalo. Počty vypouštěných tetřevů se různí. Za 5 let jsem jich vypustili 73. Dalo by se říct, že loňský rok byl velmi zlomový a motivující. Máme dost záznamů z terénu, že ti tetřevi tam prospívají a přežívají. Máme dokonce i záznam slepice, která přežila už druhou zimu, takže doufáme, že je mnohem větší procento těch nepozorovaných jedinců, kteří přijali způsob života, který by tetřev měl mít, tedy skrytý způsob. Doufáme, že jich bude přibývat. Hlavní důvody úbytku nebo spíš, proč se tady tetřevovi nedařilo, byla hlavně degradace toho přirozeného biotopu. To stanoviště už bylo nevyhovující. Dále samozřejmě taky ruch, hluk, znečištění a dále taky, že tady tetřeví původně migrovali ze Slovenska. Teď je otázka, jestli bude ta migrace pokračovat, poněvadž se ty populace od sebe izolují. Takže těch důvodu je dost a a uvidíme, jak to bude do budoucna. My jsme od loňského roku začali jako více pracovat i s osvětou, takže jsme otevření exkurzím. Snažíme se vytvořit kompromis, abychom zároveň zachovali klidový odchov, protože jde o velmi plachý druh, ale zároveň ten program přiblížit veřejnosti. My zatím nevypouštíme dlouhou dobu a těch pět let v přírodě není nic globále, takže nejde ještě usuzovat, jestli jsou schopni se rozmnožit, nicméně pracujeme tak, aby ta mláďata byla jednak životaschopná, ale taky reprodukce schopná. A to je vlastně naše ta největší zásada v tom, že se snažíme o co nejpřirozenější chov, to znamená, že veškerou péči ponecháváme zcela na slepicích a naším úkolem je jim k tomu vytvořit co nejideálnější podmínky. Výrazným krokem bylo i to, že se v roce 2020 uzavřel vrchol Travného, takže v současné době tam nevede žádná turistická trasa a naopak bych chtěla jako v tomhle tom veřejnosti velmi poděkovat, že to respektuje. V podstatě ta hora byla ponechána tetřevům.”

Zahlédnout tetřeva v přírodě je mimořádná událost. Naopak odchovna nabízí unikátní možnost, jak si tetřevy prohlédnou zblízka a navíc získat odborný výklad.

Anketa: “My jsme tady přijeli, protože já mám hrozně rád přírodu a chtěl jsem se podívat na záchrannou akci. Tetřevi se mi líbí, jejich málo, tak jsem se tady chtěl na ně podívat naživo. Odchov je fajn, protože tetřevů je hrozně málo v České republice, to je třeba 1000 jedinců ani ne, takže je fajn, aby tady byl ten biotop a byla tady ta zvířata.”
Anketa: “My tady jsme s kamarádem dva bývalí skauti původem z Třince a okolí a jsme s tou přírodou tak nějak spjatí, takže se nám to moc líbí, že se můžeme podívat na tetřevy, jak se vrací zpátky do přírody. Přejeme tomu projektu hodně úspěchů do budoucna, aby doopravdy, jak bylo prezentováno, chov se dařil a vzrůstaly počty vypuštěných tetřevů do přírody. My jsme s kamarádem v Klubu Muzea Těšínska. Já jsem tam vstupoval už před pár lety z důvodu zájmu o historii, co že hlavní zaměření těšínského muzea, ale jsme vděční a rádi, že mají i jiné okruhy a to sepjetí s přírodou je moc pěkné.”
Nahlásit chybu


K tématu

Starou lanovku na Bílé pomáhal rozebrat vrtulník, do údolí snášel díly konstrukce

10. července 2023 19:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pilot těžkého pracovního vrtulníku prokazoval svou zručnost v beskydském sportovním areálu na Bílé. S pomocí lanových úvazů ze svahu snášel jednotlivé díly vysloužilé lanové dráhy.

V Trojanovicích pod Pustevnami vznikne nové zázemí pro turisty

15. června 2023 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj finančně podpoří výstavbu návštěvnického zázemí na parkovišti v Trojanovicích. Nový objekt vyroste u nedávno vybudovaného záchytného parkoviště v Trojanovicích-Lomné. Turisté budou mít k dispozici infopoint i veřejné toalety. Parkoviště za 5,5 milionu postavila obec ze svého, zázemí vyjde na dalších 6,5 milionu korun, kraj na něj přispěje 2,5 milionu.

VIDEO: Záchranář se na sjezdovku ke zraněnému muži spustil na laně z vrtulníku

27. července 2023 7:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nešťastné uklouznutí s vážným poraněním turisty stálo za zásahem posádky záchranného vrtulníku s volacím znakem Kryštof 5 v lokalitě sjezdovky pod horskou chatou Severka v beskydské Dolní Lomné.


Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku festivalu.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Těšínské divadlo uvádí kultovní komedii Škola základ života

23. května 2024 9:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Známý příběh ze života studentů septimy a kantorského sboru nastudovali herci Těšínského divadla. Diváci si připomínají řadu dnes už kultovních hlášek, včetně té o štěstí…

Mezi Polankou a Starou Bělou lze projet po cyklostezce. Na mostě přibyl pruh pro cyklisty

22. května 2024 12:09 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

21. května 2024 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Plachého tetřeva hlušce mohou lidé spatřit na různých místech v Beskydech
Vydáno 28. dubna 2023 17:41, Celý MS kraj, Bára Kelnerová
Když budou mít turisté v Beskydech velké štěstí, na několika místech mohou spatřit tetřeva hlušce. Protože původní populace téměř vyhynula, pustily se Lesy ČR do umělého odchovu tetřevů. Do volné přírody bylo v posledních pěti letech vypuštěno přes 70 jedinců.

Odchovna tetřevů se nachází v obci Krásná v údolí mezi Lysou horu a Travným. Právě na Travném je lokalita, kam byl před časem zcela omezen vstup turistů. Tetřev je totiž velmi plachý.

Adéla Jonáková, pracovnice odchovny tetřeva hlušce, Lesy ČR: “Nyní stojíme v zázemí odchovny tetřeva hlušce na Řepčonce v Krásné, která vznikla a funguje pod záštitou podniku Lesy České republiky. A vlastně odchováváme tady tetřevy a každoročně mláďata poté vypouštíme do divoké přírody Moravskoslezských Beskyd. Původně tady ten tetřev byl přirozeně v hojném počtu, ovšem během posledních asi 100 let rapidně jeho počty poklesly a vlastně v podstatě tady byl takový malinký zbytek už neživotaschopné populace. A na základě toho Lesy ČR započaly tu iniciativu, začaly ty tetřevy chovat a podporovat. Nezbytnou součástí toho našeho programu je i to, že vlastně hospodaříme ve prospěch tetřeva, to znamená nejenom, že je chováme a vypouštíme do přírody, ale zároveň v lese hospodaříme tak, aby to tetřevovi po vypuštění vyhovovalo. Počty vypouštěných tetřevů se různí. Za 5 let jsem jich vypustili 73. Dalo by se říct, že loňský rok byl velmi zlomový a motivující. Máme dost záznamů z terénu, že ti tetřevi tam prospívají a přežívají. Máme dokonce i záznam slepice, která přežila už druhou zimu, takže doufáme, že je mnohem větší procento těch nepozorovaných jedinců, kteří přijali způsob života, který by tetřev měl mít, tedy skrytý způsob. Doufáme, že jich bude přibývat. Hlavní důvody úbytku nebo spíš, proč se tady tetřevovi nedařilo, byla hlavně degradace toho přirozeného biotopu. To stanoviště už bylo nevyhovující. Dále samozřejmě taky ruch, hluk, znečištění a dále taky, že tady tetřeví původně migrovali ze Slovenska. Teď je otázka, jestli bude ta migrace pokračovat, poněvadž se ty populace od sebe izolují. Takže těch důvodu je dost a a uvidíme, jak to bude do budoucna. My jsme od loňského roku začali jako více pracovat i s osvětou, takže jsme otevření exkurzím. Snažíme se vytvořit kompromis, abychom zároveň zachovali klidový odchov, protože jde o velmi plachý druh, ale zároveň ten program přiblížit veřejnosti. My zatím nevypouštíme dlouhou dobu a těch pět let v přírodě není nic globále, takže nejde ještě usuzovat, jestli jsou schopni se rozmnožit, nicméně pracujeme tak, aby ta mláďata byla jednak životaschopná, ale taky reprodukce schopná. A to je vlastně naše ta největší zásada v tom, že se snažíme o co nejpřirozenější chov, to znamená, že veškerou péči ponecháváme zcela na slepicích a naším úkolem je jim k tomu vytvořit co nejideálnější podmínky. Výrazným krokem bylo i to, že se v roce 2020 uzavřel vrchol Travného, takže v současné době tam nevede žádná turistická trasa a naopak bych chtěla jako v tomhle tom veřejnosti velmi poděkovat, že to respektuje. V podstatě ta hora byla ponechána tetřevům.”

Zahlédnout tetřeva v přírodě je mimořádná událost. Naopak odchovna nabízí unikátní možnost, jak si tetřevy prohlédnou zblízka a navíc získat odborný výklad.

Anketa: “My jsme tady přijeli, protože já mám hrozně rád přírodu a chtěl jsem se podívat na záchrannou akci. Tetřevi se mi líbí, jejich málo, tak jsem se tady chtěl na ně podívat naživo. Odchov je fajn, protože tetřevů je hrozně málo v České republice, to je třeba 1000 jedinců ani ne, takže je fajn, aby tady byl ten biotop a byla tady ta zvířata.”
Anketa: “My tady jsme s kamarádem dva bývalí skauti původem z Třince a okolí a jsme s tou přírodou tak nějak spjatí, takže se nám to moc líbí, že se můžeme podívat na tetřevy, jak se vrací zpátky do přírody. Přejeme tomu projektu hodně úspěchů do budoucna, aby doopravdy, jak bylo prezentováno, chov se dařil a vzrůstaly počty vypuštěných tetřevů do přírody. My jsme s kamarádem v Klubu Muzea Těšínska. Já jsem tam vstupoval už před pár lety z důvodu zájmu o historii, co že hlavní zaměření těšínského muzea, ale jsme vděční a rádi, že mají i jiné okruhy a to sepjetí s přírodou je moc pěkné.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036966/placheho-tetreva-hlusce-mohou-lide-spatrit-na-ruznych-mistech-v-beskydech