Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Revitalizovaný rybník Štěpán pomůže podpořit biodiverzitu

Celý MS kraj |

Skončila revitalizace rybníku Štěpán na Hlučínsku za 36 milionů korun. Kraj ji financoval s přispěním evropské dotace. Rybník a jeho okolí je teď atraktivnější a také významně pomůže zadržování vody v krajině. Zároveň tam probíhá unikátní způsob ochrany ptačích hnízd před predátory.

Hlavně kvůli nedostatku srážek ubývalo v minulých letech na rybníce Štěpán volné vodní hladiny, břehy zarůstaly a zhoršovaly se podmínky pro hnízdění ptáků. Zároveň ubývalo ryb a ztrácela se rozmanitost, protože některé rostlinné druhy ustoupily těm dominantnějším. Z rybníka se postupně stával mokřad. A to byly impulzy pro to, aby se s přírodní rezervaci zařazenou mezi evropsky významné lokality NATURA 2000, něco začalo dělat. V roce 2015 vznikl nápad, jak tuto lokalitu zachránit.

Ivona Kneblová, vedoucí Oddělení ochrany přírody a krajiny, SCHKO Poodří: “Agentura ochrany přírody tento rybník sleduje už asi 30 let a viděli jsme, jak se mění v mokřadní charakter. Předmětem ochrany je ale rybník a tento je jeden z nejlepších v MS kraji, takže jsme ho chtěli nějakým způsobem zachránit. Společně s kolegou botanikem Lukavským jsme vymysleli, jak to celé nastavit, aby to fungovalo. Tento rybník je specifický tím, že je nebeský a nemá přítok a na něj navazují cenné mokřady. Pro nás to byla velká výzva, připravit návrh projektu, plán péče, který projektant zpracuje.”
Jiří Mižďoch, vedoucí střediska Dolní Benešov, Rybářství Hodonín: “Na začátku byl rybník, který vlivem klimatických změn trpěl nedostatkem vody, takže docházelo k zazemňování rybníka, chov ryb tak nebyl úplně možný.  Osm let se na tom pracovalo a dnes tady stojíme a je to velmi potěšující pohled.”
Zdeňka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní MS kraje pro životní prostředí: “Byla to poměrně dlouhá doba, muselo všechno připravit a vykomunikovat. Majitel nejdříve nechtěl o projektu slyšet, ale když viděli projekt, tak šli tomu naproti a teď jsou rádi. A jak u každého jiného projektu jsme museli plánovat tak, abychom neublížili těm druhům, které tady sídlili. Velmi se dbalo na to, aby se nezasahovalo v době, kdy rozmnožují obojživelníci, takže to musely být klidová období. Třeba piskoř pruhovaný, to byl jeden z takových zvláštních okamžiků, kdy se tady z toho dna musely ryby vyzdvihnout a přenést jinam, aby se jim neublížilo.”

Celý projekt spočíval v odtěžení sedimentů, upraveny byly břehy rybníka a v jeho bezprostřední blízkosti byly vyhloubeny tůně. Vznikly dva nové ostrovy pro hnízdění ptáků a želvy bahenní, která se v této oblasti přirozeně vyskytuje. Součástí projektu bylo i opatření, které má zabránit ničení ptačích snůšek divokými prasaty.

Adrian Czernik, biolog: “Před celou stavbou jsme dělali monitoring a zjistili jsme, že ty původní ostrovy navštěvují hodně prasata a ty sežraly všechno, co mohly, včetně mláďat i vajec ptáků, kteří tam hnízdili. Prasata jsou velmi dobří plavci, takže není problém si pro potravu zaplavat. Takže jsou tam využity gabionové sítě. Jsou v nich vyřezané otvory, abychom věděli jak na ně reagují ptáci. Máme tam fotopasti a už teď víme, prasata se tam určitě nedostávají.”

Toto antipredační opatření je v rámci republiky unikátní a jeho fungování budou biologové sledovat. Úspěšnost revitalizace bude posuzovat také monitoring rostlin a živočichů.

Ivona Kneblová, vedoucí Oddělení ochrany přírody a krajiny, SCHKO Poodří: “První efekt je velice dobrý. Rybník se bude vyvíjet. První rok vypadá nádherně, potom se to stabilizuje. Zatím jsme maximálně spokojeni a uvidíme, jakým směrem se bude rezervace vyvíjet, ale nastartováno je to velmi dobře. Je tu spousta chráněných druhů rostlin, jako kotvice plovoucí, nepukalka plovoucí, za rybníkem je louka s orchidejemi, velmi vzácné rákosiny, které jsou velmi důležitým ekosystémem pro ptáky.”
Adrian Czernik, biolog: “Nové vybudované ostrovy jsou udělány pro racky, kterých v ČR ubývá. Původní ostrovy využívají aktivně husy. Tím, že tady je regulovaný chov ryb, je tady velké množství obojživelníků a pro ně se dělaly tůňky.”
Zdeňka Němečková Crkvenjaš, radní MS kraje pro životní prostředí: “Po dobu tří let teď budeme sledovat jak se tady daří hospodařit, udržovat biodiverzitu a budeme sledovat také náš pilotní projekt, tzn. gabionové sítě, které jsme natáhli kolem ostrovů tak, aby se zabránilo divokým prasatům poškozovat snůšky vajec vodních vajec. To tady byl poměrně velký problém. Takže máme ještě co dělat a já se těším na výsledky a doufám, že se osvědčí i ty sítě a my ten projekt budeme moct předat dál.”

Obnovená volná vodní hladina má nyní plochu 15 hektarů. Rozsáhlý projekt za více než 36 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj z evropských zdrojů.

Nahlásit chybu


Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Včera 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Včera 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

EKO MAGAZÍN: Revitalizovaný rybník Štěpán pomůže podpořit biodiverzitu
Vydáno 26. června 2023 13:59, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Skončila revitalizace rybníku Štěpán na Hlučínsku za 36 milionů korun. Kraj ji financoval s přispěním evropské dotace. Rybník a jeho okolí je teď atraktivnější a také významně pomůže zadržování vody v krajině. Zároveň tam probíhá unikátní způsob ochrany ptačích hnízd před predátory.

Hlavně kvůli nedostatku srážek ubývalo v minulých letech na rybníce Štěpán volné vodní hladiny, břehy zarůstaly a zhoršovaly se podmínky pro hnízdění ptáků. Zároveň ubývalo ryb a ztrácela se rozmanitost, protože některé rostlinné druhy ustoupily těm dominantnějším. Z rybníka se postupně stával mokřad. A to byly impulzy pro to, aby se s přírodní rezervaci zařazenou mezi evropsky významné lokality NATURA 2000, něco začalo dělat. V roce 2015 vznikl nápad, jak tuto lokalitu zachránit.

Ivona Kneblová, vedoucí Oddělení ochrany přírody a krajiny, SCHKO Poodří: “Agentura ochrany přírody tento rybník sleduje už asi 30 let a viděli jsme, jak se mění v mokřadní charakter. Předmětem ochrany je ale rybník a tento je jeden z nejlepších v MS kraji, takže jsme ho chtěli nějakým způsobem zachránit. Společně s kolegou botanikem Lukavským jsme vymysleli, jak to celé nastavit, aby to fungovalo. Tento rybník je specifický tím, že je nebeský a nemá přítok a na něj navazují cenné mokřady. Pro nás to byla velká výzva, připravit návrh projektu, plán péče, který projektant zpracuje.”
Jiří Mižďoch, vedoucí střediska Dolní Benešov, Rybářství Hodonín: “Na začátku byl rybník, který vlivem klimatických změn trpěl nedostatkem vody, takže docházelo k zazemňování rybníka, chov ryb tak nebyl úplně možný.  Osm let se na tom pracovalo a dnes tady stojíme a je to velmi potěšující pohled.”
Zdeňka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní MS kraje pro životní prostředí: “Byla to poměrně dlouhá doba, muselo všechno připravit a vykomunikovat. Majitel nejdříve nechtěl o projektu slyšet, ale když viděli projekt, tak šli tomu naproti a teď jsou rádi. A jak u každého jiného projektu jsme museli plánovat tak, abychom neublížili těm druhům, které tady sídlili. Velmi se dbalo na to, aby se nezasahovalo v době, kdy rozmnožují obojživelníci, takže to musely být klidová období. Třeba piskoř pruhovaný, to byl jeden z takových zvláštních okamžiků, kdy se tady z toho dna musely ryby vyzdvihnout a přenést jinam, aby se jim neublížilo.”

Celý projekt spočíval v odtěžení sedimentů, upraveny byly břehy rybníka a v jeho bezprostřední blízkosti byly vyhloubeny tůně. Vznikly dva nové ostrovy pro hnízdění ptáků a želvy bahenní, která se v této oblasti přirozeně vyskytuje. Součástí projektu bylo i opatření, které má zabránit ničení ptačích snůšek divokými prasaty.

Adrian Czernik, biolog: “Před celou stavbou jsme dělali monitoring a zjistili jsme, že ty původní ostrovy navštěvují hodně prasata a ty sežraly všechno, co mohly, včetně mláďat i vajec ptáků, kteří tam hnízdili. Prasata jsou velmi dobří plavci, takže není problém si pro potravu zaplavat. Takže jsou tam využity gabionové sítě. Jsou v nich vyřezané otvory, abychom věděli jak na ně reagují ptáci. Máme tam fotopasti a už teď víme, prasata se tam určitě nedostávají.”

Toto antipredační opatření je v rámci republiky unikátní a jeho fungování budou biologové sledovat. Úspěšnost revitalizace bude posuzovat také monitoring rostlin a živočichů.

Ivona Kneblová, vedoucí Oddělení ochrany přírody a krajiny, SCHKO Poodří: “První efekt je velice dobrý. Rybník se bude vyvíjet. První rok vypadá nádherně, potom se to stabilizuje. Zatím jsme maximálně spokojeni a uvidíme, jakým směrem se bude rezervace vyvíjet, ale nastartováno je to velmi dobře. Je tu spousta chráněných druhů rostlin, jako kotvice plovoucí, nepukalka plovoucí, za rybníkem je louka s orchidejemi, velmi vzácné rákosiny, které jsou velmi důležitým ekosystémem pro ptáky.”
Adrian Czernik, biolog: “Nové vybudované ostrovy jsou udělány pro racky, kterých v ČR ubývá. Původní ostrovy využívají aktivně husy. Tím, že tady je regulovaný chov ryb, je tady velké množství obojživelníků a pro ně se dělaly tůňky.”
Zdeňka Němečková Crkvenjaš, radní MS kraje pro životní prostředí: “Po dobu tří let teď budeme sledovat jak se tady daří hospodařit, udržovat biodiverzitu a budeme sledovat také náš pilotní projekt, tzn. gabionové sítě, které jsme natáhli kolem ostrovů tak, aby se zabránilo divokým prasatům poškozovat snůšky vajec vodních vajec. To tady byl poměrně velký problém. Takže máme ještě co dělat a já se těším na výsledky a doufám, že se osvědčí i ty sítě a my ten projekt budeme moct předat dál.”

Obnovená volná vodní hladina má nyní plochu 15 hektarů. Rozsáhlý projekt za více než 36 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj z evropských zdrojů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037919/eko-magazin-revitalizovany-rybnik-stepan-pomuze-podporit-biodiverzitu