Chovná sezona puštíků bělavých v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava byla úspěšná a letos i mimořádně početná. Pár odchoval celkem pět mláďat. Všechna byla zdarma poskytnuta pro posílení populace této druhé největší sovy Evropy v rakouské přírodě. Do Rakouska ale bylo odvezeno osm mladých sov. Tři další totiž pocházely ze Zoo Krakov, která je rovněž zapojena do repatriačního projektu. Společné transporty zvířat jsou v rámci spolupráce zoologických zahrad vcelku běžné, zoo tak šetří náklady na dopravu.
Záchranný repatriační projekt pro puštíky bělavé „Habichtskauz Wiederansiedelung“ probíhá v Rakousku od roku 2009. Jeho cílem je posílit divokou populaci této sovy vypouštěním mláďat odchovaných v zoologických zahradách a dalších chovatelských stanicích do volné přírody. Ostravská zoo je do projektu zapojena od roku 2014 a v minulých letech bezplatně poskytla už 23 mladých puštíků. Většina z nich byla vypuštěna do rakouské přírody, část jich zůstala v chovatelské základně projektu. Letos k nim přibude dalších pět.
Vypouštění puštíků v Rakousku probíhá na dvou ekologicky cenných lokalitách – v Biosférické rezervaci Vídeňský les (Biosphärenpark Wienerwald) a v původním lese v oblasti Dürrenstein (Wildnisgebiet Dürrenstein).
Tento repatriační projekt je velmi úspěšný a přispívá k ochraně ohroženého druhu, který na mnoha místech v Evropě vymizel – v Rakousku v polovině 20. století, na území České republiky už o půlstoletí dříve. Od začátku jeho realizace bylo do volné přírody vysazeno okolo 350 mladých sov. Již dva roky od zahájení vypouštění v oblasti zaznamenali první hnízdění. V dalším období se počet hnízdních párů postupně navyšoval a s nimi i počet odchovaných mláďat. V roce 2017 to bylo 50 mláďat, v roce 2019 53 mláďat a v roce 2021 více než 70 mláďat odchovaných ve volnosti.
I letošní sezóna je úspěšná. Jen v oblasti Vídeňského lesa (Biosphaerenpark Wienerwald) bylo označeno 32 mláďat. V oblasti Wildnisgebiet Dürrenstein počet mláďat není znám, ale díky letošním příznivým podmínkám je vysoký předpoklad, že i ve druhé oblasti byla hnízdní sezóna úspěšná. Zajímavé je kolísání úspěšnosti hnízdění v dvouletých intervalech, což je dáno střídáním početnosti hlavní kořisti puštíků bělavých – hrabošů.
V Zoo Ostrava mohou návštěvníci vidět puštíka bělavého v jedné z voliér na Cestě vody. Rodičovský pár je chován v zázemí zoo.