Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Povodí Odry rekonstruuje jez v Karviné-Ráji

Povodí Odry zahájilo náročnou rekonstrukci jezu na řece Olši v Karviné-Ráji. Jez byl vybudován v roce 1932 a v období sucha již neplní svou funkci, špatně zásobuje Mlýnku vodou. Bude proto vybudován úplně nový.

Jez v Karviné-Ráji se nachází v říčním 25 kilometru a byl postaven před 91 lety. Rekonstrukcí prošel v sedmdesátých letech minulého století. V současné době Povodí Odry vylepšuje jeho funkci, je proto nutný razantní zásah do objektu.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Důvodem pro rekonstrukci stávajícího jezu jsou přirozené opotřebení objektu a důlní poklesy způsobené hornickou činností na dolech Darkov a ČSM, které v současnosti již v období sucha znemožňují řádné plnění primární funkce jezu."

Stavbou nového jezu dojde ke zvýšení hladiny vody na Olši, čímž se do koryta Mlýnky v Karviné dostane více vody.

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: "Mlýnka je uměle vytvořený vodní tok, který původně zásoboval Janečkův mlýn, s tím, že aktuálně zásobuje Olšinské rybníky. Ve správě má město z těch zhruba 11 kilometrů 4 kilometry, o těch dalších 7-8 kilometrů se stará podnik Povodí Odry."

Nový jez bude vybudován za 86 milionů korun. Náklady budou hrazeny státním podnikem Povodí Odry a také z prostředků OKD ve výši 40,5 milionů korun. Stavební práce budou probíhat ještě v letech 2024 a 2025.

Nahlásit chybu


K tématu
SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

V-TRADE, s.r.o. - Bohumín
Bohumín
od 3 200 Kč/měsíc

Detail