Jednání se účastnili také zástupci hutí Liberty a v online přenosu také ministr průmyslu Jozef Sikela. Ministři deklarovali, že stát se ujímá role mediátora s tím, že už počátkem příštího týdne by měli zástupci Liberty státu předložit záchranný plán. V hutích stojících na pokraji bankrotu jde také o bezpečné odstavení technologií.
Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí: “Našli jsme cestu k bezpečnému odstavení koksovny za nějakých pět nebo šest dnů a našli jsme obchodní případ, jak dodat uhlí k tomu, aby k té bezpečné odstávce mohlo dojít.”
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Pro nás je prioritní to bezpečné odstavení té koksovny, takže já jsem s průběhem jednání spokojen a věřím, že se ta situace bude vyvíjet správným směrem.”
Hutě dluží stamiliony nejen svému dodavateli energií, ale také státu. Pokud finance nezajistí, hrozí krach, propouštění zaměstnanců.
Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí: “Byli jsme ujištěni, že obě firmy počítají s tím, že zvládnou uhradit mzdy svým zaměstnancům a najít cestu k tomu, aby se podařilo výrobu obnovit.”
Petr Slanina, předseda odborové organizace OS KOVO LIBERTY: “Já jsem za zaměstnance neočekával, že může dojít dneska k nějakému konkrétnímu výsledku, protože stát nemá moc možností tady pomoci. Jediné, v co věřím, že stát bude dělat nějakého zprostředkovatele mezi oběma firmami a tím zachrání zaměstnanost v MSK.”
Zbyněk Stanjura, ministr financí: “Je třeba ale říct, že stát je velkým věřitelem Liberty. V době covidu stát v minulém volebním období poskytl záruku za úvěr a firma Liberty nezaplatila tento úvěr a my jsme byli nuceni uhradit 1,5 miliardy z peněz daňových poplatníků.”
O osudu zadlužených hutí Liberty rozhodnou nejbližší dny.