Děti základních a uměleckých škol, dětských domovů a nízkoprahových center z celého MS kraje se utkali v soutěži Ukaž, co umíš, která se uskutečnila v Minoritu v Opavě.
Aneta Kvasná, vedoucí nízkoprahového centra, Eurotopia: “Každý rok se účastní okolo 120 až 150 dětí, letos bylo přihlášeno 130, ale někteří onemocněli, takže jich nebylo tolik, ale i tak je to tady živé a je to super. Je to určeno pro děti od 6 do 20 let, jakékoliv děti, to znamená ze základních škol, z nízkoprahových zařízení, dětských domovů, umělecké školy, prostě pro kohokoliv. Úplně skvělé, jsou odvážné, že tady vystupují, jsou prostě úžasné.”
V rámci vystoupení si děti mohly připravit cokoliv v čem si myslí, že mají talent. Nejčastěji to byl zpěv a tanec. Nechyběl ale ani muzikál, nebo divadlo.
Anketa: vystupující děti: “My jsme připravili takový mix. Bylo tam hodně skladeb s bonbony a byly tam i zvedačky.”
“My jsme skupina Divošky, je nás fakt hodně. Hodně nás to tu bavilo, je to tu i hezky vyzdobené a tak.”
“Já jsem tady zpívala a moc mě to bavilo, ale hodně jsem se bála a bylo to super.”
“My tančíme už delší dobu, připravili jsme si hip hop a trénujeme 3x týdně. Je tu skvělá atmosféra.”
“Vystupují za Šrámkovou. Buchet je spousta, to jsme zpívali s Maruškou duet. Tady je to pěkné a povedlo se to asi dobře.”
“Nám se tady líbí hodně dobře, ukázali jsme hip hop a ještě budeme tancovat.”
“Líbilo se nám tady hodně. Jsme spokojeni s tím, co jsme tady ukázali a doufáme, že vyhrajeme.”
V rámci soutěže Europia podporuje nejen děti, které můžou ukázat,svůj talent, ale také děti, které nemají to štěstí vyrůstat ve své biologické rodině.
Jana Fischerová, regionální vedoucí, Eurotopia: “My jsme to pojali trochu i benefičně, protože v rámci dobrovolného vstupného a v rámci příspěvku jednotlivých vystupujících, tyto finance využijeme právě ve prospěch dětí, které vyrůstají u pěstounů, babiček, profesionálních pěstounů. Podporujeme pěstouny, doprovázíme je a vlastně pečujeme a usilujeme o to, aby se dětem žilo lépe v těchto rodinách, které o ně pečují.”
Porota hodnotila zejména originalitu a to, jakou mají možnost přípravy. Některé děti totiž nemají to štěstí, že jim rodiče platí hodiny v ZUŠ a učí se samy.