Usychání větví, kmenů a nakonec totální likvidace dříve zdravého stromu. To může způsobit parazit jménem jmelí. V rámci MS kraje je výskyt jmelí nejvyšší v zemi. Napadá dřeviny až na 70 % území.
Věra Polochová, dendroložka: „Problémem je to, že stromy jsou v dnešní době natolik vystresované, že ten nárůst jmelí je enormní. Řada těch dřevin vlastně vyrůstá ve městech, když máme stromy ve volné krajině a zlomí se nám větev, tolik nás to netrápí, jako když ho máme nad autobusovou zastávkou.“
Likvidaci nebezpečí řeší jednotlivá města, jako třeba Opava a Ostrava.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: „Všeobecně v Moravskoslezském kraji mají stromy velký problém se jmelím, je to parazit, který nám je vlastně zabíjí a k tomu, abychom jim pomohli tak převážně ochrannými ořezy se město věnuje jejich záchraně.“
Například v Karviné arboristé zbavovali jmelí zhruba tisícovku stromů.
Lukáš Křižánek, vedoucí arboristického týmu: "Problém je, že strom se neumí se jmelím vypořádat. Je to, jako když má člověk rakovinu, je to v podstatě stejný případ. Jmelí v podstatě stromu v zimním období tahá vodu a strom nemá sílu s ním bojovat a usychá."
Věra Polochová, dendroložka: „Tady máte původní větev, jak procházela předtím a jak potom. Tady je místo, kde vrůstá jmelí. Takže vlastně z té původní centimetr a půl široké větve je asi osmicentimetrový takový skoro nádor. A to je to riziko, kde se potom ta větev zlomí a celá spadne.“
V současnosti existují tři hlavní způsoby, jak se jmelí zbavit. Nejstarší je vylamování keříků z větví, kde je bohužel častý zpětný nárůst. Nejčastěji se proto používá odřezávání celých napadených větví, přičemž to se nemůže aplikovat ve všech případech. Další variantou je chemický postřik.
Věra Polochová, dendroložka: „Bohužel ty výsledky jsou takové, že nárůst jmelí, zpětný nárůst jmelí je velký. To znamená není to metoda, kterou bychom rádi doporučovali, ale zase je to metoda vhodná, když je jmelí situováno buďto na kmeni nebo na kosterních větvích, protože to jsou ta místa, kde nemůžeme řezat, aniž by došlo k fatálnímu poškození toho dotyčného stromu.“
K financování plošné likvidace jmelí lze čerpat podporu – státní i evropskou. Pro obce nebo parky je vhodný Operační program životní prostředí.