Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obce by rády, aby zákaz jízdy kamionů přes horský úsek platil celý rok

Celý MS kraj |  | Beskydský expres

Kamionů, které vjíždějí do zakázaného horského úseku v Beskydech, ubylo. Vyplynulo to z výsledků automatického počítání a také policejních kontrol. Přesto však mnozí řidiči zákaz porušují a vjíždějí do úseku, kde pak kamiony na sněhu havarují, nebo silnici zatarasí.

Obce Ostravice, Staré Hamry nebo Bílá proto žádají, aby byla přijata další opatření pro zamezení jízdy těžkých nákladních automobilů. Výsledky uplynulé sezony se vyhodnocovaly na schůzce společně s policií, Ředitelstvím silnic a dálnic a zpracovatelem průzkumu.

Cílem opatření je zklidnění dopravy v náročném horském úseku mezi Ostravicí a slovenskou hranicí.

Helena Pešatová, senátorka, starostka Frýdlantu nad Ostravicí: “Abychom zamezili dopravním nehodám hlavně v zimní sezoně a aby tranzitní kamionová doprava nad 12 tun byla z této oblasti vyloučena. Cílem bylo zjistit, zda řidiči těžké nákladní tranzitní kamionové dopravy dodržují zákaz vjezdu do téhle oblasti v zimní sezoně. K dispozici jsme měli výsledky, které nám poskytla Policie České republiky, které při hodnocení pomáhala Městská policie Frýdlant nad Ostravicí. Zástupce společnosti City Traffic s.r.o. interpretoval výsledky měření a k dispozici měl tedy data o průjezdu ve vymezených úsecích z roku 2020, ze září 2023 a z února 2024. Zajímala nás skutečnost, zda tedy obchvat města Frýdku-Místku je plnohodnotně využíván a zda a v jaké míře tedy doprava nad 12 tun využívá pro cestu do zahraničí komunikaci I/56 i přes zákaz, který je vlastně chráněné krajinné oblasti uplatněn. Při měření v září roku 2023, kdy neplatil zákaz, projelo mezi Frýdkem-Místkem a hraničním přechodem na Slovensko za 24 hodin 258 kamionů. V únoru do 2024 tímto úsekem projelo 41 kamionu. Sice jde o zlepšení, nicméně 41 kamionů tento zákaz za 24 hodin porušilo."

Kontroly kamionů, které porušují zákaz vjezdu, provádí republiková i městské policie. Hlídky za jednu sezonu zjistili 866 hříšníků, kteří museli zaplatit pokutu a po otočení pokračovat jinou cestou. Řidiči kamionů se nejčastěji vymlouvali, že je do zákazu vedla navigace, nebo i svízelná dopravní situace na slovenské straně. Je ale pravděpodobné, že se chtěli vyhnout placení mýtného a rychlostním váhám.

Řešit by se měla také výše pokut. Ve srovnání se Slovenskem jsou u nás příliš nízké.

Helena Pešatová, senátorka, starostka Frýdlantu nad Ostravicí: “Opatření obecné povahy, které bylo vlastně vydáno na letošní nebo na částečně loňskou zimní sezonu od prosince do 31. března 2024 samozřejmě prokázalo, že mnozí z přepravců respektují dopravní značení. Samozřejmě ukázalo, že mnozí také ne. Pro novou sezonu, která bude od 1. listopadu letošního roku do 31. března roku 2025, bychom opět chtěli, aby ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a s Policií České republiky a Ředitelstvím silnic a dálnic se nám podařilo opět zavést toto opatření obecné povahy, abychom nejenom chránili bezpečnost v téhle oblasti, zamezili dopravním nehodám, které by mohly způsobit jak ztrátu na životech, zranění a kolapsy dopravy, ale taky třeba zlepšení životního prostředí při haváriích s únikem ropných látek do přehradní nádrže Šance, která je zdrojem pitné vody. Já bych chtěla poděkovat za to, že vůbec se nám podařilo v tom loňském a letošním roce, v té zimní sezoně, opravdu to opatření obecné povahy nastavit a chtěla bych poděkovat Moravskoslezskému kraji, který se tohoto chopil, ředitelství Policie České republiky, ŘSD Ředitelství silnic a dálnic a všem, kteří na tom participují. Protože je to opravdu dobrá myšlenka a jak už jsem vyjednávala i na ministerstvu, nové obchvaty, nové komunikace se budují právě pro tyto účely. To znamená, aby těžká nákladní doprava byla vedena jinudy a aby oblast, která má sloužit pro lidi, pro rekreaci, sloužila tak jak má.”Nahlásit chybu


K tématu

Nehoda, při které se po nárazu do traktoru smrtelně zranil motorkář, uzavřela silnici u přehrady Šance

3. července 2023 17:17 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K vážné nehodě s hlášeným zraněním motocyklisty spěchali v pondělí odpoledne záchranáři na silnici nad přehradou Šance. Z ostravské základny přiletěl i záchranný vrtulník.

Kolize dvou motorkářů uzavřela horskou silnici nad přehradou Šance

18. srpna 2023 16:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K vážné nehodě s hlášeným zraněním motocyklisty spěchali v pátek odpoledne záchranáři na silnici nad přehradou Šance. Z ostravské základny přiletěl i záchranný vrtulník.

Hrádek se stal vesnicí roku v MSK za komunitní život, Staré Hamry byly oceněny za péči o osady

30. června 2023 13:49 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vesnicí roku Moravskoslezského kraje se letos stala obec Hrádek na Frýdecko-Místecku. Hodnotící komisi obec zaujala především intenzivním komunitním životem a koncepčním přístupem k rozvoji obce. Hrádek teď čeká, jak dopadne v republikovém finále, které bude vyhlášeno v polovině září.


Krnovská nemocnice uvádí do praxe felinoterapii, podpůrnou léčebnou metodu pro nejtěžší pacienty

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.

Ostravští policisté hledají svědky srážky vozidla s chodcem v Nové Vsi

Dnes 12:10 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští policisté vyšetřují dopravní nehodu a žádají veřejnost o pomoc. Stala se 27. března 2024 kolem 13:45 hodin v Ostravě Nové Vsi na ulici U Hrůbků, na přechodu pro chodce u zastávky MHD "Školní Statek". Na tomto místě se střetl mladý muž s projíždějícím červeným vozidlem Renault.

Žerotínský zámek odkrývá poklady země, Novojičínsko je na ně bohaté

Pod střechou Žerotínského zámku jsou k vidění Poklady země. To je název nové výstavy, která představuje zemské suroviny a jejich dobývání na Novojičínsku. Pojata je zážitkově a potrvá do listopadu.

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou náročné 9. zasedání. Trvalo 7,5 hodiny

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou další náročné zasedání. Probírala se na něm celá řada důležitých bodů. Od schválení výsledku hospodaření, přes dotace až po návrh na koupi Českého domu.

Nový Jičín schválil finanční podporu klubům, spolkům a sociálním organizacím na rok 2025

Jedním z nosných témat červnové schůze novojičínských zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

Mošnov se konečně dočkal silničního obchvatu, odvede tranzitní dopravu

Nákladem zhruba 400 milionů korun byl vybudován silniční obchvat Mošnova. Místní obyvatelé od toho očekávají především snížení počtu kamionů v centru obce.

Nový parkovací dům u nemocnice je dokončen. Řidičům nabídne 465 parkovacích míst

Dnes máme velmi dobrou zprávu pro řidiče. V Ostravě byl dokončen parkovací dům u městské nemocnice, který nabízí téměř 500 parkovacích míst a to nejen pacientům, ale i rezidentům z okolí či návštěvníkům města.

Stonava zažila večer plný smíchu s režisérem Zdeňkem Troškou

Včera 16:35 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Sál Domu PZKO ve Stonavě opět praskal ve švech. Do Stonavy totiž zavítal známý režisér Zdeněk Troška. Jeho pořad plný nejen zajímavých historek z natáčení sklidil u diváků velký aplaus.

Pokoje zámku Nová Horka provoněly stovky květin, dominují omamné lilie

V zámku Nová Horka vypukla Květománie. Pokoje zdobí aranžmá známého floristy Slávka Rabušice. Ne náhodu v nich dominují lilie - symbolizují totiž šlechtický rod, který zámek vlastnil.

Krnovská nemocnice uvádí do praxe felinoterapii, podpůrnou léčebnou metodu pro nejtěžší pacienty

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.

Čtenáře provází novou tatrováckou knihou rozšířená realita

Historie vozidel Tatra je zajímavá sama o sobě a Muzeum nákladních automobilů této značky v Kopřivnici se těší velkému zájmu. Jde o moderní expozici, kterou si návštěvníci procházejí za asistence mobilní aplikace, která jim poskytuje velké množství informací a obrazových dokumentů. A stejně moderně je pojata také nová kniha Síla Tatra, kterou rovněž doplnila interaktivní aplikace.

Hosté ve studiu: Jaromír Javůrek, ředitel festivalu

Mezinárodní festival L. Janáčka oslaví Rok české hudby

Elektrický bateriový vlak Panter byl představen v rámci Rail Business Days

11. června 2024 13:29 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

V rámci festivalu Rail Business Days v ostravském Trojhalí byl představen zbrusu nový elektrický vlak s bateriemi, který bude brzy jezdit v MS kraji. Výjimečnost této soupravy je i v tom, že byla vyvinuta a vyrobena v České republice.

Hasiči z několika zemí cvičili v Beskydech hašení lesních požárů s novými technologiemi

10. června 2024 17:24 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Moravskoslezští hasiči opět pořádali akci zaměřenou na nové technologie a postupy při hašení lesních požárů. Na projektu SILVANUS se podílí celkem 49 partnerů z dvaceti zemí světa. Praktická část se konala v Beskydech.

Obce by rády, aby zákaz jízdy kamionů přes horský úsek platil celý rok
Vydáno 16. května 2024 8:12, Celý MS kraj, Libor Běčák
Kamionů, které vjíždějí do zakázaného horského úseku v Beskydech, ubylo. Vyplynulo to z výsledků automatického počítání a také policejních kontrol. Přesto však mnozí řidiči zákaz porušují a vjíždějí do úseku, kde pak kamiony na sněhu havarují, nebo silnici zatarasí.

Obce Ostravice, Staré Hamry nebo Bílá proto žádají, aby byla přijata další opatření pro zamezení jízdy těžkých nákladních automobilů. Výsledky uplynulé sezony se vyhodnocovaly na schůzce společně s policií, Ředitelstvím silnic a dálnic a zpracovatelem průzkumu.

Cílem opatření je zklidnění dopravy v náročném horském úseku mezi Ostravicí a slovenskou hranicí.

Helena Pešatová, senátorka, starostka Frýdlantu nad Ostravicí: “Abychom zamezili dopravním nehodám hlavně v zimní sezoně a aby tranzitní kamionová doprava nad 12 tun byla z této oblasti vyloučena. Cílem bylo zjistit, zda řidiči těžké nákladní tranzitní kamionové dopravy dodržují zákaz vjezdu do téhle oblasti v zimní sezoně. K dispozici jsme měli výsledky, které nám poskytla Policie České republiky, které při hodnocení pomáhala Městská policie Frýdlant nad Ostravicí. Zástupce společnosti City Traffic s.r.o. interpretoval výsledky měření a k dispozici měl tedy data o průjezdu ve vymezených úsecích z roku 2020, ze září 2023 a z února 2024. Zajímala nás skutečnost, zda tedy obchvat města Frýdku-Místku je plnohodnotně využíván a zda a v jaké míře tedy doprava nad 12 tun využívá pro cestu do zahraničí komunikaci I/56 i přes zákaz, který je vlastně chráněné krajinné oblasti uplatněn. Při měření v září roku 2023, kdy neplatil zákaz, projelo mezi Frýdkem-Místkem a hraničním přechodem na Slovensko za 24 hodin 258 kamionů. V únoru do 2024 tímto úsekem projelo 41 kamionu. Sice jde o zlepšení, nicméně 41 kamionů tento zákaz za 24 hodin porušilo."

Kontroly kamionů, které porušují zákaz vjezdu, provádí republiková i městské policie. Hlídky za jednu sezonu zjistili 866 hříšníků, kteří museli zaplatit pokutu a po otočení pokračovat jinou cestou. Řidiči kamionů se nejčastěji vymlouvali, že je do zákazu vedla navigace, nebo i svízelná dopravní situace na slovenské straně. Je ale pravděpodobné, že se chtěli vyhnout placení mýtného a rychlostním váhám.

Řešit by se měla také výše pokut. Ve srovnání se Slovenskem jsou u nás příliš nízké.

Helena Pešatová, senátorka, starostka Frýdlantu nad Ostravicí: “Opatření obecné povahy, které bylo vlastně vydáno na letošní nebo na částečně loňskou zimní sezonu od prosince do 31. března 2024 samozřejmě prokázalo, že mnozí z přepravců respektují dopravní značení. Samozřejmě ukázalo, že mnozí také ne. Pro novou sezonu, která bude od 1. listopadu letošního roku do 31. března roku 2025, bychom opět chtěli, aby ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a s Policií České republiky a Ředitelstvím silnic a dálnic se nám podařilo opět zavést toto opatření obecné povahy, abychom nejenom chránili bezpečnost v téhle oblasti, zamezili dopravním nehodám, které by mohly způsobit jak ztrátu na životech, zranění a kolapsy dopravy, ale taky třeba zlepšení životního prostředí při haváriích s únikem ropných látek do přehradní nádrže Šance, která je zdrojem pitné vody. Já bych chtěla poděkovat za to, že vůbec se nám podařilo v tom loňském a letošním roce, v té zimní sezoně, opravdu to opatření obecné povahy nastavit a chtěla bych poděkovat Moravskoslezskému kraji, který se tohoto chopil, ředitelství Policie České republiky, ŘSD Ředitelství silnic a dálnic a všem, kteří na tom participují. Protože je to opravdu dobrá myšlenka a jak už jsem vyjednávala i na ministerstvu, nové obchvaty, nové komunikace se budují právě pro tyto účely. To znamená, aby těžká nákladní doprava byla vedena jinudy a aby oblast, která má sloužit pro lidi, pro rekreaci, sloužila tak jak má.”Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043076/obce-by-rady-aby-zakaz-jizdy-kamionu-pres-horsky-usek-platil-cely-rok