Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krnovský Domov pro osoby se zdravotním postižením PONTOS se po povodni znovu otevřel

Celý MS kraj |

Loňská zářijová povodeň poničila také krnovský Domov pro osoby se zdravotním postižením PONTOS. Voda zaplavila tři nízkopodlažní domky v Blahoslavově ulici až do výšky 70 centimetrů. Všech 12 klientů muselo být evakuováno a celý rok strávili v náhradním ubytování.

Velká voda zničila nejen budovy, ale i jejich vybavení a zahradu. Obnova areálu si vyžádala 15 milionů korun. Dnes už jsou domky po náročné rekonstrukci opět připravené poskytovat bezpečné a moderní zázemí.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Jsem moc rád, že se to podařilo opravit v relativně krátkém čase. Je vidět, že když se lidi spojí dohromady, tak se dají dělat malé zázraky. Ten domov byl relativně nový, byl vlastně postavený za nějakých 30 milionů a teď vlastně přijde voda a dalších 15 milionů za rekonstrukcí.”

Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Tento areál byl vybudován v roce 2023 a byl konstrukčně stavěn na valu, který by měl odolat té vysoké vodě. Bohužel se tak na konci minulého roku nestalo a ta voda dosahovala více jak 70 cm vody. Byly zničené všechny tři domečky, včetně podlahových vytápění, technologií, ale i nábytků a samozřejmě osobních věcí klientů.”

Velká voda se k domkům dostala 15. září, kdy už byli klienti s poruchami autistického spektra v bezpečí. Jejich evakuace proběhla den předem.

Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Díky tomu individuálnímu přístupu a skvělému personálu se nám to podařilo. I občané města nám v těch nejtěžších chvílích pomohli s tou evakuací.”

anketa: klienti domova PONTOS: “Jsem velice ráda, trvalo to sice dlouho, ale stojí to za to aspoň. Je to ještě lepší než to bylo.”

“Dobře, ale musím si zvykat.”

Martina Nováková, ředitelka domova PONTOS: “Máme tady tři domky pro 12 klientů. Bohužel povodeň nám zasáhla 70% vlastně areálu a muselo se vyměnit úplně všechno. Domky jsou rekuperační, jsou stavěné v pasivu, aby byly co nejekologičtější.”

Na památku byl v rámci slavnostního otevření domova vysazen strom vavřínu jako symbol stability a budoucnosti pro klienty.

Nahlásit chybu


K tématu

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sagapo v Bruntále se pyšní novou zahradou

1. července 2025 10:57 | Bruntál | Yvona Fajtová

V Domově pro osoby se zdravotním postižením Sagapo v Bruntále slavnostně otevřeli zcela novou zahradu. Z dříve nevyužité zelené plochy se stal prostor, který nabídne klientům i zaměstnancům místo pro relaxaci, odpočinek i společné chvíle.

Věž novojičínského kostela by se měla stát součástí stezky rozhleden Silesianka

28. srpna 2025 12:32 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Věž farního kostela v Novém Jičíně je novou vyhlídkou města. Je nejvyšším bodem městské památkové rezervace, ze kterého je možné do historického centra pohlédnout. Veřejnosti bude zpřístupněna na zářijové slavnosti.

Seniorcentrum v Opavě má nově zmodernizované prostory pro setkávání

27. června 2025 9:17 | Opava | Yvona Fajtová

Seniorcentrum v Opavě má nově zmodernizované prostory pro setkávání. Rekonstrukcí prošel vestibul a také přilehlý sál, který kdysi sloužil jako kaple.


Vrah, který ubodal ženu v Havířově, zemřel na psychiatrii

Dnes 9:27 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vtrhl do bytu starších manželů, kde řádil jako smyslů zbavený. Muže vyhodil a za zavřenými dveřmi ubodal jeho 64letou ženu. Nakonec skončil na psychiatrii a kvůli těžké schizofrenii by se pravděpodobně vyhnul trestu. Zřejmě ale zasáhla vyšší moc. 44letý muž totiž zemřel na psychiatrii.

Přetížení i porušení předpisů. Polský dopravce se nepoučil, padly statisícové sankce

Dnes 15:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jeden dopravce, dva přetížené kamiony a pokus vyhnout se kontrole. Inspektoři silniční dopravy odhalili přetížení až o 22 tun i porušení předpisů. Udělili pokuty i kauce za stovky tisíc korun. Nešlo přitom o první prohřešek tohoto dopravce.

Noc kostelů nabídla zastavení ve dvou modlitebnách

Dnes 13:09 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

K Noci kostelů se letos v Novém Jičíně připojily dvě farnosti, katolická a evangelická. Lidem otevřely své modlitebny a připravily pro ně koncerty a další doprovodný program.

Havířovská nemocnice jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí

Včera 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.

Ostrava má koncepci bydlení. Chce rozšiřovat nájemní bydlení i podporovat investory

Včera 8:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050. Cílem je zajistit více kvalitních a dostupných bytů.

100 km/h v obci, alkohol i telefonování. Policisté v kraji si posvítili na silnice

Včera 10:44 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Bezpečnost na silnicích v Moravskoslezském kraji zůstává vážným tématem. Během nedávných kontrol zastavili policisté přes čtyři a půl tisíce vozidel a odhalili stovky přestupků. Od bezohledného telefonování za jízdy až po alkohol a riskantní rychlou jízdu.

Policejní “Majáček” varoval nejzranitelnější děti

Včera 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci novojičínského odborného učiliště a praktické školy, tedy ti, kteří vzhledem ke svým handicapům patří mezi nejzranitelnější.

Malé dítě vypadlo nad ránem z okna v Havířově. Do nemocnice ho přepravil vrtulník

4. června 2026 9:09 | Havířov | Jiří Cileček

Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

Český modul pro hašení lesních požárů dokončil evropskou certifikaci

Včera 11:45 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Český modul pro hašení lesních požárů pod velením náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru MS kraje Jiřího Němčíka úspěšně dokončil evropskou certifikaci. Na mezinárodním cvičení MODEX 2026 v Portugalsku obstál v náročném prověřování připravenosti. Může tak zasahovat při záchranných operacích pod hlavičkou Evropské unie.

Městská policie zavádí v Karviné několik novinek

4. června 2026 10:29 | Karviná | Richard Kutěj

Obyvatelé Karviné budou v ulicích potkávat více strážníků. Městská policie od června zavádí několik nových opatření zaměřených na bezpečnost a prevenci.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Přetížení i porušení předpisů. Polský dopravce se nepoučil, padly statisícové sankce

Dnes 15:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jeden dopravce, dva přetížené kamiony a pokus vyhnout se kontrole. Inspektoři silniční dopravy odhalili přetížení až o 22 tun i porušení předpisů. Udělili pokuty i kauce za stovky tisíc korun. Nešlo přitom o první prohřešek tohoto dopravce.

Nová cisterna a oslava výročí 160 let – to byl víkend hasičů v Odrách

Včera 10:50 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Velký svátek prožili hasiči v Odrách a s nimi i celé město. K oslavám 160 let od založení místního Sboru dobrovolných hasičů přibylo i převzetí nové moderní a velké hasičské automobilové stříkačky CAS 30.

Ve Vítkově hořel autobus, cestující stihli včas utéct

4. června 2026 10:41 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Tři jednotky hasičů zasahovaly ve středu odpoledne u požáru autobusu ve Vítkově. Řidič i všichni cestující naštěstí stihli opustit autobus dřív, než se plameny rozšířily. Škoda byla předběžně vyčíslena na 900 tisíc korun, příčina požáru se vyšetřuje.

MS kraj prezentoval své kulturní organizace v Chotěbuzi

4. června 2026 10:05 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

MS kraj pozval veřejnost do Archeoparku Chotěbuz na akci Tajemství hradiště. Na jednom místě se tam představily jeho kulturní příspěvkové organizace, které návštěvníkům nabídly ochutnávku své činnosti prostřednictvím her, soutěží a interaktivních aktivit.

Krnovský Domov pro osoby se zdravotním postižením PONTOS se po povodni znovu otevřel
Vydáno 29. září 2025 12:14, Celý MS kraj, Yvona Fajtová
Loňská zářijová povodeň poničila také krnovský Domov pro osoby se zdravotním postižením PONTOS. Voda zaplavila tři nízkopodlažní domky v Blahoslavově ulici až do výšky 70 centimetrů. Všech 12 klientů muselo být evakuováno a celý rok strávili v náhradním ubytování.

Velká voda zničila nejen budovy, ale i jejich vybavení a zahradu. Obnova areálu si vyžádala 15 milionů korun. Dnes už jsou domky po náročné rekonstrukci opět připravené poskytovat bezpečné a moderní zázemí.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Jsem moc rád, že se to podařilo opravit v relativně krátkém čase. Je vidět, že když se lidi spojí dohromady, tak se dají dělat malé zázraky. Ten domov byl relativně nový, byl vlastně postavený za nějakých 30 milionů a teď vlastně přijde voda a dalších 15 milionů za rekonstrukcí.”

Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Tento areál byl vybudován v roce 2023 a byl konstrukčně stavěn na valu, který by měl odolat té vysoké vodě. Bohužel se tak na konci minulého roku nestalo a ta voda dosahovala více jak 70 cm vody. Byly zničené všechny tři domečky, včetně podlahových vytápění, technologií, ale i nábytků a samozřejmě osobních věcí klientů.”

Velká voda se k domkům dostala 15. září, kdy už byli klienti s poruchami autistického spektra v bezpečí. Jejich evakuace proběhla den předem.

Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Díky tomu individuálnímu přístupu a skvělému personálu se nám to podařilo. I občané města nám v těch nejtěžších chvílích pomohli s tou evakuací.”

anketa: klienti domova PONTOS: “Jsem velice ráda, trvalo to sice dlouho, ale stojí to za to aspoň. Je to ještě lepší než to bylo.”

“Dobře, ale musím si zvykat.”

Martina Nováková, ředitelka domova PONTOS: “Máme tady tři domky pro 12 klientů. Bohužel povodeň nám zasáhla 70% vlastně areálu a muselo se vyměnit úplně všechno. Domky jsou rekuperační, jsou stavěné v pasivu, aby byly co nejekologičtější.”

Na památku byl v rámci slavnostního otevření domova vysazen strom vavřínu jako symbol stability a budoucnosti pro klienty.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000050838/krnovsky-domov-pro-osoby-se-zdravotnim-postizenim-pontos-se-po-povodni-znovu-otevrel