Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po demonstrujících rodičích převzali iniciativu za spravedlnost i školáci, ředitel se musel schovat

Celý MS kraj |

Několik týdnů táhnoucí se spor související s obsazením postu ředitele základní školy v Hnojníku přiměl rodiče k protestu, který se konal v pátek před místním zámkem. V úterý iniciativu převzaly samotné děti, když skandovaly hesla a cinkaly klíčky.

Situace je podobná jiným obcím a městům, kde se řediteli škol, které právě radnice spravují, stávají lidé, kteří neuspěli ve vyhlášených výběrových řízeních a místa získali oklikou.  

V Hnojníku se proti tomu postavili rodiče školáků, kteří se zformovali do skupiny na Whatsappu. Právě tam se mnozí dozvěděli o tom, že do školy přijeli policisté. Stalo se tak poté, co při jinak pokojné, byť hlasité, žákovské akci na chodbách školy mělo dojít k poškození dveří ředitelny, kam se vedení školy schovalo. Děti na chodbě skandovaly, že chtějí ředitele, který vyhrál konkurz, což považují za spravedlivé. 

Rodiče, kteří mohli, okamžitě vyrazili do školy zjistit situaci a ověřit, že dětem nic nehrozí. V diskusi popisovali, jak jsou na své děti hrdí, že se samy snažily se situací něco udělat. 

Rodiče: "Děti mají můj obdiv. Ale my "rodiče" jim musíme vysvětlit jak to má probíhat. Neničit školní majetek žádné vulgární výrazy jednoduše skandovat a cinkat třeba klíčema. Taky jim vysvětlit že ať se děje cokoliv, nemůže policie bez přítomnosti zákonného zástupce nic dělat." Nesmí mít strach"...A pokud na podnět školy něco policie řeší s někým nezletilým je škola povinná rodiče informovat. V opačném případě je to pochybení na straně školy."
Rodič: "Já jsem dcerku pochválil, občanská neposlušnost a odpor vyjádřen klidnou formou je jeden ze základních kamenů demokracie a občanské zodpovědnosti. Za mě pokud tím vyjadřují svou vůli, je třeba pokračovat. Umírněnou podobou - bez kopání do dveří, bez vulgarismů a urážek! S transparenty či za cinkání klíčů, a se zvoněním zpět v lavicích. Je to naše budoucí generace, učme děti zodpovědnosti, úctě, ale hlavně odvaze vyjádřit nespokojenost slušnou formou. Za mě mají velký obdiv a stejnou reakci jsem dostal i od lidí ze školství...."

Že se vedení školy situace vymkla kontrole potvrdil médiím zástupce ředitele školy, který byl postupem žáků očividně zaskočen a otřesen. Samotný ředitel údajně nebyl schopen žádného vyjádření.

Aleš Adamus, zástupce ředitele ZŠ a MŠ Hnojník: "S něčím takovým jsem se ještě nesetkal. Ve škole by se v hodinách mělo učit, o přestávkách připravovat na další hodinu, měl by být klid, případně a nabývat sil na další hodinu."  

Jak se situace bude dále vyvíjet, není jasné. Konat by mělo především vedení radnice, která školu zřizuje a svým postupem ji zapříčinilo. 

Rodiče jsou připraveni bojovat dále a společně domlouvají koordinovaný postup. Konat a také demonstrovat chtějí až do zdárného konce. 

Nahlásit chybu


Krevní centrum FNO oslavilo Světový den dárců krve. A stále hledá nové dárce

Včera 15:46 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava si připomnělo Světový den dárců krve, který připadá na 14. června. Pro pravidelné i nové dárce připravilo speciální program jako poděkování za jejich nezištnou pomoc.

Ostravští strážníci zářili na mistrovství v jezdectví. Domů vezou zlato

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Tři jezdci Městské policie Ostrava se zúčastnili 27. ročníku Mezinárodního policejního mistrovství ČR. V mezinárodní konkurenci 28 jezdců slavili úspěch hned několikrát. Daniel Orsag s koněm Sacramoso Bateria vybojovali zlato v parkuru a stříbro v Grand Prix.

Pevnostní areál Hlučín-Darkovičky představuje významný náhled do vojenské historie ČSR

Včera 10:58 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Na severovýchodním okraji Moravskoslezského kraje, jen několik kilometrů od Hlučína a v těsné blízkosti polských hranic, se nachází jedno z nejvýznamnějších míst vojenské historie České republiky. Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost nahlédnout do období, kdy se Československo připravovalo na obranu před sílící hrozbou nacistického Německa.

ZOO Ostrava chce zlepšit podmínky pro velké kočky. Projektu má pomoci i veřejná sbírka

Včera 12:47 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Lvi a další velké kočky žijí v ostravské ZOO ve starých, dnes již nevyhovujících prostorách pavilonu Indické šelmy. Zahrada proto ve spolupráci s městem pro ně připravuje moderní chovatelskou expozici s obrovskou voliérou. Na jejím financování se mohu podílet i lidé prostřednictvím sbírky.

Děti z havířovské mateřské školy přinesly radost klientům Santé s mentálním hendikepem

Včera 11:06 | Havířov | Bára Kelnerová

Děti z Mateřské školy Balzacova zavítaly do stacionáře Santé, kde svým vystoupením zpříjemnily den lidem s mentálním hendikepem. Školka s klienty strávila celé dopoledne.

Sweetsen Fest bavil na šesti scénách, poprvé i na Nové Osmičce

Včera 10:13 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Festivalová sezona ve Frýdku-Místku odstartovala. Postaral se o to Sweetsen Fest, největší benefiční festival ve městě plný hudby, divadla, tance a přednášek.

Konference POROD v Ostravě spojila odborníky z celé Evropy

Včera 12:02 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Ostrava hostila pátý ročník mezinárodní multioborové konference POROD. Do hotelu Clarion dorazily stovky odborníků z oblasti porodnictví, neonatologie, fyzioterapie, psychologie i porodní asistence. Diskutovali o nových trendech v péči o matku a dítě i o podpoře zdravotníků.

Beskydské hry bez hranic letos v Bílé vyhrála Ostravice

Areál pod sjezdovkou v Bílé se stal dějištěm Beskydských her bez hranic. Týmy z jednotlivých obcí mikroregionu tam soutěžily v netradičních disciplínách.

Vyšla kniha o historii Ostravar Arény. Unikátní hala slouží kultuře a sportu už 40 let

Včera 8:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Jedna z ikonických ostravských staveb - Ostravar Aréna letos slaví 40 let. U této příležitosti vyšla kniha, která mapuje její historii prostřednictvím nejrůznějších kulturních a sportovních akcí a vzpomínek jejich organizátorů a pamětníků.

95letá badatelka vytvořila archiv ostravských židovských obyvatel. Trvalo to 25 let

Včera 9:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Archiv města Ostravy získal unikátní kartotéku židovských obyvatel, kteří žili před válkou na Ostravsku. Zpracovala ho dnes již 95letá Libuše Salomonovičová a trvalo jí to 25 let. Už v průběhu bádání pomohla stovkám lidí vypátrat své předky a vydala i několik knih.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Hasiči i hasičky předvedli špičkové výkony v krajské soutěži v požárním sportu

Včera 9:59 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Uplynulý víkend patřil tradiční krajské soutěži v požárním sportu. Profesionální i dobrovolní hasiči z Moravskoslezského a Olomouckého kraje změřili své síly v náročných disciplínách, které prověřily jejich fyzickou připravenost i týmovou souhru.

Smutný konec pátrání. Pohřešovaný muž z Ostravy byl nalezen bez známek života ve Starých Hamrech

Včera 10:39, vydáno 12. června 2026 17:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté pátrali po 62letém muži z Ostravy. Naposledy byl spatřen ve čtvrtek ráno při odjezdu do práce a od té doby se neozval. V pátek bylo jeho auto nalezeno u silnice ve Starých Hamrech. Pátrání skončilo tragicky, muž byl v neděli nalezen bez známek života.

Vesnicí roku 2026 se v Moravskoslezském kraji staly Dolní Životice

12. června 2026 11:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vesnicí roku 2026 v Moravskoslezském kraji se staly Dolní Životice. Obec při své prezentaci vsadila na lidi a jejich spolkovou činnost.

V Horních Bludovicích ráno shořelo osobní auto, dva lidé se nadýchali kouře

12. června 2026 10:59 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Horních Bludovicích hořelo v pátek brzy ráno osobní auto. Událost byla hasičům nahlášena krátce před pátou hodinou. Dva lidé stihli z vozu včas vystoupit, nadýchali se ale zplodin hoření.

Hosté ve studiu: Pavel Staněk (SPD), radní MS kraje

11. června 2026 13:41 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

MS kraj podporuje regionální výrobce a potraviny, zájem o jejich produkci roste

Po demonstrujících rodičích převzali iniciativu za spravedlnost i školáci, ředitel se musel schovat
Vydáno 2. prosince 2025 18:23, Celý MS kraj, Libor Běčák
Několik týdnů táhnoucí se spor související s obsazením postu ředitele základní školy v Hnojníku přiměl rodiče k protestu, který se konal v pátek před místním zámkem. V úterý iniciativu převzaly samotné děti, když skandovaly hesla a cinkaly klíčky.

ZŠ a MŠ Hnojník. Zdroj: TV Polar/Koláž AI

Situace je podobná jiným obcím a městům, kde se řediteli škol, které právě radnice spravují, stávají lidé, kteří neuspěli ve vyhlášených výběrových řízeních a místa získali oklikou.  

V Hnojníku se proti tomu postavili rodiče školáků, kteří se zformovali do skupiny na Whatsappu. Právě tam se mnozí dozvěděli o tom, že do školy přijeli policisté. Stalo se tak poté, co při jinak pokojné, byť hlasité, žákovské akci na chodbách školy mělo dojít k poškození dveří ředitelny, kam se vedení školy schovalo. Děti na chodbě skandovaly, že chtějí ředitele, který vyhrál konkurz, což považují za spravedlivé. 

Rodiče, kteří mohli, okamžitě vyrazili do školy zjistit situaci a ověřit, že dětem nic nehrozí. V diskusi popisovali, jak jsou na své děti hrdí, že se samy snažily se situací něco udělat. 

Rodiče: "Děti mají můj obdiv. Ale my "rodiče" jim musíme vysvětlit jak to má probíhat. Neničit školní majetek žádné vulgární výrazy jednoduše skandovat a cinkat třeba klíčema. Taky jim vysvětlit že ať se děje cokoliv, nemůže policie bez přítomnosti zákonného zástupce nic dělat." Nesmí mít strach"...A pokud na podnět školy něco policie řeší s někým nezletilým je škola povinná rodiče informovat. V opačném případě je to pochybení na straně školy."
Rodič: "Já jsem dcerku pochválil, občanská neposlušnost a odpor vyjádřen klidnou formou je jeden ze základních kamenů demokracie a občanské zodpovědnosti. Za mě pokud tím vyjadřují svou vůli, je třeba pokračovat. Umírněnou podobou - bez kopání do dveří, bez vulgarismů a urážek! S transparenty či za cinkání klíčů, a se zvoněním zpět v lavicích. Je to naše budoucí generace, učme děti zodpovědnosti, úctě, ale hlavně odvaze vyjádřit nespokojenost slušnou formou. Za mě mají velký obdiv a stejnou reakci jsem dostal i od lidí ze školství...."

Že se vedení školy situace vymkla kontrole potvrdil médiím zástupce ředitele školy, který byl postupem žáků očividně zaskočen a otřesen. Samotný ředitel údajně nebyl schopen žádného vyjádření.

Aleš Adamus, zástupce ředitele ZŠ a MŠ Hnojník: "S něčím takovým jsem se ještě nesetkal. Ve škole by se v hodinách mělo učit, o přestávkách připravovat na další hodinu, měl by být klid, případně a nabývat sil na další hodinu."  

Jak se situace bude dále vyvíjet, není jasné. Konat by mělo především vedení radnice, která školu zřizuje a svým postupem ji zapříčinilo. 

Rodiče jsou připraveni bojovat dále a společně domlouvají koordinovaný postup. Konat a také demonstrovat chtějí až do zdárného konce. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000051953/po-demonstrujicich-rodicich-prevzali-iniciativu-za-spravedlnost-i-skolaci-reditel-se-musel-schovat