O tom, jaké zdroje způsobují větší znečištění ovzduší v našem kraji, se vedou dlouhé spory i na politické úrovni. Odborníci na tuto problematiku však hovoří jasně. Zásadní znečištění mají na svědomí lokální topeniště.
Libor Černíkovský, vedoucí odd. ochrany čistoty ovzduší, ČHMÚ Ostrava: "Emitují blíže k dýchací zóně, takže během smogových situacích je to znečištění velmi podstatné. Jestliže vezmeme 1 miliardu a investujeme ji do snížení emisí z průmyslových podniků, tak ta efektivnost bude nižší, než když ji investujeme do snížení emisí z lokálních topenišť."
Lokální topeniště jsou nejméně hlídaným a také regulovatelným zdrojem a platí, že si každý může topit, čím chce. Jediný způsob, jak lze situaci ovlivnit k lepšímu, je takové obyvatele rodinných domů motivovat.
Jiří Bílek, vedoucí odd. ovzduší, Zdravotní ústav Ostrava: "Je třeba přemýšlet nad tím způsobem vytápění z hlediska provozních nákladů a tam si myslím, že zatím všechny ty projekty různě uvažují, ale nemají jasno v tom, co je možné a co není možné udělat."
Podle odborníků by výměna kotlů ve všech domácnostech přinesla okamžitý efekt a používáním vhodných spotřebičů a vhodných paliv by přinesla i finanční úspory. Tomu však spotřebitelé většinou nevěří.
Jiří Bílek, vedoucí odd. ovzduší, Zdravotní ústav Ostrava: "Je to však skutečně jako u toho nového a starého auta. Nové auto je dobré nejenom tím, že je produkuje méně z výfuku, ale v prvé řadě tím, že má menší spotřebu. Na to naši řidiči slyší. Radši si koupí auto, které spotřebuje 5 než 10 litrů. Ale u toho kotle je to velmi obdobné."
V posledních letech je podle statistik až pětadvacet procent z celého roku v MS kraji bezvětří. Takže platí, že co si během této doby do vzduchu vypustíme, to také dýcháme.