K letnímu období patří nedomyslitelně také komáři, kteří se v našem kraji letos přemnožili. Nasnadě je tedy otázka, zda jsou komáři také přenašeči nemocí.
Podle odborníků může komár člověka nakazit malárií, žlutou zimnicí nebo různými druhy horeček, ohrožení jsou ale především lidé žijící v tropických oblastech. U nás často veřejnost zajímá, zda mohou od komárů chytit obávanou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu.
Rastislav Maďar, epidemiolog, odborník na infekční nemoci: "V ČR žije endemicky několik rodů a druhů komárů, které jsou schopny teoreticky přenášet různé nemoci. Borelióza byla zjištěna v těle komárů, ale to bylo asi tím, že ten komár se nasál z krve infikovaného člověka. Zatím se nepodařilo spolehlivě vědecky potvrdit, že by komáři přenášeli lymskou boreliózu."
Přesto spousta pacientů tvrdí, že se pravidelně kontrolují a do styku s klíštětem nepřišli. Přesto však boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou onemocní.
V mnoha případech za to může nymfa klíštěte, která je pouhým okem těžko postřehnutelná.
Rastislav Maďar, epidemiolog, odborník na infekční nemoci: "Jedná se o nižší stádium klíštěte. Má jenom 1 mm až 2 mm na velikost a nepozorovaně se přisaje a velmi rychle se nasaje krve a odpadne."
Takových je až čtyřicet procent ze všech případů nakažení. V České republice je navíc dlouhodobě největší počet nakažených lidí v rámci celé evropské unie. Očkovat se totiž zatím nechalo jen dvacet procent Čechů.