V tichosti vešel 1. srpna letošního roku v platnost zákon o obětech trestných činů. Nová úprava výrazně posiluje práva všech, kterým bylo nějakým způsobem ublíženo. Průlomový je podle odborníků v tom, že shrnuje doposud rozptýlená práva obětí v různých právních úpravách do jedné a přidává k nim nová práva.
Petra Vitoušková, prezidentka Bílého kruhu bezpečí, o.s.: "Je tady úplně nová kategorie zvlášť zranitelných obětí. Je tady vyšší právo na informace. Je tu právo být doprovázen důvěrníkem. tzn., můžete mít psychickou podporu během celého řízení. Je tady právo na peněžitou pomoc."
Novinkou je také právo vyjádřit se k tomu, jaký dopad má trestný čin na život oběti. Podle odborníků je základem nového zákona poskytování skutečně všech potřebných informací.
Petra Vitoušková, prezidentka Bílého kruhu bezpečí, o.s.: "Základ je informovat srozumitelně, opakovaně a přiměřeně schopnosti obětí nebo pozůstalých vnímat."
S novým zákonem se ve čtvrtek v Ostravě seznamovali zástupci policie, strážníků, zdravotnických zařízení, justice a dalších složek, které přicházejí s obětmi do styku. Konferenci pořádala organizace Bílý kruh bezpečí.
Julius Kopčanský, ředitel Bílého kruhu bezpečí, o.s.: "Poskytujeme odborné poradenství, emociální podporu, doprovod k soudu, na policii, vyplňování formuláře atd."
Zatímco obětem přinesl zákon nová práva, dalším institucím z toho vyplynuly nové povinnosti. Policie se s novým zákonem musí naučit například rozšířená poučení poškozeného.