Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji přibývá dětí postižených autismem

Děti s autismem vyžadují speciální péči, od mala jsou totiž uzavřené do sebe a jen velice složitě komunikují s okolím. V MS kraji počet takto postižených dětí narůstá, specializované integrované školky, ve kterých je naučí základním dovednostem, musí nové zájemce dokonce odmítat.

Dana Schönová, ředitelka MŠ Čs. Exilu, Ostrava - Poruba: "Je to první rok, co jsme neumístili všechny děti. Zůstalo osm dětí s autismem, které jsme posílali jiným školka, maminky cgodily, prosily o umístění, takže evidujeme 16 zájemců do dalšího roku a s dětmi jsme v kontaktu prostřednictvím klubu maminek."

V takovýchto klubech specializované pracovnice poznávají jednotlivé děti a daleko jednodušeji je pak zařadí do jednotlivých tříd. Podle nových trendů, by se s autistickým dítětem mělo pracovat co nejdříve.

Věra Havelková, speciální pedagožka MŠ Čs. Exilu, Ostrava - Poruba: "My už s dětma pracujeme od dvou let, což je velmi brzo. Do sedmi let věku se s těma dětma dá někam posunout, pak už je to velký problém."

Dnes je daleko snadnější autismus rozpoznat a diagnostikovat. Navíc se rozšířila diagnostická kritéria a právě to je hlavní důvod, proč takto nemocných dětí přibývá.

Přemysl Mikoláš, dětský psycholog, speciální pedagog Ostrava- Zábřeh: "Ta kriteria jsou volnější a my umíme více zařadit ty projevy chování do poruchy autistického spektra."

Děti s autismem potřebují asistenta. Školkám, které je dětem poskytují, ale chybí peníze. Asistenta pedagoga tak musí rodiče často hradit ze svého. Stát přispívá na taková zařízení jen v minimálních částkách.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy