Dům zahrádkářů ve Frýdlantě nad Ostravicí uspořádal už 23. ročník výstavy ovoce, zeleniny a květin. A letošní téma? "Suchý potok".
Jiří Saniter, organizátor frýdlantské výstavy: "Úpravy té zahrádky bez jakýchkoliv nákladů, když si trošku upraví to prostředí. A použili jsme také předválečné motocykly. Já si myslím, že na tu zahrádku musí něčím zajet."
Vytvořit podobnou atmosféru organizátorům zabere nejméně dva týdny. Posledních několik dnů tedy výstavní budovu skoro neopustí. Nedílnou součástí výstavy je tradičně poradna.
Vlasta Galasová, poradna: "Nejčastější dotazy jsou na choroby ovocných dřevin, někdy chodí i na květiny. A někdy také chtějí určit odrůdu."
Frýdlantská výstava je jednou z největších v našem regionu. Podílí se na ní skoro padesátka zahrádkářů a pravidelně ji navštíví asi 2000 lidí.
Anketa, návštěvníci výstavy: 1. "Vždycky mají vtip. Vždycky se jim tady objeví něco nového." 2. "Celé je to krásné. My máme rádi kytky, přírodu. Takže sem chodíme často." 3. "Je tu spousta odrůd, které se u nás nepěstují a to mě překvapuje."
Jiří Saniter, organizátor frýdlantské výstavy: "Snažíme se u nás v Pobeskydí vyzkoušet ty nové odrůdy. Co tady půjde a co může u nás vegetovat."
Protiklad frýdlantské výstavě je přehlídka úrody zahrádkářů z Lučiny. Obecní úřad je také každoročně v tuto dobu zaplaven vůní květin. I když je výstava mnohem menší, prostředí je o to útulnější a akcí žije doslova celá obec.
Zdeněk Fabík, organizátor výstavy v obci Lučina: "Výstavu organizujeme ve spolupráci s odborným učilištěm, základní a mateřskou školou, klubem důchodců, místními požárníky, popřípadě včelaři."
Jaroslav Votýpka (nez.), starosta obce Lučina: "Tato akce má asi jednu z nejdelších tradic, protože tak jak obec vznikla v tom 56. roce, tak už v roce 58, nebo 59 se pořádala první výstava. Běžela dlouho, pak byla nějaká přestávka a posledních pět, šest let se tradice navázala a je tu spolek lidí, který je mimořádně aktivní a podle mého soudu má i mimořádné nápady."
Motto letošní výstavy v Lučině bylo "Léto na zahradě". Podílelo se na ní asi 20 zahrádkářů. Mezi nimi byla i 65letá paní Miloslava. Ta vyrostla na vesnici. A vztah k zahrádce má odmalička.
Miloslava Vnenčáková, zahrádkářka: "Radost mi dělají ty kytičky. Já to nedělám proto, aby mi to někdo pochválil. Mě to baví. A těší mě, když tady máme nějaký pěkný exponát."
Na jedné věci se organizátoři obou výstav shodují. Vývoj jde pořád dopředu a tak člověk nachází každým rokem novější a chuťově lepší odrůdy.