Jak se v Pobeskydí žilo, ví hlavně pamětníci a historici. V Raškovicích dlouho dominovala dvě odvětví, zemědělská výroba a tkalcovství.
Jiří Nitra, kronikář: "Na počátku 19. století místní statkář Adámek založil první bělidlo na úpravu prádla, které ti místní tkalci, tady v těch svých domcích, na těch svých stavech, vyráběli. A to byl počátek vývoje textilního průmyslu v Raškovicích."
Po těchto informacích ale dnes nemusíte složitě pátrat. V Raškovicích je totiž řada lidí, kterým není historie lhostejná a i proto vytvořili v budově zdejší knihovny národopisnou expozici.
Marie Zemanová, spoluzakladatelka expozice v Raškovicích: "Impulz ke vzniku této stále expozice byl právě v malé galerii, kdy jsme měli výstavu fotografií Josefa Nitry - Raškovice na počátku 3. tisíciletí. A tak to vlastně vzniklo a v roce 2002 jsme mohli otvírat stálou expozici."
1. panel připomíná založení místního muzea. 2. panel obsahuje fotografie, kde jsou zachycené činnosti lidí na počátku minulého století. 3. panel je věnovaný historické budově základní školy. 4. panel je věnovaný spolkové činnosti. V roce 1909 tady byl založený čtenářsko-vzdělávací spolek Palacký a 5. panel je věnovaný významným osobnostem a rodákům Raškovic.
Jako první je to samozřejmě Jaroslav Ludvík Mikoláš, raškovický rodák a významný národopisný pracovník. Roku 1912 vydal památník, kde zachycuje tehdejší život.
Expozice má přes tři stovky předmětů. Půjčili, nebo věnovali je místní. Na sbírku lidových předmětů se přijde podívat i 600 lidí za rok. Mezi nimi jsou turisté, ale hlavně děti ze zdejších základních škol a místní.
Anketa, obyvatelé Raškovic: 1. "Některé věci jsme ještě používali. Hlavně moje mamka a babička. Ti mladí žijí dnes zase jinak. Mají počítače a podobné věci. Alespoň tady vidí, jak to bylo kdysi." 2. "Prakticky se i učí, co se tady kdysi dělo." 3. "Kdysi jak se dělalo doma, tak to bylo určitě kvalitnější. Dnes je všechno narychlo. Bylo to zdravější."
Postupné rozšiřování výstavy ale ještě ani zdaleka neskončilo. Zdejší si totiž pohrávají s myšlenkou, že vybudují dřevěnou chaloupku se vším všudy. Měla by být v blízkosti knihovny a poskytnout ještě větší podívanou na to, jak se kdysi v Beskydech žilo.