Vánoční jarmark v Šenově se zrodil před třemi lety s velkou myšlenkou. Proč zvát kováře, řezbáře, nebo kočovní prodejce, když máme děti, řekli si tehdy učitelé a od té doby je šenovský vánoční jarmark v režii jen a pouze dětí.
Miluše Valová, učitelka ZŠ Šenov: "Chtěli jsme je naučit hospodařit se svými penězi, s tím, co si vyrobí. Jestli si to také umí prodat. Každý na to jde po svém. Já bych řekla, že ti malí jsou hodně nadšení a ti velcí už umí více prodávat."
Den před jarmarkem se děti nemusí učit. Hodiny chemie, fyziky, češtiny nahradí vánoční dílny. V nich pečou, vyrábí svíčky, nebo vánoční ozdoby. Pak se malí podnikatelé rozhodnou, co bude mít jakou cenu. A se zahájením celodenního jarmarku prodávají, přemlouvají, smlouvají jako praví obchodníci.
Adéla Bílková, žákyně 4A ZŠ Šenov: "Holky někdy jdou a přivolají někoho, ať se jde podívat na naše zboží. Prodáváme buchty, jednohubky, různé výrobky, trubičky."
Prodejci ze 4. třídy vydělali během hodiny skoro 1000 korun.
Adam Zolman, žák 9. A ZŠ Šenov: "Tady tyto pizzy dělali vlastně žáci našich tříd, pomáhaly maminky našich žáků."
Prodejci z 9. třídy na tom byli s výdělky podobně jako žáci z 4. třídy. Peníze si potom většina žáků dává to svého fondu. A kdo je na vánočním jarmarku kupujícím? Hlavně rodiče zdejších dětí.
Anketa, rodiče: 1. "Si myslím, že se všechny děti zapojí, dělají to spolu. Takže tam mají i nějaké to vánoční pouto." 2. "Děti dělaly tu svou ruční práci. A to je hezké." 3. "Jsem rád, že učitelé vymysleli něco pro děti. Nějakou aktivitu a nejsou stále u těch počítačů."
Darja Kuchařová (ODS), starostka Šenova: "Máme tradiční šenovský jarmark, který je v létě, ale není vánoční. Tento jarmark už třetí, tradiční, je výjimečný v tom, že se na něm podílejí nejen žáci základní školy, ale také rodiče, učitelé a děti se na to těší, chystají skoro celý rok."
A aby to nebylo všechno, v jedné z mála místností kde se neprodávalo, bylo divadelní představení pohádky "Jak Smolíček a jelen slavili Vánoce".