Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě zemřel na chřipku tříletý chlapec

I když chřipek v Moravskoslezském kraji ubývá, stále je jich hodně. Přibylo závažných případů a dokonce i úmrtí. V Ostravě zemřel po velmi rychlém průběhu chřipky teprve tříletý chlapec. V drtivé většině případů by přitom ale stačilo nechat se pouze včas naočkovat.

V minulém týdnu zemřel na chřipku v Ostravské fakultní nemocnici tříletý chlapec. V pondělí byl prý ještě ve školce. Pak onemocněl, jeho stav se rychle zhoršoval a ve středu byl převezen do nemocnice. Bohužel už mu ale nebylo pomoci.

MUDr. Luděk Rožnovský, přednosta Kliniky infekčního lékařství FNO: “U malého dítěte s úmrtím byl zcela netypický průběh onemocnění. Krátký průběh onemocnění s těžkým postižením mozku a srdce.”

Dítě bylo už 8 obětí aktuální chřipkové sezóny v našem kraji a dalších 30 osob mělo velmi vážný průběh nemoci. Přitom se chřipce dá zabránit očkováním. Jenže lidé prý chřipku podceňují. Proočkovannost v České republice je pouhých 5 procent.

MUDr. Petr Širůček, Klinika infekčního lékařství FNO: “Letos se vakcína velmi dobře povedla. Kmeny ve vakcíně obsažené v populaci skutečně cirkulují. Očkování je vhodné naplánovat tak, aby měl člověk ochranou hladinu protilátek, která vzniká zhruba za dva týdny, na podzim.”

MUDr. Luděk Rožnovský, přednosta Kliniky infekčního lékařství FNO: “Úmrtí u dětí jsou vzácná. Spíše jsou postiženi pacienti, kteří mají nějaké přidružené choroby například výraznou obezitu, cukrovku nebo jsou starší.”

Vir chřipky napadá hlavně dýchací cesty a často způsobuje horečku.

MUDr. Petr Širůček, Klinika infekčního lékařství FNO: “38, 39, 40 i více. Celková slabost, malátnost.”

Chřipka je nakažlivá a tak je důležitá hygiena rukou, kýchání do loketní jamky, používání papírových kapesníků i roušek.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy