TV Polar: Jak to tedy bylo a kdy to začalo? Budeme se tedy bavit pravděpodobně o Ostravské operaci.
Jana Horáková, vedoucí Hrabyňského památníku: "Samozřejmě, jiná tady u nás v tomto regionu nebyla. Ostravská operace začala 10. března, rozkaz k ní byl dán již v únoru roku 1945. Ona samozřejmě nebyla takovou ojedinělou operací, protože navazovala na řadu vojenských operací, které v závěru druhé světové války vypukly jinde, protože ten region nebyl odtažen od jiných. Takže Ostravská operace navazovala jednak na Berlínskou operaci, navazovala na Hornoslezskou operaci, která proběhla současně pod velením prvního ukrajinského frontu a navazovala na operace, které probíhaly na jihu, na Bratislavsko-brněnskou operaci."
TV Polar: A jakou roli teda sehrála Opava?
JH: "Opava sehrála významnou roli, protože Ostravská operace začala na území Polska. Bylo to proto, aby ta tíha bojů byla přenesena jednak mimo Ostravu jako průmyslové centrum, a samozřejmě tam byla dislokována převážná část čtvrtého ukrajinského frontu, který tuto operaci měl provést. Vytvořit si předmostí přes Odru a přestoupit tady směrem na Ostravu. Ten původní směr byl trošičku jiný. Ten byl na Nový Jičín, Frýdek-Místek, Olomouc. Jenomže vojska na území Polska u Struměně postoupila během týdne pouze o 5 kilometrů, protože tam byla úporná německá obrana. Proto byli vyměněni jednak velitelé čtvrtého ukrajinského frontu, protože na začátku operace velel ukrajinskému frontu generál Petrov, a poté byl vyměněn za generála Jeremenka, později maršála. A když nastoupil generál Jeremenko, tak ten rozhodl, že Ostrava bude osvobozena stokilometrovým širokým obchvatem, a právě tento obchvat měl vést přes Opavu a bohužel i přes pohraniční opevnění, kterým se na začátku to sovětské velení chtělo vyhnout, protože samozřejmě to byla významná překážka na cestě na Moravu a na Ostravu."
TV Polar: Jakou roli sehráli čeští vojáci a letci?
JH: "Čeští vojáci, tankisté a letci sehráli velmi významnou roli, protože tady v Ostravské operaci se podílel celý ostravský front. Ale ty pěší jednotky postupovaly s osmnáctou armádou na takovém pomocném směru přes Slovensko, přes Žilinu a potom směrem na Vsetínsko. Kdežto tady u nás bojovali převážně tankisté a smíšená letecká divize. Hlavní tíha bojů byla na tankistech, a to proto, že oni byli zařazeni do rámce 38. armády do 11. střeleckého sboru. Byl to nejsilnější svazek frontu, protože 4. ukrajinský front na začátku operace měl pouze 90 tanků. Němci měli 135, takže nebyli na tom o moc lépe. O úpornosti bojů svědčí to, že k 21. dubnu, ta třetí fáze operace začala k 15. dubnu, a to vlastně naši už od Sudic, to byla vlastně první obec, kde vstoupila sovětská a naše vojska na naše území. Od 15 - 21. dubna ztratili téměř všechny tanky a bojeschopné zůstaly pouze čtyři. Takže i tam je vidět, jak vlastně úporná byla ta obrana a jaké tvrdé boje museli oni svádět."
TV Polar: Kolik vojáků padlo?
JH: "Z tankové brigády padlo asi 140 lidí, takže to bylo poměrně dost. Ona měla 1500 lidí, ale samozřejmě většina těch padlých byli ti, kteří seděli v těch tancích."