Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Před 170 lety chtěli soukeníci zastavit stavbu továrny

V přehledu letošních významných výročí nemůže chybět ani revoluční rok 1848. Do dějin Nového Jičína se zapsal velkými nepokojemi soukenického cechu. Ten chtěl zastavit stavbu textilní továrny.

Revoluční události, které se odehrály před 170 lety, roku 1848, jsou podrobně popsány i v dokumentech Muzea Novojičínska. Už také proto, že do nich významně zasáhl hodslavský rodák František Palacký. Občanské nepokoje vedly například k zavedení obecní samosprávy a vzniku speciálních ozbrojených jednotek.

“Národní garda Novojičínska byla těleso, do kterého byli zapojeni velice významní novojičínští měšťané, kteří prošli i vojenským výcvikem. Novojičínská garda měla za úkol střežit pořádek ve městě, střežit městskou pokladnu a vykonávat částečně i policejní záležitosti, které byly v tom revolučním roce velice potřebné,” připomněl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Velký zásah Národní gardy v Novém Jičíně se odehrál v srpnu 1848, a to v místech dnešního kruhového objezdu u stomatologické polikliniky. Tehdy zde vyrůstaly nově textilní továrny.  

“Kdy se vzbouřilí dělníci rozhodli zaútočit na právě budující se továrnu Johanna Nepomuka Preisenhammera a chtěli ji zničit z důvodu instalace tehdejší novinky parního stroje,” uvedl dále historik.

Soukeníci vyzbrojeni železnými tyčemi a holemi se báli, že s modernizací výroby přijdou o práci.  

“Tento střet Národní gardy vyvrcholil právě v těchto prostorách. Vzbouřenci byli potlačeni. Národní garda zachránila tovární stroje a další vybavení a dopomohla k tomu, že rodina Preisenhammerů se díky následnému rozvoji textilního průmyslu stala jednou z významných rodin, která na sklonku 19. století ovlivňovala dějiny našeho města,” vysvětlil Radek Polách.

Rodinná firma Preisenhammerů se řadila k důležitějším vlnařským  továrnám na Moravě.

Syn Johanna Nepomuka Preisenhammera se stal jedním z nejvýraznějších starostů Nového Jičína. Málokdo z místních tuší, která ze staveb v blízkosti centra slavnou firmu připomíná.

“Jednou z posledních památek  se zachovala úřednická budova, která dnes stojí na okraji dnešního autobusového nádraží,” sdělil pracovník muzea.

Další budovy textilních továren, kterých stálo v této části měst několik, už z povrchu zemského zmizely. Sanovány byly v 50. až 60. letech 20. století.

Nahlásit chybu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail