Revoluční události, které se odehrály před 170 lety, roku 1848, jsou podrobně popsány i v dokumentech Muzea Novojičínska. Už také proto, že do nich významně zasáhl hodslavský rodák František Palacký. Občanské nepokoje vedly například k zavedení obecní samosprávy a vzniku speciálních ozbrojených jednotek.
“Národní garda Novojičínska byla těleso, do kterého byli zapojeni velice významní novojičínští měšťané, kteří prošli i vojenským výcvikem. Novojičínská garda měla za úkol střežit pořádek ve městě, střežit městskou pokladnu a vykonávat částečně i policejní záležitosti, které byly v tom revolučním roce velice potřebné,” připomněl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.
Velký zásah Národní gardy v Novém Jičíně se odehrál v srpnu 1848, a to v místech dnešního kruhového objezdu u stomatologické polikliniky. Tehdy zde vyrůstaly nově textilní továrny.
“Kdy se vzbouřilí dělníci rozhodli zaútočit na právě budující se továrnu Johanna Nepomuka Preisenhammera a chtěli ji zničit z důvodu instalace tehdejší novinky parního stroje,” uvedl dále historik.
Soukeníci vyzbrojeni železnými tyčemi a holemi se báli, že s modernizací výroby přijdou o práci.
“Tento střet Národní gardy vyvrcholil právě v těchto prostorách. Vzbouřenci byli potlačeni. Národní garda zachránila tovární stroje a další vybavení a dopomohla k tomu, že rodina Preisenhammerů se díky následnému rozvoji textilního průmyslu stala jednou z významných rodin, která na sklonku 19. století ovlivňovala dějiny našeho města,” vysvětlil Radek Polách.
Rodinná firma Preisenhammerů se řadila k důležitějším vlnařským továrnám na Moravě.
Syn Johanna Nepomuka Preisenhammera se stal jedním z nejvýraznějších starostů Nového Jičína. Málokdo z místních tuší, která ze staveb v blízkosti centra slavnou firmu připomíná.
“Jednou z posledních památek se zachovala úřednická budova, která dnes stojí na okraji dnešního autobusového nádraží,” sdělil pracovník muzea.
Další budovy textilních továren, kterých stálo v této části měst několik, už z povrchu zemského zmizely. Sanovány byly v 50. až 60. letech 20. století.