Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Žilině jednala krajská komise pro zdravotně postižené

Krajská komise pro občany se zdravotním postižením zamířila do Nového Jičína. Cílem výjezdního zasedání bylo chráněné bydlení a denní stacionář Slezské diakonie v místní části Žilina.

Slezská diakonie provozuje přímo na území Žiliny dvě zařízení určená lidem se zdravotními handicapy - chráněné bydlení Archa a denní stacionář Eden. Krajská komise pro zdravotně postižené je navštívila na základě pozvání předsedy žilinského osadního výboru, který je současně jedním ze členů této komise.

”Prohlédli jsme si obě budovy, služby, které jsou tu poskytovány a jsou docela překvapení, jak je tady o klienty postaráno,” sdělil Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), člen komise pro zdravotně postižené MSK a předseda žilinského osadního výboru.

Diskuzi pak komise stočila na téma potřebnosti rozšíření kapacit zařízení pro středně a těžce postižené děti poté, co opustí základní speciální školu.  

“Zjišťujeme, že ta služba je žádaná, ale je nedostatečná kapacita a my hledáme ty kroky, jak ty služby dále otevírat,” uvedl Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast.

”Víme o tomto problému. Dále budeme jednat s městem, se speciální základní školou a také s rodiči, jaké jsou možnosti a tlačit na ta správná místa, aby se tu služby doplnily nebo rozšířily,” reagovala Eva Liďáková, vedoucí denního stacionáře Eden, Nový Jičín.

Řešením by mohlo být založení střední speciální školy. Inspiraci chce podle Jiřího Navrátila hledat kraj v zřízení Slezské diakonie v Českém Těšíně. Tam už funguje speciální střední škola právě i pro těžce handicapované.

“Je to vlastně studijní plán. Takže do 26 let by tyto děti mohly, v uvozovkách, studovat. Záleží na jejich zdravotním postižení. Ale my potřebujeme i pro ty těžce zdravotně postižené děti najít umístění,” vysvětlil Jiří Navrátil.

“Je to jedna z možností, že by děti, i hodně postižené, mohly pokračovat ve studiu na střední speciální škole. To je v jednání. Ale jinak navazujeme my jako denní stacionář. Budeme se snažit o rozšíření kapacity a nebo přehodnotit některé služby, které tady fungují,” rozvíjí úvahy vedoucí denního stacionáře Eden.

Podle Evy Liďákové by se ale na řešení situace měly podílet i okolní obce a města. Slezská diakonie se svými službami funguje v Novém Jičíně oficiálně od roku 2008. Každá služba je určena pro jiný stupeň a kombinaci postižení.

Jak už v úvodu zaznělo, dvě z těchto služeb sídlí přímo v Žilině. Kromě toho je na jejím katastru také denní stacionář zřízený jinou organizací - Škola života.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyCentrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice a okolí
Nový Jičín
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 26 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 23 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail