Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na náměstí dorazila Tříkrálová družina. Vysvětlila, jakými dárky a proč uctila Ježíška

První dny nového roku jsou spojeny s tradiční Tříkrálovou sbírkou, letos se koná už její 20. ročník. Při této příležitosti dorazil i do centra Nového Jičína přesně 6. ledna královský průvod.

Tříkrálový průvod vyšel od farního kostela a zastavil se na náměstí u Ježíška v dřevěném betlému, kde už  je vyhlíželi děti mateřských škol a další lidé. Vyslechnout si tu mohli, co je podstatou této tradice, kdo to byli Tři králové, jaké dary a proč přinášeli.  

“Zlato je symbolem vzácného kovu, kadidlo je směs vonných pryskyřic, myrha byla tehdy vzácný olej z myrhovníku, to znamená, že Tři králové přinesli to vůbec nejvzácnější, co v té době existovalo,” vysvětlila Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín.

“Já jsem vždycky běhal po mateřských školkách a dělal jsem tam Tři krále, ale těch školek je hodně a nestíhali jsme to. Tak jsme udělali to, aby ty školky a školy a přišly za náma a udělali jsem ten průvod, a můžeme jim ukázat , jak to tenkrát bylo,” podotkl Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín. 

“Tříkrálový průvod naznačuje a ukazuje, že Vánoce neskončily, že Vánoce pokračují, že to není jenom ten okamžik Štědrého večera, kdy vlastně Vánoce začínají,” připomněl Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín. 

Děkan římskokatolické církve vysvětil křídy, kterými koledníci píší na dveře písmena K+M+B a přidal vysvětlení, že ve svém latinském významu je možné část jejich symboliku i takto: Ať Kristus požehná tomuto domu. 

“Je to moc krásné, vidím to tu poprvé,” reagovala jedna z přihlížejících žen. “Jsme naprosto nadšeni, jen více takových akcí,”  přidala se další návštěvnice akce.

I když byl Tříkrálový průvod 6. ledna slavnostním zahájením Tříkrálové sbírky, koledníci už vyrazili do ulici několik dní před tím a na dveře příbytků lidí mohou zaklepat až do 14. ledna. 

“Výtěžek bude určen do našich azylových domů, a to konkrétně na dětská hřiště, která nám chátrají a jsou v neprovozu schopném stavu,” sdělil Marcel Brož. 

Další část financí použije Charita například na fond humanitární pomoci, fond kroužky a nákup kompenzačních pomůcek. Kolik peněz se podaří vybrat bude záležet na štědrosti lidí, nicméně honba za rekordy tu není to nejdůležitější. 

“Je to dobrovolný dar. Když přispějete na potřebné, tak přispějete, Ale to podstatné je, že lidé opravdu cítí, že chtějí to požehnání. Že v tom požehnání chtějí to, co si nejvíce přejeme, zdraví, lásku, pokoj  a štěstí. To je nezaplatitelné,” uzavřel římskokatolický farář.  

Letošní Tříkrálová sbírka slaví svůj jubilejní 20. ročník. Je to svým pojetím největší dobročinná akce u nás. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy