Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kontejnery na oleje v Novém Jičíně nebudou, stačí separační dvůr

Jak jsme už včera informovali, obce a města mají novou povinnost - zajistit místa, kde lze ukládat použité jedlé oleje a tuky z domácností. Samosprávy se s tímto úkolem smí vypořádat několika způsoby. Například v Novém Jičíně mohou lidé odevzdávat oleje na sběrných dvorech.

V Havířově nebo Orlové už lidé mohou delší dobu třídit použité jedlé oleje a tuky do speciálních sběrných nádob rozšířených po městech. V Novém Jičíně ale zvolili jinou cestu - možnost separace na sběrném dvoře.  

“Naše město to řeší už od roku 2016, kdy jsme je poprvé začali sbírat, a to na základě podnětu občanů. A myslím si, že se to vcelku daří, protože to množství olejů, které jsou ukládány ny sběrných dvorech, rostou,” uvedla Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín. 

V loňském roce už tu lidé odevzdali více než 730 kilogramů použitých olejů a tuků. 

“Máme na to speciálně určené sběrné nádoby. Lidé mohou oleje odevzdávat v PET lahvích. Pak tento odpad předáváme firmě, která má povolení z krajského úřadu nakládat s tímto druhem odpadu,” sdělila Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TS Nový Jičín.

Město prozatím neplánuje zavádění speciálních nádob na oleje, které by byly rozmístěny přímo v ulicích. Důvodem jsou ekonomické náklady versus množství olejů, které domácnosti vyprodukují, a také přísné nároky na tuto separaci.

“Ten sběr je poměrně dost složitý z hlediska mísení druhů odpadů a pokud v těch kontejnerech skončí i něco jiného, tak potom už je to nebezpečný odpad a likvidace se platí v úplně jiné kategorii,” vysvětlila pracovnice odboru životního prostředí. 

Oleje z kuchyní jsou i po upotřebení kvalitní surovinou. Po vyčištění se hodí například pro výrobu biopaliv nebo maziv.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy