Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín aktuálně: Otevírají se školky, ožívá kultura a lidé se mohou nechat testovat

Ve městě znovu začínají fungovat mateřské školy. Jejich otevření předcházela pečlivá příprava. S ukončením nouzového stavu naopak skončila péče o děti záchranářů.

Opuštěné hračky v mateřské škole na ulici Máchova se už v pondělí 18. května budou opět těšit zájmu dětí. Radní města rozhodli o otevření školek. Původně ale chtěli mateřinky zpřístupnit až s 1. stupněm základních škol o týden později.

“Především z toho důvodu, že nouzový stav končí už 17. května a tím pádem by od 18. května končil i provoz té školky, která je zřízena pro děti zdravotníků, takže by tam byl týden, kdy by tam byl výpadek,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Ke hlídání dětí pracovníků záchranného integrovaného systému byla určena školka Dlouhá. I tu během víkendu stihli pracovníci uklidit a připravit na znovuotevření pro vlastní děti.

Dalšími důvody pro urychlení restartu školek byly i žádosti rodičů a snaha města vyjít vstříc zaměstnavatelům.

“Každá paní ředitelka zjišťovala u rodičů, jestli by měli zájem dát dítě do školky, ten zájem byl přes padesát procent. To zjišťování bylo ještě v době, kdy ošetřovné bylo šedesát procent,” sdělila Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

Provoz školek bude fungovat v souladu s hygienickými opatřeními. Před nástupem musí rodiče odevzdat čestné prohlášení o tom, že dítě nemá příznaky virového onemocnění.

“Nejzákladnější změna pro rodiče je, že nebudou moci vcházet do budovy, děti budou přijímány u hlavních vchodů. Tím bychom chtěli rodiče požádat, aby před vchodem dodržovali dvoumetrové rozestupy,” podotkla Romana Seifertová, ředitelka MŠ Trojlístek.

Děti budou ve školách rozděleny do menších skupin, které se nebudou mísit, ani při pobytu na zahradě.

“Vedení města také rozhodlo o tom, že jako vstřícný krok k rodičům nebudou muset platit školné od začátku března až do konce května, nezávisle na tom, jestli v květnu dají děti do školky nebo ne,” dodal Ondřej Syrovátka.

Školky čeká jiný režim provozu v červenci a srpnu. Budou mít podstatně omezené prázdninové uzavření a rodiče budou mít vždy možnost umístit dítě do určitého pracoviště daného subjektu.

“Jedinou výjimku má mateřská školka Dlouhá, která bude mít přes prázdniny zavřeno, protože jela non stop i v krizovém období. V případě potřeby se s těmito rodiči dohodneme na jiném předškolním zařízení,” informovala Oldřiška Navrátilová.

V Novém Jičíně sídlí mateřské školy v 11 budovách, celkem je v nich 757 dětí.

Od 18. května bude opět fungovat, byť v omezeném rozsahu, i Středisko volného času Fokus. A restart začíná město i v dalších oblastech života, nicméně citelně dotčena omezeními zůstává kultura.

“Od 29. dubna funguje městská knihovna, od 18. května spouštíme kino, fungovat bude v omezené míře Coffee music bar na Staré poště. Bohužel Beskydské divadlo a Galerkou budou spuštěny až v měsíci září,” vyjmenoval Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

Konat se na konci června nebude Pivobraní. Proběhnou ale některé programy Novojičínského kulturního léta.

“Co se týče městských slavností, tak jsem trošku skeptik. Pokud bude jakékoliv nařízení vlády, tak si nemyslím, že město jako organizátor je schopno tyto slavnosti zorganizovat přímo na náměstí. je to otevřená plocha, kde se pohybují lidé,” pokrčil rameny Stanislav Kopecký.


Plošné testování bude i v Novém Jičíně

Moravskoslezský kraj spustil dobrovolné plošné testování obyvatel na koronavirus. Zapojí se do něj i Nový Jičín.

“Toto testování proběhne 21. května v prostorách bývalého areálu České pošty na ulici Hoblíkova. Lidé se mohou dobrovolně registrovat na stránkách Moravskoslezského kraje a budou bezplatně testování. Výsledek testu dostanou do 15 minut,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

Testování je anonymní, webová aplikace pro objednání přesně vymezuje počet dobrovolníků v určitých věkových kategoriích. Celkem se v Novém Jičíně může otestovat 106 zájemců.

https://testovani-protilatek.msk.cz/

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy