Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Déšť vzbuzoval obavy, aktivoval povodňovou komisi. V neděli odpoledne se situace na tocích zklidnila

Vydatné deště rozvodnily místní toky a postrašily zejména obyvatele Žiliny. Tu v roce 2009 spláchla blesková povodeň a lidé zde srážky sledují s velkými obavami. Na toku Jičínky byl vyhlášen třetí povodňový stupeň a zasedala povodňová komise.

Hladina toků na Novojičínsku se začala zvedat ve čtvrtek odpoledne, další vydatné srážky ji v pátek ráno dostaly na nejvyšší povodňový stupeň. Situace nenechávala v klidu zejména obyvatele místní části Nového Jičína - Źiliny, kteří začali domy zabezpečovat pytli s pískem. V paměti mají ničivé povodně z roku 2009.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “My, co bydlíme kolem vody, tak jsme celou noc hlídali. Ráno se ta situace začala zhoršovat. Podle toho, kolik vody stéká z pozemků, tak to tady bylo naposledy při těch katastrofálních povodních. Doufáme ale, že takové to znovu nebude, ale musíme být ostražití. ”
obyvatel Žiliny: “Bydlím padesát metrů od Jičínky. Když byla minulá povodeň, tak jsem bydlel támhle U jezu, a tam nás to vyplavilo. Já se bojím.”
obyvatel Žiliny: “Náš je tady ten dům u vody. Zatím je to pořád stejné, ale má dále pršet, tak se řeka asi vylije.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Ještě před zasedáním povodňového štábu jsme byli v kontaktu s panem starostou a místostarostou Brožem, domlouvali jsme se, že na technických službách písek je, že budou průběžně pytlovat, takže zatím lidé ze Žiliny, kteří se ozvali, písek mají, aby si mohli ochránit své pozemky a nemovitosti.”

Povodňová komise zasedala na radnici v pátek od páteční šesté hodiny ráno. Třetí stupeň byl na čas vyhlášen také na Zrzávce a Rakovci, kde hasiči s městskou policií navezli pytle s pískem, aby se voda nedostala do obytné zóny. V Žilině bla zatopená část komunikace, zahrada a sklep mateřské školy. V Bludovicích se voda a bahno dostaly na místní silnici. Hasiči s čerpadly byli potřeba na desítkách míst.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Situaci monitorujeme. Přes noc jsme vydali už několik opatření. V současné chvíli jsme na druhém stupni povodňové aktivity. bohužel, voda dále stoupá, a ta prognóza na delší období není příznivá.”

Občané byli vyzývání prostřednictvím městského rozhlasu, webu města a sociálních sítích, aby byli ostražití a sledovali aktuální informace. Zároveň byla aktivována povodňová linka.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Poprosil bych občany, aby se nepřibližovali k rozvodněným řekám, a aby co nejvíce chránili i svá obydlí."

Kritická místa kolem vodních toků městská policie monitorovala i během víkendu. Technické služby připravovaly další pytle s pískem a radnice preventivně vyčlenila prostory pro případnou evakuaci obyvatel, a to jídelnu a tělocvičnu Základní školy Jubilejní a v organizaci ProSenior. V sobotu zdejší vodní toky klesly na 1 povodňový stupeň, v neděli po dalších srážkách, se některé opět dostaly až na trojku.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Od terénních pracovníků vím, že došlo k drobným škodám na majetku fyzických a právnických osob. V neděli jsme řešili utonutí dvou ovcí a nějaké drůbeže, což se podařilo zvládnout za pomocí městské policie a hasičů.”

V pondělí ráno se průtok v Jičínce a dalších potocích blížil se normálu. Voda větší škody způsobila. Povodňová komise mohla být rozpuštěna.

Témata: povodeň,  Žilina,  Perútka,  Jičínka,  Kopecký,  hrozba
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků