Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Srážky v Novém Jičíně měří zdejší patriot téměř 30 let

Novojičíňák Pavel Wessely už bezmála třicet let měří množství srážek, které ve městě spadnou v průběhu měsíce. Za tu dobu zaznamenal tři extrémy. První v roce 1997, druhý před 11 lety a ten poslední před týdnem.

Pavel Wessely je bývalým starostou Nového Jičína, čestným občanem města a aktivním členem Klubu rodáků a přátel. O místě, kde žije, toho ví mnoho, třeba i to, kolik zde za posledních bezmála 30 let spadlo srážek. První jednoduché měřící zařízení umístil na svou zahradu v roce 1992.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Napadlo mě dělat si o tom záznamy a ty záznamy vedu téměř třicet let a dokonce posloužily právě před jedenácti lety, kdy nás zasáhla tak zvaná blesková povodeň. Poprvé jsme tehdy také slyšeli výraz “bouřkový vláček”, kdy jde několik bouřek za sebou,v jednom místě se zdrcnou a spustí tu vodu.”

Tehdy 24. června 2009 spadlo během dvou hodin 140 milimetrů srážek, což byl více než dvojnásobek měsíčního průměru. Ten se v Novém Jičíně dlouhodobě pohybuje na hodnotách 60 až 62 mm. Vůbec největší množství naměřil v roce 1997. Za pět dní spadlo 400 milimetrů srážek.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “To bylo opravdu velké množství vody a spustilo tu první velkou povodeň, kterou registruji za posledních padesát let.”

Další rekordní hodnoty pak přinesly deště, které tu spadly před týdnem, místní toky se dostaly na nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Množství vody zhruba kolem 40 milimetrů tu bylo v průběhu minulého týdne hned třikrát.”

V červnu už Pavel Wessely eviduje v více než 200 milimetrů srážek. Za celý duben napršely pouhé tři milimetry.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy