Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Během 30 let zažilo město tři srážkové extrémy

Už bezmála třicet let měří množství srážek, které ve městě spadnou v průběhu měsíce, zdejší patriot Pavel Wessely. Za tu dobu zaznamenal tři extrémy. První v roce 1997, druhý před 11 lety a ten poslední letos v červnu.

Pavel Wessely je bývalým starostou Nového Jičína, čestným občanem města a aktivním členem Klubu rodáků a přátel. O místě, kde žije, toho ví mnoho, třeba i to, kolik zde za posledních bezmála 30 let spadlo srážek. První jednoduché měřící zařízení umístil na svou zahradu v roce 1992.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Napadlo mě dělat si o tom záznamy a ty záznamy vedu téměř třicet let a dokonce posloužily právě před jedenácti lety, kdy nás zasáhla tak zvaná blesková povodeň. Poprvé jsme tehdy také slyšeli výraz “bouřkový vláček”, kdy jde několik bouřek za sebou, v jednom místě se zdrcnou a spustí tu vodu.”

24. června 2009 tu během dvou hodin naplnilo Jičínku 140 milimetrů srážek, což byl více než dvojnásobek měsíčního průměru. Lidé tehdy hovořili dokonce o tisícileté vodě.

Vůbec největší množství naměřil v roce 1997. Za pět dní tu tehdy spadlo 400 milimetrů srážek.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “To bylo opravdu velké množství vody a spustilo tu první velkou povodeň, kterou registruji za posledních padesát let.”

Další rekordní hodnoty pak přinesly deště mezi letošním 19. a 21. červnem. Dvanáctihodinové úhrny byly okolo 80 milimetrů. Místní toky se dostaly na nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Množství vody zhruba kolem 40 milimetrů tu bylo v průběhu minulého týdne hned třikrát."

Za tento červen tak Pavel Wessely eviduje více než 200 milimetrů srážek. Za celý duben napršely pouhé tři milimetry.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Moje zkušenost je, že teď té vody opravdu malinko ubývá, ale stále je měsíční průměr v podmínkách našeho města zhruba 60 až 60 milimetrů. V období asi 15 let zpátky to bylo okolo 65 milimetrů za jeden měsíc. Z toho pak vychází roční průměr 720 až 750 milimetrů.”

Málokdo možná ví, že po katastrofálních povodních v roce 2009 nainstalovalo Povodí Odry oficiální měřící zařízení na kopci Svinec. Při srovnání s výsledky profesionální stanice se měření Pavla Wesseleho lišila v rozmezí jednoho a půl procenta. A ani to koneckonců nemusí znamenat mírnou odchylku, protože v každé části města vždy neprší stejně.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy