Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zastupitelé schvalovali rozpočet zasažený epidemií. Pokud bude hůř, další úspory přijdou v září

Radnice předložila zastupitelům upravenou verzi rozpočtu se snížením příjmů o téměř 80 milionů korun. Nevylučuje ale, že letošní vývoj financí může být kvůli dopadům epidemie a vládních opatření ještě nižší. V září je připravena ve škrtech pokračovat.

Úpravou rozpočtu, kterou muselo město provést, se v červnu zabývalo zastupitelstvo a novou verzi schválilo. Radnice při ni vycházela z oznámení ministerstvo financí, které avizovalo propad příjmů pro obce a města ze sdílených daní o 17 procent.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “My jsme v součtu daňových a nedaňových příjmů identifikovali propad ve výši 78 a půl milionu korun a nalezli jsme úspory ve výdajích ve výši 87 milionů korun s tím, že některé předpovědi jsou daleko pesimističtější, nicméně uvidíme v dalších měsících, jak bude postupovat vývoj a jsme připraveni na zasedání zastupitelstva v září předložit druhou změnu rozpočtu, která bude operativně reagovat na další vývoj.”

Škrty na straně výdajů představuje posun realizace investičních akcí, především těch, které nejsou projektově připraveny, zejména dostavba interiéru kulturního domu, nebo úspory na soutěžích zakázek.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Myslím si, že ten výpadek bude hodně přes 100 milionů, tak i ty škrty musí být daleko vyšší. V některých městech jdou cestou plošných škrtů jednotlivých odborů. Ty musí být razantní, od 12 do 15 procent. Ale hlasoval jsem pro. Byl to první nástřel a trošinku jsme si vymohli, aby v zářijovém zastupitelstvu bylo další kolo a to už budeme více vědět, jak jsme na tom s rozpočtem.”

Město také spočítalo a zastupitelům předložilo přímé výdaje související s epidemií, tedy finance vynaložené na nákup ochranných prostředků, dezinfekce, roušek, instalace pleksiskel v budovách úřadu, a zajištění plošné dezinfekce veřejných prostor.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tyto náklady byly vyčísleny na zhruba 1,7 milionů korun. Byly uplatněny v rámci žádosti o dotaci na Moravskoslezský kraj, takže věříme, že alespoň část nákladů se nám podaří získat v rámci této refundace."
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “V té souvislosti bych rád zopakoval poděkování všem složkám města, které se podílely na minimalizaci dopadů celé krize, základní škole Jubilejní a Dlouhá, která zřizovala pověřenou školku pro děti pracovníků záchranných složek, a také veřejnosti, že všechno přijala více méně s klidem a že nám pomohla to zvládnout.”

Radnice z rozpočtu města vydala 2 miliony korun na přímou pomoc podnikatelům, kteří mají sídlo a provozovnu v Novém Jičíně, odpustila v letošním roce nájmy za restaurační předzahrádky a po určitou dobu snížila živnostníkům nájmy v prostorách města o 75 procent.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy