Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Střelba v centru města nebyla v minulosti výjimkou

Bohatou minulost Nového Jičína dokládá další kulaté výročí, které si v letošním roce připomíná. Je to 310 let od první písemné zmínky o Střeleckém spolku. Jako střelnice kdysi sloužil i kamenný příkop přímo v centru města.

Historie Střeleckého spolku v Novém Jičíně má své kořeny v 16. století a tato organizovaná skupina lidí provázela život ve městě v podstatě až do století 20.

Radek Polách, historik: “Ta první písemná zmínka pochází ze 30. června roku 1710, kdy novojičínský magistrát udělil práva vítězi střeleb, které se zde konaly, výjimku z městských dávek. V této listině se také připomíná to, že ten střelecký spolek byl samozřejmě založen mnohem dříve, už v 16. století, ale první písemná zmínka je až z roku 1710.”

V roce 1836 byla v centru města, v tvz. kamenném příkopě, postavena nová budova střeleckého bratrstva. Později tento dům dlouhá léta sloužil jako tiskárna. S jeho oficiálním otevřením jako sídla Střeleckého spolku se ovšem váže jistá tragická událost.

Radek Polách, historik: “Rolník, která obcházel přípravy slavnostního otevření této spolkové budovy, omylem chodil kolem hmoždířů, a ty mu při slavnostním výstřelu urvaly hlavu.”

Střelecký spolek měl svůj význam v revolučním roce 1848, kdy se jeho členové stali součástí Národní gardy a starali se o zabezpečení města před různými živly. V polovině 50. let 19. století však spolek přestal existovat. Jeho nová kapitola se začíná psát v roce 1882, kdy byl obnoven.

Radek Polách, historik: “Významnou událostí v dějinách tohoto Střeleckého spolku byl rok 1891, kdy byl organizátorem IV. moravských zemských střeleb. Do Nového Jičína se sjeli střelci z celé Moravy a byla to obrovská událost na které se podílelo celé obyvatelstvo města.”

Střelnice v té době byla na Bochetě, později například v Žilině. Střelecký spolek přežil období 1. světové války, své aktivity definitivně ukončil v roce 1939.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy