Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeu Novojičínska představuje symboliku rostlin

Lilie jako symbol čistoty, břečťan představující nesmrtelnost - význam rostlin, které se proplétají výtvarným uměním interpretuje Muzeum Novojičínska. Výstava Kvetoucí ornamenty tu potrvá až do září.

Muzeum Novojičínska připravilo do Kamenné síně výstavu s názvem Kvetoucí ornamenty. Rostlinné ozdobné prvky je možné zaznamenat v evropském výtvarném uměním od dob románských až do současnosti. Jejich symboliku můžeme vidět v architektuře, na keramice, malbách, dřevořezbách i v lidové tvorbě.

Hana Jabůrková, Muzeum Novojičínska: “Osou té výstavy jsou grafické listy z historického alba z roku 1895, které bylo vydáno pro ministerstvo kultury Rakousko-Uherska vídeňským profesorem Josephem von Storckem. Bylo to album, které ukazuje konkrétní rostlinné nebo květinové motivy na historických předmětech v době antiky i středověku.”

Tyto grafické listy v minulosti sloužily studentům odborné školy pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí jako předlohy pro řezbářské a truhlářské práce.

Další rostliny, které byly často pro dekorační účely využívány, jsou například lilie, růže, palmové listy, vavřín nebo vinná réva. Ta byla v antice symbolem boha vína Dionýza, v našem pojetí ale představovala Krista a křesťanskou víru.

Hana Jabůrková, Muzeum Novojičínska: “Třeba lilie je takovým symbolem čistoty, třeba v křesťanské kultuře se lilie hodně spojuje se světci. I v naší výstavě máme jeden obrázek svatého Josefa s Ježíškem, který drží v ruce lilii,”

Křesťanským symbolem byl i karafiátek polní, kterému se v lidovém pojetí říkalo slzičky Panny Marie. Proto se objevuje i na lidové keramice a výšivce.

Muzeum Novojičínska převzalo výstavu z Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně a doplnilo ji o exponáty z vlastních sbírek. V Žerotínského zámku potrvá až do 13. září.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy