Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mauglího džungli si ilustrátor Oldřich Hyvnar zopakoval po 10 letech

Oldřich Hyvnar, novojičínský učitel, dobrodruh a ilustrátor, se po deseti letech vrátil do Mauglího džungle. Pro české skauty znovu vytvořil ilustrace do vzdělávací publikace, která je inspirována známým příběhem.

V jednom z minulých Novojičínských expresů jsme Oldřicha Hyvnara připomněli jako autora kreseb ke komiksu Rychlé šífy o mořeplavci Richardu Konkolském. A protože je Oldřich Hyvnar také sám dobrodruh a cestovatel, jeho oblíbeným tématem ilustrací jsou zvířata a divoká příroda. Ne náhodou se tak před 10 lety spolupodílel na vzdělávací publikace pro české skauty s tématikou Knihy džunglí.


Oldřich Hyvnar, ilustrátor: “Dělali to jako výchovná program pro Vlčata, pro nejmladší skauty. Prostě jsem vyhrál konkurz a teď se ozvali, že chtějí publikaci předělat a potřebují některé nové ilustrace.”

Džungle mu učarovala už v dětství, ovlivnil ho slavný příběh, který byl sepsán v roce 1719.

Oldřich Hyvnar, ilustrátor: “První knihu, kterou jsme jako dítě četl, byl Robinson Crusoe. Krajina džungle mi zůstala ve fantazii a poslední tři roky jsem byl v džungli v Malajsii, Indonésii, Panamě, Kolumbii a na dalších místech. Tohle mě prostě zajímá.”

Cestovatelská vášeň mu pomáhá rozvíjet i výtvarné vidění přírody, které využil například i pro ilustrace do skautské publikace.

Oldřich Hyvnar, ilustrátor: .”Mauglí, to je Indie, takže to je podobné jako v Malajsii, takže jsem používal ty stromy a ty listy a květenu podle toho.”

Originály kreseb tvoří Oldřich Hyvnar v černobílé podobě. Poté je skenuje do počítače a následuje proces úprav. Aby byl obrázek připraven pro použití v tisku, musí také zprůhlednit jeho pozadí. Pak teprve doplní barevné detaily.

Na dodání nových ilustrací pro potřeby skautů měl novojičínský výtvarník pouhý měsíc, teď už jen očekává, jak jeho zpracování včetně zvolených barevných odstínů dopadne v tisku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy