Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Aleje v naší krajině dokáží simulovat architekturu. Vidět je to i v Novém Jičíně.

Kamenná bašta v Novém Jičíně je lemována alejemi. Tedy obrazně řečeno, vyplnily ji velkoformátové fotografie stromořadí. Připomínají jejich historický i současný význam v naší krajině.

Manželé Markéta a Petr Veličkovi se oba věnují práci krajinářských architektů a k tomu rádi fotografují. Vznikla tak výstava s názvem Aleje české a moravské krajiny. Jejich velkoformátové fotografie v létě zakotvily v Novém Jičíně v sídle Klubu rodáků a přátel města.

Petr Velička, spoluautor výstavy: “Jsou tady v té sérii snímky z Vlčího kopce u Náměště nad Oslavou, u Zámku Moravec. Je tady pár fotografií, které dokumentují aleje v Itálii, jako v kolébce tohoto fenoménu.”

Vnitřní prostor bašty vyplňuje 13 fotoobrazů. Na jednom z nich například Markéta Veličková zachytila pozoruhodnou lipovou alej.

Markéta Veličková, spoluautorka výstavy: “Můžete vidět to, co žádný jiný strom než lípa neudělá, a to je tahleta klenba. V podstatě dokáže simulovat architekturu, můžeme se v tom projít jako v katedrálním prostor.”

Manželé Veličkovi spolupracovali také na odborných televizních dokumentech věnovaných alejím. Zahájení této výstavy tak provázela i přednáška na téma historie a současný význam alejí v naší krajině. Samotná prezentace velkoformátových snímků tu potrvá do konce září.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy