Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slovenská Strela se chystá po desítkách let nastartovat motory

Renovace legendární Slovenské Strely v železničních opravnách v Hranicích na Moravě se blíží ke konci. Své původní stanoviště v Kopřivnici opustil vlak před dvěma roky. Za pár dní poprvé po desítkách let nahodí své motory a připraví se na cestu zpět.

Slovenská Strela stojí v hale Českomoravské železniční opravny v Hranicích na Moravě už téměř v plné kráse. Zdobí ji vrstvy laku odstínu višně, dokončuje se interiér a připojení motorů.

Andrej Baliga, vedoucí projektu renovace, skupina ČMŽO: “Přesně po dvou letech přicházíme do poslední fáze obnovy vozidla. Zavazujeme podvozky s karoserií, což je v podstatě poslední finální montáž pohonu a samotné karoserie.”

Původní fotografie Strely jsou všechny, až na jednu, černobílé. Náročné proto bylo uvést do historické podoby její vnitřní prostory z roku 1936.

Odborníci si například dávali záležet na původní barvě potahu. Toto je až čtvrtá varianta a odpovídá barevné kombinaci smetana a žíhaný pepř.

Andrej Baliga, vedoucí projektu renovace, skupina ČMŽO: “Strelu jsme rozebrali do posledního šroubku, to byl první rok renovace. Protože má titul národní kulturní památky, museli jsme každý prvek evidovat a vyfotografovat.”

To nejdůležitější teď nastane za pár dnů - první start vozidla a testování pohonu. Právě motory upravené Josef Sousedík jsou na Slovenské Strele zcela unikátní. Na její opravu a stavbu nového expozičního depozitáře přispívá 80 miliony korun Evropská unie, 40 milionů dává společnost Tatra Trucks, která je majitelem vozu. Do Kopřivnice by se měla Strela vrátit za dva měsíce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyCentrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice, Příbor a okolí
Nový Jičín
od 32 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

PAMET, spol. s r.o. pracoviště Libhošť
Libhošť
od 28 000 Kč/měsíc

Detail

BAUMASCHINEN s.r.o.- pracoviště Frenštát p/R.
Frenštát pod Radhoštěm
od 49 000 Kč/měsíc

Detail