Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Místo slavnosti zahájili v Novém Jičíně jen výstavu, i tak dodrželi tradici

Mohla to být letos 27. městská slavnost, která měla v Novém Jičíně tradičně vypuknout první pátek v září. Kvůli kovidu se nekonala. Její hlavní zamýšlené téma, 400 let povýšení na královské město, tak připomíná alespoň výstava.

Tradicí novojičínské městské slavnosti bylo léta její zahájení na Staré poště, a to formou vernisáže výstavy, která odhalovala historické téma slavnosti. Největší kulturní akce města se ale letos nekoná, výstava ano.

Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Je nám líto, že letos 27. městskou slavnost nemůžeme uspořádat. Přesto i letos alespoň symbolicky zahajujeme výstavu.”

Připomínat bude, že před 400 lety, v roce 1620, byl Nový Jičín povýšen na královské město.

Radek Polách, autor výstavy, Muzeum Novojičínska: “Město tehdy stálo na protestantské straně a bohužel tento titul si užilo pouhé čtyři roky. mělo povoleno pečetit červenou pečetí a mělo i další výsady.”

Expozice se tedy jmenuje příznačně Královské dostaveníčko a dále připomíná všechny členy různých panovnických rodů, kteří do města zavítali.

Radek Polách, autor výstavy: “Již tím prvním byl sám český král Jan Lucemburský, který v roce 1313 udělil Novému Jičínu mýtné právo.”

Bylo zde také několik příslušníků královské rodiny Habsburků. Zajímavostí je, že tyto návštěvy pokračují i ve století 21.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Nový Jičín navštěvoval přímý potomek císaře Františka Josefa I., jeho osvícenost hrabě František Josef Waldburg-Zeil, majitel paláce v Hohenemsu."

Spočítat kolik vzácných hostů celkem město přivítalo mohou lidé na výstavě do konce září.
Miroslava Pavlíková, pracoviště Benzina Nový Jičín, Suvorovova 664
Nový Jičín
od 22 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Milan Přadka - město Příbor
Příbor
od 100 Kč/hod.

Detail

ROMOTOP spol. s r. o. Odry, Tošovice
Odry
od 25 000 do 27 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků