Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Místo slavnosti zahájili v Novém Jičíně jen výstavu, i tak dodrželi tradici

Mohla to být letos 27. městská slavnost, která měla v Novém Jičíně tradičně vypuknout první pátek v září. Kvůli kovidu se nekonala. Její hlavní zamýšlené téma, 400 let povýšení na královské město, tak připomíná alespoň výstava.

Tradicí novojičínské městské slavnosti bylo léta její zahájení na Staré poště, a to formou vernisáže výstavy, která odhalovala historické téma slavnosti. Největší kulturní akce města se ale letos nekoná, výstava ano.

Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Je nám líto, že letos 27. městskou slavnost nemůžeme uspořádat. Přesto i letos alespoň symbolicky zahajujeme výstavu.”

Připomínat bude, že před 400 lety, v roce 1620, byl Nový Jičín povýšen na královské město.

Radek Polách, autor výstavy, Muzeum Novojičínska: “Město tehdy stálo na protestantské straně a bohužel tento titul si užilo pouhé čtyři roky. mělo povoleno pečetit červenou pečetí a mělo i další výsady.”

Expozice se tedy jmenuje příznačně Královské dostaveníčko a dále připomíná všechny členy různých panovnických rodů, kteří do města zavítali.

Radek Polách, autor výstavy: “Již tím prvním byl sám český král Jan Lucemburský, který v roce 1313 udělil Novému Jičínu mýtné právo.”

Bylo zde také několik příslušníků královské rodiny Habsburků. Zajímavostí je, že tyto návštěvy pokračují i ve století 21.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Nový Jičín navštěvoval přímý potomek císaře Františka Josefa I., jeho osvícenost hrabě František Josef Waldburg-Zeil, majitel paláce v Hohenemsu."

Spočítat kolik vzácných hostů celkem město přivítalo mohou lidé na výstavě do konce září.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy