Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová hasičská stanice bude stát do jara 2022

Slavnostním poklepáním na základní kámen začala stavba centrální hasičské stanice v Novém Jičíně. Stát bude na pozemcích, které hasičskému sboru, respektive státu darovalo město.

Moderní objekt hasičské stanice bude stát u křižovatky ulic Propojovací a Hřbitovní s rychlým výjezdem na budoucí dálnici D48. Na základní kámen stavby přijeli poklepat představitelé státu, kraje, města a hasičů. Příprava záměru stavby trvala více než deset let.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: “Poté, co vznikly kraje v roce 2001, tak územní odbor Nový Jičín byl jediný, kde byla de facto úplně nevyhovující centrální hasičská stanice. Ta situace nebyla jednoduchá, protože mnohdy se křížil náš zájem se zájmem města a dalších investorů. Ve finále se ale podařilo dotáhnout ve spolupráci s městem Nový Jičín to, že jsme našli vyhovující pozemek. ”
Jan Hamáček (ČSSD), ministr vnitra: “Tady opravdu díky excelentní spolupráci krajských hasičů a samosprávy, to znamená kraje a města, se podařilo udělat něco, co ve zbytku republiky rozhodně není standardem.”

Nová budova záchranářů vyroste na pozemcích, které patřily městu. Jejich bezúplatný převod na stát odsouhlasili v minulém volebním období zastupitelé.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Bude se stavět na pozemcích, které město Nový Jičín darovalo v roce 2018, zhruba 3 hektary v hodnotě necelých 12 milionů korun. Zastupitelstvo město v roce 2017 vyhovělo právě s tím argumentem, že jde o složku integrovaného záchranného systému, která chrání života, majetek, bezpečnost občanů, takže to bylo tím hlavním důvodem, proč byly tyto cenné pozemky převedeny na stát formou daru.”
Jaroslav Dvořák (ČSSD), bývalý starosta Nového Jičína: “To hlasování nebylo vůbec jednoduché, jednoznačné. Jsem rád, že po mnoha letech jsme se dostali do fáze, kdy už se začne stavět. protože ty termíny se stále posunovaly. Tím prvním termínem, kdy se mělo stavět, byl rok 2018.”

Poté, co hasiči získali pozemek, oddálilo stavbu výběrové řízení, respektive vysoká cena, a zakázka se musela soutěžit opakovaně. Nicméně nyní už realizaci nic nebrání.

Dosavadní budova hasičů v centru města je zastaralá a záchranáři v ní doslova bojují o každé volné místo.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Stávající objekt je situovaný do bloku okolní zástavby, tudíž není možné jeho další rozšiřování. Z toho vyplývají komplikace, nedostatečná kapacita garážových stání, prostoru pro údržbu techniky, skladovacích prostor. Tak jako je nevyhovující také výjezd na frekventovanou komunikaci I/57.”

Stavba nového zázemí přijde na 236 milionů korun. Spolufinancována je státem a Evropskou unií. Hotova má být v březnu 2022.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy