Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Restaurátoři v Novém Jičíně obnovují hroby významných občanů

Na hřbitově v Novém Jičíně byly před dvěma lety označeny některé hroby významných občanů za čestné. Město se zavázala, že o ně bude pečovat. Restaurátoři tak letos pracují na obnově prvních pěti kamenných náhrobků.

Téměř půl roku už restaurátoři vrací zašlý lesk pěti náhrobkům na novojičínském hřbitově. Patřily významným rodinám a osobnostem, které se v minulosti podílely na rozvoji města. V roce 2018 jim a dalším 13 udělili zastupitelé statut čestného hrobu. Před dokončením jsou například práce na místě posledního odpočinku představitel církevního a kulturního života Josefa Proroka.

Tomáš Skalík, restaurátor: “Tady stojíme zrovna u náhrobku, kde ještě řešíme drobné nesrovnalosti v textech, kde dohledáváme poslední informace v archivu. Tady už bude zbývat jen retuš a vrátit Krista na kříž.”

Naproti tomu u hrobky stavitelské rodiny Klossů je ještě potřeba jeřáb, aby vrátil zpět na místo restaurované kamenné bloky. Náklady na obnovu, v podstatě uměleckých děl, hradí z větší části město, které se zavázalo o čestné hroby pečovat.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Rozpočet byl určen na necelých 900 tisíc korun, 300 tisíc pokryje dotace z Česko-německý fond budoucnosti.”
Pavel Wessely, předseda komise RM pro péči o památky: “Po impulsu z klubu rodáků a posléze doporučení komise pro péči o památky se podařila první etapa sanace významných náhrobků, a zejména těch, které to z technických a bezpečnostních důvodů požadovaly.”

Hrobky jsou z kvalitního kamene, ze žuly, ale problémem bylo jejich biologické napadení, zejména kořeny stromů, kdy hrozilo jejich rozpraskání. Práce na obnově náhrobků skončí v polovině října.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy