Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek Nová Horka ohromí freskami v zahradním sále

Po čtyřleté rekonstrukci se veřejnosti otevřel zámek Nová Horka na Novojičínsku. Největším skvostem barokní stavby je fresková výmalba v zahradním sále, kterou se podařilo renovovat do původní podoby.

Zámek Nová Horka u Studénky na Novojičínsku, původně sídlo šlechtického rodu Vetterů, od roku 1964 ústav pro mentálně postižené ženy. V roce 2016 začala jeho rekonstrukce, obnovy se dočkala fasáda, střecha, interiéry přízemí včetně zámecké kaple.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: “Když jsme přemýšleli, jestli ten objekt rekonstruovat nebo s ním naložit jinak, myslím, že bylo správné rozhodnutí investovat do tohoto objektu a dát tomuto zámku původní podobu."

Během rekonstrukce se v barokním objektu našlo několik skvostů. Například se podařilo kompletně restaurovat výmalbu sala terreny.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Tedy zahradní sál s monumentální freskovou výzdobou, která oslavuje pět smyslů. Současně se můžete podívat na střídání jednotlivých ročních období a freska také zachycuje jednotlivé živly, voda, oheň, země, vzduch.”

Rozpohybovanou animaci této fresky mohou návštěvníci obdivovat na stropě navrácené zámecké knihovny.

Jaroslav Velík, návštěvník zámku: “ Já mám k těm zámkům takový blízký vztah, dělal jsem průvodce ve vagonářském muzeu v zámku ve Studénce. Já z toho mám obrovitou radost, je to nádherné.”

První etapa rekonstrukce zámku přišla na zhruba sedmdesát milionů korun. Evropská dotace pokryla 26 milionů. Až dokonce října je vstup do této památky zdarma.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy