Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum připravilo masopustní masky a video, veselici si mohou užít malí školáci

Letošní únor se bude muset obejít bez veřejného masopustního veselí. Muzeum Novojičínska ale nechtělo tuto tradici zcela vypustit. Připravilo kreativní sady pro děti, díky kterým si mohou vyrobit masopustní masky.

Masopustní průvod s jarmarkem, který pořádalo Návštěvnické centrum, tak jak jej Novojičíňáci znají z posledních let, se na náměstí konat nemůže. S připomínkou této tradice tak přichází alespoň Muzeum Novojičínska. Nachystalo kreativní krabice pro děti ze školek a pro ty, které jsou ve škole. Vyrobit si mohou masky, tak jak dříve chodily v masopustním průvodu, nebo i karnevalové škrabošky.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Děti dostanou bílé kašírované masky papírové a mohou si je dozdobit mašličkami, perličkami, kytičkami a chybět nesmí barevné krepáky. Masky by měly působit co nejbarevněji a nejveseleji. Děti si tako mohou udělat masopust ve školách a ve školkách.”

Spolu s tvůrčími potřebami dostanou školáci také instruktážní video, které pro ně pracovníci muzea natočili.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Děti to budou mít obohacené o vyprávění o tom, jak se masopust nebo ty končiny slavily tady u nás v regionu. Budou to mít doplněné obrázky a tanečky a mohou si podle videa nacvičit i masopustní taneček.”
Masopust je obdobím, které začíná po svátku Tří králů a končí na Popeleční středu, která se vypočítává podle velikonoční neděle, letos padne na 17. února. Vrcholnými dny masopustu jsou končiny - neděle, pondělí a úterý před Popeleční středou.
Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “Smažily se koblihy, ty jsou příznačné pro masopust a hlavně pro končiny. Chodily masky a mezi ty nejdůležitější patřila maska medvěda. Byla to plodnostní maska. Ten medvěd, respektive ten mladík v masce, byl omotaný hrachovinou nebo slámou. anebo měl ze slámy nebo hrachoviny alespoň čepici. Hospodyňky si vždycky chtěly trošku té slámy ukrást, aby ji mohly dávat husám do hnízda, aby dobře seděly na vejcích.”

Masopustní průvody chodily spíše po vesnicích.. První maškary už vyrážely do ulic na tučný čtvrtek, který byl letos 11. února.

Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska: “V ten den musela hospodyňka vždycky nachystat na oběd vepřové uzené maso, zelí a knedlík. Nejčastěji z bramborového těsta. A kdo by takto neobědval, tak se vystavoval strašnému nebezpečí, že v jeho domě bude po celý rok strašit. “

Veselé radovánky a hodování pak střídá půst, začíná Popeleční středou. Ten trvá 40 dní a končí týdnem před Velikonocemi.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBC LOGISTICS s.r.o. - Multimodal park s.r.o., Mošnov
Mošnov
od 110 do 130 Kč/hod.

Detail

BOHEMIA MARTEN CORPORATION a.s. - LIDL Studénka
Studénka
od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

1. ZLATÁ SERVISNÍ s.r.o. - Čerpací stanice MOL, pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 19 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry