Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Online prostor dokáže zaujmout i zrakově postižené, v Novém Jičíně absolvují přednášky o historii

Online prostředí, do kterého se přesunuje řada aktivit, není nedostupné ani nevidomým a zrakově postiženým lidem. V Novém Jičíně například absolvují prostřednictvím počítačové obrazovky přednášky o historii v podání zdejšího muzea.

Obvykle třetí čtvrtek v měsíci se mohou slabozrací a nevidomí lidé z Novojičínska usadit před počítačovou obrazovku a zaposlouchat se do vyprávění o regionální historii. Online přenosy pro ně připravuje Muzeum Novojičínska, nicméně původní záměr spočíval v tom, že tito lidé budou expozice s upraveným průvodcovským programem pravidelně navštěvovat osobně.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “ Nicméně vzhledem k situaci proběhlo pouze jedno setkání u nás v muzeu. V letošním roce ale nebylo možné tato setkávání realizovat osobně, proto jsme se zaměřili na setkávání online.”

Zatímco při návštěvě muzea si mohli lidé se zrakovou indispozicí exponáty osahat nebo si je prohlédnout z bezprostřední blízkosti mimo vitríny, teď se musí převážně spolehnout na jiný smysl.

Hana Petrová, pracovník v soc. službách, SONS Nový Jičín: “Někteří z našich klientů třeba jsou schopni i využít ten počítač k tomu, aby si zvětšili nějakou prezentaci, někteří opravdu čistě jen poslouchají.”
Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Zájemci mají možnost komunikovat s přednášejícím, vstoupit do přednášky, položit konkrétní otázky, a my reagujeme na jejich zájem.”
Martin Hyvnar, vedoucí pracoviště SONS Nový Jičín: “Samozřejmě ne všichni naši klienti mají možnost využívat těch online možností, a vlastně i z těch našich online aktivit připravujeme vydání CD, kde budou nahrávky těchto setkání.”

Kromě historických přednášek organizace SONS zprostředkovává také besedy s nevidomými sportovci nebo cestovateli.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy