Na okraji Loučky nese jedna z ulic označení R. Melče. Jen málokdo z Novojičínských ale asi tuší, po kom je vlastně pojmenovaná.
Na svět přišel v tzv. Meltschově mlýně 11. května 1891, který stával v sousedství dnešní restaurace Koruny, opuštěn jako zřícenina byl v roce 1955. Absolvoval obecnou školu v Loučce, v Žilině, později v Novém Jičíně a poté německou průmyslovku v Brně. V roce 1912 byl odveden. Nejprve sloužil u dělostřelectva, na vlastní žádost ale přešel k letectvu. Prodělal výcvik v leteckém středisku u Vídně.
V roce 1916 vstoupil do ruských legií, absolvoval poddůstojnickou a důstojnickou školu. Vedení Československého armádního sboru pak v roce 1918 usoudilo, že potřebuje letectvo. Důležitou roli při tom sehrál právě Robert Meltsch, který se mezi tím stihl oženit a přestoupil na pravoslavnou víru. S menším leteckým oddílem působil na Povolžské frontě.
V roce 1919 zahájil činnost letecké školy v Omsku, kde působil jako velitel. Cvičil piloty a vypracoval první koncepci československého vojenského letectva. Výcvikové středisko bylo později přesunuto směrem k Vladivostoku a v roce 1920 bylo evakuováno do Československa. Domů se, tehdy dostal už major Meltsch, a byl jmenován vysokým důstojníkem na generálním štábu.
Armáda mu uspořádala vojenský pohřeb se všemi poctami, jeho tělo vezli Prahou na trupu letadla. V Národním technickém muzeu je dodnes vystaven jeden letoun, který pochází právě z omské školy.