Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Včelám nepřálo studené jaro ani teplý podzim, medu je méně

Včelaři už mají svá včelstva připravena na zimu, dalším důležitým krokem právě v tomto období jejich přeléčení proti varroáze. Ta letos postihla i jedno z městských včelstev.

Letošní rok nebyl pro včelaře ideální. Studené jaro zapříčinilo menší snůšku medu, příliš teplý podzim zase podporoval šíření varroázy. Pocítily to také městské včely chované v úlech u Lesoparku Skalky a v Žilině.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: “V současné době máme pět včelstev ve velmi dobré kondici připravené na zimu, dvě včelstva jsou slabší a jedno uhynulo. Byla veliká reinvaze kleštíka Varroa destructor v průběhu měsíce září až října, protože byl velmi teplý podzim a ta reinvaze byla obrovská. Včelky se léčily, ale bohužel to jedno včelstvo uhynulo.”

Na přelomu října a listopadu musí každý chovatel své včely přeléčit i jako prevenci proti varroáze. Pro důkladnou likvidaci všech roztočů je nutné ošetření opakovat.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Na to se používají tyto prostředky, je to fumigační pásek, na který se nakape léčivo, a ten se buď zavěšuje do úlu, což ale včely poměrně dráždí, dlouho to trvá a je nebezpečí požáru. Nebo, toto je prostředek, který jsem si vyrobil sám, je to na bázi ventilátoru, kdy na trubici se dá pásek s nakapaným léčivem a z boku vychází kouř, který se aplikuje do utěsněného úlu.”

Včelaři používají různé druh schválených přípravků, je dobré je střídat, protože škodlivý brouček je dosti přizpůsobivý.

Miroslav Škvarek takto nyní ošetřuje nejen svá včelstva, ale také i ta městská. Nový Jičín jako chovatel je oficiálně i členem Českého svazu včelařů.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “V případě, kdy se léčí v jednu dobu, jedním léčivem všechny včelstva v organizaci, je větší předpoklad pro to, že nákaza varroy postupuje daleko pomaleji a daří se vám ji tlumit.”

Spokojeni letos nejsou včelaři se snůškou medu, byla zhruba třetinová oproti běžné produkci.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: ”To jaro bylo takové chladné právě v období, kdy kvetly stromy a začala kvést další květiny. Z těch sedmi včelstev se nám podařilo vytočit asi 120 kilo medu.”

Ten bude jednak k dostání v Návštěvnickém centru, a také poslouží k propagačním účelům města. Nyní už jsou včely přichystané přečkat zimu.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: “Už mají připravené zásoby, proběhne ještě jedno to léčení a pak se včelstvo kontroluje. Po novém roce se sbírá měl a znovu se počítá, zda je to napadení vysoké. Pokud ano, tak se léčí znovu na jaře před tím, než ty včelky vyletí.”

Nový Jičín má své městské včely čtyři roky. Kromě produkce medu slouží také jako výukový materiál. V případě zájmu se mohou ve skleněném úlu dostat k dětem do školních tříd.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy